Pšenica 2013/2014

jos jedno 2 nedelje pa počinje košnja
021.jpg
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Prve 3 slike KWS Sirtaki sa po nekim tritikalom, odakle bem li ga...na 4 i 5-oj Euclid!KWS dve zastite od bolesti i po meni obecava, a Euklid samo jedna ali mislim da je i on izdrzao!!!
 
Gledo sam ima na dosta parcela jalovih klasova tj stabljika zeleena klas totalno suv ili delimicno sama pleva .
 
Pozivamo Vas da prisustvujete manifestaciji DAN POLJA STRNIH ŽITA I OBILAZAK OGLEDA IZ ZAŠTITE BILJA, koji će se održati 11.06.2014. godine (sreda) u Vrbasu na oglednom polju, u10 časova, na putu Vrbas-Srbobran (prema autoputu).
 
Lepo je videti da neko seje PKB Agroekonomik seme.Kod mene je PKB u najvecoj meri,tu su PKB Ratarica,Talas i Arena.Imam preko 15 hektara na PKB-u,a ostatak je NS40S,nesto Rapsodije i nesto Pobede.Vec duze vremena sejem PKB semena i hibride kukuruza,to su rekordni prinosi,klas kod svih PKB sorti koje sejem je oko 15-16cm.Prosle godine sa Talasom i Rataricom prinosi preko 9 tona po hektaru.
Informaciju i nabavku semena mozete dobiti narucivanjem unapred na broj 8871-616.Za dobijanje semena je procedura i nemoze da dobije svako jer su kolicine ogranicene.Svaku narucenu kolicinu mora da odobri direktorka.
 
Danas sam nasumicno uzeo 6 klasova iz jedne parcele u kojoj je posejan Euclide. Izvadio sam zrna iz klasova i prebrojao ih i napisao iznad svakog klasa. Psenica je posejana oko 20 oktobra u gruberisano zemljiste. Od djubriva je baceno 150 kg/KJ NPK jesenas i 150 kg Uree/KJ u februaru. Uradjene su dve zastite protiv bolesti. Prvi put kada je psenica bila mala sa Pressingom i istovremeno oprskana protiv korova sa Metmarkom i drugi put kada je cvetala sa Amistarom extra. Listovi su jos uvek uvek zdravi i prilicno zeleni dok su klasovi poceli polako da sazrevaju.

U redovima se nalaze po 3 zrna do pola klasa ili do 3/4.

Setvena norma je bila 125 kg/KJ semena "sa tavana" i povaljano je sa kembridz valjkom posle setve.




15hoart.jpg
 
Poslednja izmena:
Iz današnjeg obilaska nemam slika ali moram priznati da od parcela koja sam obišao za sada najbolje izgleda KWS (farineli i Solehio) zatim apač iznenađujuće dobro izgleda i mislim da će na kraju najviše vagnuti,Ingenio prosečno dobar jedino razočarenje Balaton izgleda kao more ali neki mali klasovi i slabašna zrna.
 
Ingenio na 4 nasumicno odabrana klasa 170 zrna. Po klasu 42 zrna prosek neki. Sva su dobro nalivena, psenica se jos uvek zeleni dobrano.
 
PKB Talas veceras brojao zrna,na nekoliko klasova prosek od 80 do 90 zrna.Takodje ista situacija i kod Ratarice,Arena mi daleko pa nisam isao do njive.NS40S ima 50-55 zrna po klasu.Pobeda najdalja njiva ali klasovi su slabiji.
Slikacu ovih dana psenicu.

- - - - - - - - - -

Iz današnjeg obilaska nemam slika ali moram priznati da od parcela koja sam obišao za sada najbolje izgleda KWS (farineli i Solehio) zatim apač iznenađujuće dobro izgleda i mislim da će na kraju najviše vagnuti,Ingenio prosečno dobar jedino razočarenje Balaton izgleda kao more ali neki mali klasovi i slabašna zrna.
U komsijskoj njivi je semenski Balaton,takodje jako sitni klasovi,sve je ravno i lepo ali slabo zrna.
 
Ajde slikaj taj talas baš me interesuje ,do sada nisam ni znao a ni čuo da PKB ima pšenicu.Kod nas to niti ko donosi niti ko seje. Balaton je dobio drugu i poslednju šansu ove godine.
 
Nazad
Vrh