Pšenica 2013/2014

Demagogija je zeznuta stvar.
Ja sam moje prskao i ne brinem mlogo,ovi sto su cekali mogli bi pokovati raonike na plugu.
 
Eee kad sam pre nekoliko nedelja prenosio savete jednog iskusnog profesora da se odmah krene preventivno u prskanje bio sam iznapusavan od strane kolege koji je imao teoriju da je bolje sacekati par dana. Ko nije na mostu platio morace posteno da plati cupriju.

Posto prozivas mene da ti odgovorim. Kako to da sam ja prskao 3.04. prvi pu I 1.05. Drugi put , a ljude savetovao da ne prskaju?? Nemoj da lupetas! uskoro mi psenica krece u cvetanje pa cu prskati i treci put , verovatno solo akt. Materija tebukonazol. Bolesti su intenzivno krenule da se sire oko 15. Aprila , oni koji su radili rano prvi a kasno drugi tretman su se posteno zeznuli!! I tu im nismo krivi ni ja ni ti ni profesor nego oni sami!! I da jos jednom podvucem, ja nisam rekao da se ne radi zastita , nego da se neide ni prerano ni prekasno!

Deo iz posta #2119 na 71. stranici ove teme

Razlika izmedju tretmana sredinom marta i pocetkom aprila je 10-tak dana u kome psenica nece biti zasticena. Pitanje je sledeće- da li će infekcija biti toliko jaka da dopre od donjeg do gornjeg lišća i lista zastavičara jer je fungicid prestao da deluje i Septorija i rdja probijaju (juče sam obilazio parcele tretirane 20. marta sa Falconom doza 0,5 , razlika je kao nebo i zemlja u odnosu na ne tretirano (nestalo preparata ) ) ? Do izbacivanja klasa je ostalo oko 10-tak dana + 4-5 dana do završetka klasanja i početka cvetanja , znači imamo još 14 dana do drugog tretmana. Što znači da će najverovatnije biti potrebna još jedna zaštita koja košta, a možda je mogla da se izbegne. NIje bre poenta da mi imamo maksimalni moguci prinos, poenta je da nesto zaradimo. Prvi tretmani pomereni za pocetak aprila ostavljaju psenicu nezasticenu kraci period ili je uopste ne ostavljaju na milost i nemilost patogenima. Sad tu moze da se desi situacija "uf , dobro je, prosli smo dobro nije bilo toliko padavina koliko su prognozirali meteorolozi pa se ni patogeni nisu brzo razvijali vertikalno na nove listove", a može biti i varijanta, napadalo kiše ne može da se udje u parcelu jer je mokro , a patogeni napreduju jer ima vlage i temperature . Listovi koji ucestvuju u prinosu pšenice su "ZASTAVIČAR" i jedan list ispod njega , a samo list zastavičar utiče 90% na prinos. Zašto onda raditi tretman u JANUARU kada se list zastavičar nalazi obmotan sa unutrašnje strane pseudo stabla i pojavljuje se tek u intenzivnom vlatanju ? Opravdanje tretmana u jesen ima samo protiv lisnih vaši koje prenose virus patuljavosti pšenice i bauljara koji se hrani sa lišćem pšenice.



p.s. Omasio sam 2-3 dana u prognozi cvetanja :bravo:
 
Poslednja izmena:
i ja planiram zastitu klasa tebukonazolim,nude mi neki buzz ultra 300gr po h ide ...sta vi mislite?

[TABLE="width: 570"]
[TR]
[TD="class: fungicidi-naslov, colspan: 2"]Folicur[SUP]®[/SUP] 250-EW[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"][TABLE="width: 570"]
[TR]
[TD]
folicur_130x130.jpg
[/TD]
[TD="bgcolor: #007943"]Fungicidi[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: naslov-sivi"]Folicur 250-EW je sistemični fungicid sa protektivnim, kurativnim i eradikativnim delovanjem namenjen za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova i grančica i mrke trulezi plodova u zasadima višnje i šljive i prouzrokovača pepelnice na vinovoj lozi.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]AKTIVNA MATERIJA: tebukonazol 250+- 15g/l[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]OBLIK I OZNAKA FORMULACIJE: emulzija ulja u vodi EW[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]Usev/zasad u kome se primenjuje:VIŠNJA, ŠLJIVA, VINOVA LOZA, ULJANA REPICA[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #007943, colspan: 2"]NAČIN DELOVANJA:[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]Tebukonazol, aktivna materija preparata Folicur 250-EW se brzo usvaja od strane trtirane biljke i deluje protektivno, kurativno i eradikativno. Kao predstavnik fungicida iz grupe triazola, tebukonazol deluje sprečavanjem stvaranja ergosterola u celiji gljive.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #007943, colspan: 2"]PRIMENA:[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]Koristi se u zasadima :

