Pšenica 2013/2014

I kod mene u ataru ima DOSTA zutih psenica u koje takoreci moze kombajn vec i vlasnici nista ne preduzimaju... :sta: Neki kazu nemari nekih bas briga i tako...

Uglavnom moj prijatelj je prskao ali je zakasnio i otisao mu rod sa blizu 10h!!!! Psenica je jadna i klas je jako jako mali gotovo kao da je slamka!!!!
 
Balaton i srndac
dsc01082.jpg
 
Juce sam imao malu konsultaciju sa profesorom Marinkovicem na temu losih psenica i kaze sto se tice onih koje su prezivele da je pozeljno dodati azot folijarno,preporucena doza 15kg/100l vode,prihranom u fazi cvetanja i nalivanja zrna se direktno utice ne toliko na prinos koliko na hektolitar psenice.
Ako imate jos neka pitanja slobodno pitajte,profesori sa departmana za ratarstvo su voljni za saradnju.

- - - - - - - - - -

Po iskustvu Pavla Nenadovica mi je dao predlog da zastitu klasa obavim Sferom,jer ona najduze drzi biljku zdravom,duze od Dueta ili slicnih.
 
Juce sam imao malu konsultaciju sa profesorom Marinkovicem na temu losih psenica i kaze sto se tice onih koje su prezivele da je pozeljno dodati azot folijarno,preporucena doza 15kg/100l vode,prihranom u fazi cvetanja i nalivanja zrna se direktno utice ne toliko na prinos koliko na hektolitar psenice.
Ako imate jos neka pitanja slobodno pitajte,profesori sa departmana za ratarstvo su voljni za saradnju.

Dobro sada treba prehrana azotom a prosle godine su govorili stetno je bilo kakva prehrana u fazi cvetanja,ko je sad tu lud
 
Jel Balaton losiji na poleganje od Apaca?Ima kod mene u komsiluku tj u atarskom komsiluku Balatona koji je legao a nije ni priblizno djubren kao moj Apac.I sto je najcrnje moj apac je pod podrivacem a njihov Balaton pod plugom.Smatram da oni dublje oru nego ja podrivam.Iskreno plasio sam se poleganja mada jos nista nije reseno da nece u klasanju tj nalivanju da legne
 
Ako apac polegne ostale psenice nece se zadrzati na njivi. Kod nas do sad nisam video da je apac polegao, a djubren je dobro.
 
Juce sam imao malu konsultaciju sa profesorom Marinkovicem na temu losih psenica i kaze sto se tice onih koje su prezivele da je pozeljno dodati azot folijarno,preporucena doza 15kg/100l vode,prihranom u fazi cvetanja i nalivanja zrna se direktno utice ne toliko na prinos koliko na hektolitar psenice.
Ako imate jos neka pitanja slobodno pitajte,profesori sa departmana za ratarstvo su voljni za saradnju.

Dobro sada treba prehrana azotom a prosle godine su govorili stetno je bilo kakva prehrana u fazi cvetanja,ko je sad tu lud
Ovo je savet izvisegodisnjeg iskustva.
 
Postujem struku i uvek je rado slusam jer imamo dosta ucenih ljudi, ALI cesto (mozda i precesto) praksa i teorija nemaju zajednicki jezik.
Da bi neko bio potpuni strucnjak za strna zita mora duzi niz godina da se bavi proivodnjom, ali pravom proizvodnjom. Pri tome mislim da sam obavi osnovnu pripremu, poseje, povalja, oprska jednom, dvaput, triput i obidje psenicu u toku vegetacije bar 10x. Mislim da su nekad i najobicniji poljoprivredni proizvodjaci cesto veci strucnjaci od ljudi sa fakulteta jer poznaju svoju zemlju i usko su specializovani samo za sopstvenu parcelu.
Struka je tu da pomogne i pojasnia, a ne da da konacan sud. To je na svakom od nas pojedinacno.
Setimo se onog strucnjaka sa NS instituta koji je rekao da ne treba zatvarati zimsku brazdu u januaru, a intervju je davao iz tople kancelarije.
 
Takvih ima na svakom cosku i najvise je tih koji daju savete iz tople kancelarije jer nemaju preca posla,nego da se guraju pred kamerama. Ovaj covek je redovno na terenu,dugogodisnji saradnik i kolega sa Miroslavom Malesevicem(ko malo prati oko psenice znace ko je on),agronom je Pavlu Nenadovicu(opet vecina zna ko je on) tako da mi je njegov savet dobrodosao,za razliku od nekih foteljasa kojih je puna drzava.
 
Juce oprskana Simonida sa Prosarom protiv fuzarije klasa. Balaton ,Farineli i Sirtaki ce da bace cvet za koji dan pa sledi i njima tretman. Za sada se dobro drze. Do sada tretirane dva puta.
 
Nazad
Vrh