Pšenica 2013/2014

Posle toliko kise simonida nije izdrzala na uvratini...
vo5zqa.jpg
4ktm5s.jpg
 
Ipak apac odoleo ovom silovanju vremenskom.Morao sam sa kevinim fiksnim telefonom da slikam moj bio prazan pa su slike losije.Inace izdzigljao je neverovatno kao i jecam ovaj stajnjak mu neda mira.Jako zelene boje je,ima i onu sivu nijansku po sebi sto je karakteristicno za apaca dok Balaton u susednoj njivi je legao a njiva je ni upola djubrena kao moja ma kakvi upola u pitanju je stajnak retko razbacen ali je prinos solidan.Zao mi za bolje slike ali evo to je sto je.Imam jednu parcelu do druge jedna je sa stajnjakom jedna sa vestackim djubrem 2 kg po aru.Ima dosta razlike kako u stanju stabla tako ii u velicini samog klasa i velicini zrna (nema ga jos ali i kad bude razlika ce da bude dosta velika).





- - - - - - - - - -

 
Postoji period inkubacije bolesti, to je period od pocetne infekcije do ispoljavanja simptoma. Kada se pojave simptomi vec je teze zaustaviti sirenje bolesti. Ono sto sam obilazio (a obisao sam vise atara u Backoj Topoli i okolini Zrenjanina uzduz i popreko) PREVENTIVNI tretmani sa najjeftinijim preparatom su odlicno uradili posao! Pressing, Bumper 25, takodje i Falcon , Bumper P 490 sve je dobro zastitilo psenicu ,stim sto su radjeni preventivni tretmani, pre pojave simptoma. I nemojmo mesati babe i zabe, od pocetne infekcije to ispoljavanja simptoma obicno prodje od 10 do 15 dana. To je taj period kad je trebalo reagovati. Najraniji simptomi infekcije su zute pegice na liscu, u prvom mahu manje i slabo uocljive ,a kasnije prosarane po celom listu. I tad moze da se reaguje sa zastitom, ali 3 dana treba preparatu sigurno da se rasporedi po tkivu i jako je bitno da se ispostuje i to da bude kurativni fungicid koji se koristi nakon ostvarene infekcije.

@Mindjusar
Koja je cena Folicura ? Za psenicu ide od 125 grama do 250 grama aktivne materije / ha

p.s. mislim da ce se ove godine isplatiti tretirati psenicu i 3 puta.

Folicur litra oko 4500,a Orius oko 2500litra,ista A.M.samo drugi proizvajalec
 
Obisao psenice koje su za sad zdrave fino su isklasale samo ni sam video da cvetaju pa se bojim da ne oprskam sa duetom a da bude rano i da zbog toga nema efekta, koji su vasi saveti i iskustva da li da sacekam ili da krenem da prskam? u pitanju su nekih 4.5kj..
 
Mozda nekih 1500 kg/kj, ali mozda.
Danas sam video i mnogo gore psenice koje izgledaju kao posle najgoreg leda (grada). Tek po koji klas, a one sute kao dukat. Ima stvarno odlicnih psenica koje obecavaju vrhunske prinose, ali ima podosta onih koje ne vredi ni raditi.
 
Danas urađen drugi tretman sa Amistarom.Presing je držao skoro mesec dana pšenicu u top formi ali je lisna rđa krenula na par parcela pa su sve odrađene da glava ne boli posle.
 
Sta se moze ocekivati od ovakve psenice? U ataru susednog sela 50% psenica su ovakve.

155pje0.jpg






x25jqe.jpg

Imam nesto vise od 7kj slicne simonide. Bolja je od ovih sa slika i ima manje rdje. Moja procena je t/kj. Na ovoj sa slike ni toliko. Inace gledao sam danas jednu u ataru koja je skoro potpuno zuta, slobodno bi se i kombajn u nju mogao uterati :). Gledam danas i jednu zutu koja nije ni vlatala, ne znam sto je ne preore jos dok moze nesto da se poseje. Kakvo cudo taj ocekuje?
 
Nazad
Vrh