  1. Višnje i šljive, za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova i grančica i mrke truleži plodova (Monilia laxa), u količini primene 0,75l/ha (7,5ml na 100m[SUP]2[/SUP]), za utrošak vode od 600l/ha. Tretiranje se vrši jednom početkom cvetanja (faza 61-63 BBCH skale) ili dva puta tretiranjem od faze cvetnog balona (faza 59 BBCH skale) do faze punog cvetanja (faza 65/67 BBCH skale).
  2. Vinove loze, za suzbijanje prouzrokovaca pepelnice (Uncinula necator), u količini primene 0,4l/ha (4ml na 100m[SUP]2[/SUP]), uz utrošak vode od 1000l/ha. Tretiranje se vrši tokom vegetacije, pre pojave oboljenja, a najkasnije po pojavi prvih simptoma. Maksimalan broj tretiranja u toku jedne godine je tri puta.
  3. Uljane repice, kao regulator rasta, u količini primene od 0,5 do 0,75l/ha. Vreme primene je u jesenjem periodu, kada je uljana repica u fazi 5 do 7 listova. Na taj način obezbeđuje se intenzivniji porast korenovog sistema i bolje prezimljavanje useva.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #007943, colspan: 2"]KARENCA (vreme između poslednje primene preparata i berbe, odnosno žetve):[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]vinova loza 21 dan, za višnju i šljivu obezbeđena vremenom primene (alternativno 21 dan).[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #007943, colspan: 2"]RADNA KARENCA (vreme u kome nije dozvoljen rad u polju i zasticenom prostoru):[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]obezbeđena sušenjem depozita



Orius[SUP]®[/SUP] 25 EW


Orius[SUP]®[/SUP] 25 EW je regulator rasta i fungicid sa protektivnim i eradikativnim delovanjem.


Aktivna materija:
tebukonazol 250 g/l


Formulacija:
emulzija ulje u vodi-EW


Karenca:
21 dan za višnju, 35 dana za šećernu repu, obezbeđena vremenom primene za uljanu repicu


Primena:
višnja, šećerna repa, uljana repica


Dozvola za promet:
Rešenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije broj 321-02-00001-95/2004-06 od 27.10.2004. godine i izmena rešenja broj 321-01-1352/2011-11 od 20.04.2012. godine.


Proizvodi:
Irvita Plant Protection N.V. član Makhteshim Agan Industries Ltd., Izrael


Primena:
Primenjuje se:
1. U zasadu višnje za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova, grančica i mrke truleži plodova koštičavog voća (Monilia laxa) tretiranjem u fazi belih balona (faza 59 BBCH skale) i drugo tretiranje u fazi precvetavanja (faza 67 BBCH skale) u količini od 0,75 l/ha. Utrošak vode: 600-1000 l/ha.

2. U usevu šećerne repe za suzbijanje prouzrokovača pegavosti lišća šećerne repe (Cercospora beticola). Prvo tretiranje izvršiti kada se na 5% biljaka uoči pojava pega, drugo tretiranje u zavisnosti od uslova za širenje oboljenja, odnosno vreme tretmana uskladiti sa izveštajem prognošno-izveštajne službe u količini od 1,0 l/ha. Utrošak vode: 200-400 l/ha.

3. U usevu uljane repice reguliše porast biljaka, tj. pomaže bolje prezimljavanje. Utiče na skraćenje visine i jačanje biljke. Istovremeno sprečava dominaciju vršnog, a potencira rast bočnih izdanaka. Količina primene je 0,5-0,75 l/ha uz utrošak vode 400 l/ha:
-prvo tretiranje izvršiti u jesen kada uljana repica ima 6-8 listova (faza 16-18 BBCH skale)
-drugo tretiranje izvršiti u proleće kada se pojavi treća internodija do vidljivog cvetnog pupoljka iznad „zelenog pupoljka“.

Broj tretiranja na istoj površini u toku godine: dva puta.

NAPOMENE VEZANE ZA PRIMENU:
U KOŠTIČAVOM VOĆU tokom cvetanja vrlo dobro suzbija prouzrokovača sušenja
cvetova (Monilia laxa). Voditi računa da u uslovima kada su temperature ispod 12°C
njegovo delovanje je umanjeno. Nakon cvetanja je vrlo pogodan za kontrolu
prouzrokovača rupičavosti lista i ospičavosti. Može se primeniti samostalno (do 72 sata
nakon započete infekcije), ali je bolje da se primenjuje u kombinaciji sa kontaktnim
fungicidima (Merpan® 48 SC ili Merpan® 50 WP), čime se produžava period delovanja
tretmana na 7-10 dana.

U ULJANOJ REPICI se primenjuje kao regulator rasta tokom jeseni i ranog proleća.
Doza zavisi od broja formiranih listova u vreme tretmana (u fazi 6 listova primeniti dozu
od 0,5 l/ha, u fazi 8 listova dozu od 0,75 l/ha). Za prolećni tretman doza primene je 0,75 l/ha.


[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


A gde se tu spominje pšenica za tebukonazol???
 
Postoji period inkubacije bolesti, to je period od pocetne infekcije do ispoljavanja simptoma. Kada se pojave simptomi vec je teze zaustaviti sirenje bolesti. Ono sto sam obilazio (a obisao sam vise atara u Backoj Topoli i okolini Zrenjanina uzduz i popreko) PREVENTIVNI tretmani sa najjeftinijim preparatom su odlicno uradili posao! Pressing, Bumper 25, takodje i Falcon , Bumper P 490 sve je dobro zastitilo psenicu ,stim sto su radjeni preventivni tretmani, pre pojave simptoma. I nemojmo mesati babe i zabe, od pocetne infekcije to ispoljavanja simptoma obicno prodje od 10 do 15 dana. To je taj period kad je trebalo reagovati. Najraniji simptomi infekcije su zute pegice na liscu, u prvom mahu manje i slabo uocljive ,a kasnije prosarane po celom listu. I tad moze da se reaguje sa zastitom, ali 3 dana treba preparatu sigurno da se rasporedi po tkivu i jako je bitno da se ispostuje i to da bude kurativni fungicid koji se koristi nakon ostvarene infekcije.

@Mindjusar
Koja je cena Folicura ? Za psenicu ide od 125 grama do 250 grama aktivne materije / ha

p.s. mislim da ce se ove godine isplatiti tretirati psenicu i 3 puta.
 
[TABLE="width: 570"]
[TR]
[TD="class: fungicidi-naslov, colspan: 2"]Folicur[SUP]®[/SUP] 250-EW[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"][TABLE="width: 570"]
[TR]
[TD]
folicur_130x130.jpg
[/TD]
[TD="bgcolor: #007943"]Fungicidi[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: naslov-sivi"]Folicur 250-EW je sistemični fungicid sa protektivnim, kurativnim i eradikativnim delovanjem namenjen za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova i grančica i mrke trulezi plodova u zasadima višnje i šljive i prouzrokovača pepelnice na vinovoj lozi.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]AKTIVNA MATERIJA: tebukonazol 250+- 15g/l[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]OBLIK I OZNAKA FORMULACIJE: emulzija ulja u vodi EW[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext"]Usev/zasad u kome se primenjuje:VIŠNJA, ŠLJIVA, VINOVA LOZA, ULJANA REPICA[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #007943, colspan: 2"]NAČIN DELOVANJA:[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]Tebukonazol, aktivna materija preparata Folicur 250-EW se brzo usvaja od strane trtirane biljke i deluje protektivno, kurativno i eradikativno. Kao predstavnik fungicida iz grupe triazola, tebukonazol deluje sprečavanjem stvaranja ergosterola u celiji gljive.[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #007943, colspan: 2"]PRIMENA:[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]Koristi se u zasadima :

  1. Višnje i šljive, za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova i grančica i mrke truleži plodova (Monilia laxa), u količini primene 0,75l/ha (7,5ml na 100m[SUP]2[/SUP]), za utrošak vode od 600l/ha. Tretiranje se vrši jednom početkom cvetanja (faza 61-63 BBCH skale) ili dva puta tretiranjem od faze cvetnog balona (faza 59 BBCH skale) do faze punog cvetanja (faza 65/67 BBCH skale).
  2. Vinove loze, za suzbijanje prouzrokovaca pepelnice (Uncinula necator), u količini primene 0,4l/ha (4ml na 100m[SUP]2[/SUP]), uz utrošak vode od 1000l/ha. Tretiranje se vrši tokom vegetacije, pre pojave oboljenja, a najkasnije po pojavi prvih simptoma. Maksimalan broj tretiranja u toku jedne godine je tri puta.
  3. Uljane repice, kao regulator rasta, u količini primene od 0,5 do 0,75l/ha. Vreme primene je u jesenjem periodu, kada je uljana repica u fazi 5 do 7 listova. Na taj način obezbeđuje se intenzivniji porast korenovog sistema i bolje prezimljavanje useva.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #007943, colspan: 2"]KARENCA (vreme između poslednje primene preparata i berbe, odnosno žetve):[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]vinova loza 21 dan, za višnju i šljivu obezbeđena vremenom primene (alternativno 21 dan).[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="bgcolor: #007943, colspan: 2"]RADNA KARENCA (vreme u kome nije dozvoljen rad u polju i zasticenom prostoru):[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: plaintext, colspan: 2"]obezbeđena sušenjem depozita



Orius[SUP]®[/SUP] 25 EW


Orius[SUP]®[/SUP] 25 EW je regulator rasta i fungicid sa protektivnim i eradikativnim delovanjem.


Aktivna materija:
tebukonazol 250 g/l


Formulacija:
emulzija ulje u vodi-EW


Karenca:
21 dan za višnju, 35 dana za šećernu repu, obezbeđena vremenom primene za uljanu repicu


Primena:
višnja, šećerna repa, uljana repica


Dozvola za promet:
Rešenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije broj 321-02-00001-95/2004-06 od 27.10.2004. godine i izmena rešenja broj 321-01-1352/2011-11 od 20.04.2012. godine.


Proizvodi:
Irvita Plant Protection N.V. član Makhteshim Agan Industries Ltd., Izrael


Primena:
Primenjuje se:
1. U zasadu višnje za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova, grančica i mrke truleži plodova koštičavog voća (Monilia laxa) tretiranjem u fazi belih balona (faza 59 BBCH skale) i drugo tretiranje u fazi precvetavanja (faza 67 BBCH skale) u količini od 0,75 l/ha. Utrošak vode: 600-1000 l/ha.

2. U usevu šećerne repe za suzbijanje prouzrokovača pegavosti lišća šećerne repe (Cercospora beticola). Prvo tretiranje izvršiti kada se na 5% biljaka uoči pojava pega, drugo tretiranje u zavisnosti od uslova za širenje oboljenja, odnosno vreme tretmana uskladiti sa izveštajem prognošno-izveštajne službe u količini od 1,0 l/ha. Utrošak vode: 200-400 l/ha.

3. U usevu uljane repice reguliše porast biljaka, tj. pomaže bolje prezimljavanje. Utiče na skraćenje visine i jačanje biljke. Istovremeno sprečava dominaciju vršnog, a potencira rast bočnih izdanaka. Količina primene je 0,5-0,75 l/ha uz utrošak vode 400 l/ha:
-prvo tretiranje izvršiti u jesen kada uljana repica ima 6-8 listova (faza 16-18 BBCH skale)
-drugo tretiranje izvršiti u proleće kada se pojavi treća internodija do vidljivog cvetnog pupoljka iznad „zelenog pupoljka“.

Broj tretiranja na istoj površini u toku godine: dva puta.

NAPOMENE VEZANE ZA PRIMENU:
U KOŠTIČAVOM VOĆU tokom cvetanja vrlo dobro suzbija prouzrokovača sušenja
cvetova (Monilia laxa). Voditi računa da u uslovima kada su temperature ispod 12°C
njegovo delovanje je umanjeno. Nakon cvetanja je vrlo pogodan za kontrolu
prouzrokovača rupičavosti lista i ospičavosti. Može se primeniti samostalno (do 72 sata
nakon započete infekcije), ali je bolje da se primenjuje u kombinaciji sa kontaktnim
fungicidima (Merpan® 48 SC ili Merpan® 50 WP), čime se produžava period delovanja
tretmana na 7-10 dana.

U ULJANOJ REPICI se primenjuje kao regulator rasta tokom jeseni i ranog proleća.
Doza zavisi od broja formiranih listova u vreme tretmana (u fazi 6 listova primeniti dozu
od 0,5 l/ha, u fazi 8 listova dozu od 0,75 l/ha). Za prolećni tretman doza primene je 0,75 l/ha.


[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


A gde se tu spominje pšenica za tebukonazol???

http://www.agrolink.rs/pesticidi/fungicidi/285-buzz-ultra-df. html http://www.hemiks.rs/hemiks-35-riza.php http://www.fitofarmacija.rs/proizvodi/fungicidi/akord.html i u sphere nepise da je za psenicu a od duet ultra je bolja 5 puta provereno
 
Igrom slucaja pratim Singenta sajt u Poljskoj od 2007. godine.Mnogo je opsirniji nego ovaj kod nas, zatim registracije preparata su obimnije,a i jezik je dosta slican pa se moze takoreci i veoma lako procitati i razumeti.Vec te godine je tamo bio registrovan Amistar i po reakcijama proizvodjaca zita , ocenjen je kao veoma dobar.Da li je to u sustini i stvarno najbolji fungicid za zastitu zita?
 
Igrom slucaja pratim Singenta sajt u Poljskoj od 2007. godine.Mnogo je opsirniji nego ovaj kod nas, zatim registracije preparata su obimnije,a i jezik je dosta slican pa se moze takoreci i veoma lako procitati i razumeti.Vec te godine je tamo bio registrovan Amistar i po reakcijama proizvodjaca zita , ocenjen je kao veoma dobar.Da li je to u sustini i stvarno najbolji fungicid za zastitu zita?

vlado ja i drugar ga testirali al iu sargarepi,kako ga testirali,kupili litru njega i litru duet ultra i moju i njegovu prskali p opoal njive duetom pla amistarom...neuporedivo bolja i kod mene i kod njega je bila amistarom prskana...opet kazem sargarepa je nije psenica ali me je odusevio steta st oga kod nas ovde nema vise
 
Ja sam za moj Komarom uzeo danas po preporuci kolege zaštitara kombinaciju Amistar extra 0.4l/ha + Artea 0.3l/ha,rečeno mi je kad izvlata da oprskam i da naranim svinje
 
Na strani 40:

The results of this study are somew- hat different from the results of similar in vitro studi- es, but also different if compared to the efficacy trials conducted in the field. In experiments of Jones (2005), neither one out of 50 F. graminearum isolates did not grow on agar with 10 mg l-1 of tebuconazole. In this study, even 12 out of 13 F. graminearum isolates sti- ll grew on 10 mg l-1 of tebuconazole in media. Matthi- es et al. (1999) reported over 90% inhibition of F. gra- minearum mycelial mass growth on 1 mg l-1 of tebu- conazole, and about 40% inhibition of mycelial mass growth on 1 mg l-1 of carbendazim. In this study, the mean growth inhibition of F. graminearum isolates on
1 mg l-1 of tebuconazole was 50%, while it was 83% on
the same concentration of carbendazim. However, the results of this study determined for fungicide tebuco- nazole were relatively similar to results of Müllenborn et al. (200:cool:. In a similar experiment, ED50 values re- corded for different Fusarium isolates on tebuconazole were from 0.24 mg l-1 to 6.5 mg l-1 (Müllenborn et al.,
200:cool:. In this study, ED50 values on tebuconazole ran- ged from 0.22 mg l-1 to 2.57 mg l-1.
In Croatia, for the control of FHB in wheat, proc- hloraz-based fungicides are used at dose rate of 450 g a.i.-1 per ha, tebuconazole at 125 to 250 g a.i.-1 per ha, and carbendazim at 125 to 180 g a.i.-1 per ha. Conside- ring the results of this study, where prochloraz was the most effective in reducing Fusarium growth, it might be concluded that prochloraz would be the most effi- cient in the field, while tebuconazole and carbendazim would be more or less of equal effectiveness. However, several field trials recorded higher efficacy of tebucona- zole compared to carbendazim and prochloraz. In the study of Ellner (1997), tebuconazole has shown to be more effective than prochloraz in control of FHB ca- used by Fusarium culmorum in field conditions. Simi- lar results were recorded in other field study from Ger- many, where tebuconazole was also proven to be mo- re effective than prochloraz (Matthies and Buchenau- er, 2000). Tebuconazole reduced FHB severity by 56% and 43%, depending on the time of application, where- as prochloraz reduced disease severity for 41% and 22% (Matthies and Buchenauer, 2000). In the study of Sira- nidou and Buchenauer (2001), tebuconazole and met- conazole were effective in control of FHB, while pro- chloraz and benzimidazole benomyl were not. In trials of Cromey et al. (2001), tebuconazole reduced FHB for
41%, while carbendazim reduced FHB for only 29% comparing it to control. Tebuconazole showed the best efficacy on FHB in trials of Mesterhazy and Bartok

(1997), where a percentage of Fusarium-infected seed on variants treated with tebuconazole was 12%, while it reached even 42% on variants treated with carbenda- zim. Tebuconazole was also more effective than proc- hloraz in trials conducted in Croatia (Ivic et al., 2009). In trials conducted on four wheat cultivars in Italia, te- buconazole was more effective in control of FHB on two cultivars, while prochloraz showed better efficacy in other two cultivars (Menniti et al., 2003).
http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/1820-3949/2011/1820-39491101035I.pdf
 
Nazad
Vrh