Pšenica 2013/2014

E pa znači od ove moje nama vajde?
Ovako je bilo u četvrtak. A onda je za vikend padala kiša opet svaki dan tako da mi je zavalilo 80% njive. Ostalo samo po kraju po 2m. Inače ovo je renesansa, počela je sa izbacivanjem klasa i ono što je prvo poleglo podižu se klas i zastavičar. Znači pola stabla leži a pola se pridiglo. hoće li biti neke vajde?

Nije da nece biti neke vajde, ali prinos mora biti bar 20%-30% manji. Zito kad se povalja u ovo vreme, biljke ciji je zastavicar i donja dva lista pokriveno drugim liskama, tu ce biti prazan klas. Sad mozda ce me neko ispraviti, ali to je moje iskustvo.
 
Interesuje me zasto NS40 i jso neke sorte zahvata rdja i pepelnica? prskano je zito pre 2 nedelje protiv rdje ali rdje jes uvek ima, dali to moze da se odrazi na finalni prinos?
moze da se odrazi ako je vlatalo 10% po prinusu moze da se odrazi a ako nije onda 40% do 50% po prinusu moze da se odrazi tako kazu e sad dali je istin aili ne
 
Ingenio (predusev krastavac),deo parcele koji je bio najlepši pre ovih kiša.Izgleda da je poneo više nego što može da nosi .
Rale se ponadao da će ovaj deo od oko 2kj oboridi dosadašnji rekord.







Ovaj deo parcele je na suncukretištu,tu još stoji.



 
Kad padne,tesko ustane.
Pokupi se,ali nije to to.Moja simonida od prosle godine je trebalo da baci rod od preko 4000kg/kj
,medjutim,na kraju jedva 3000kg/kj.



Ipak na kraju svigar puca....
 
Simonida,predusev soja...iskreno samo sam cekao kada ce se ovo desiti...visoko,previsoko bese
2mhyaz7.jpg
 
Mislim da ovi krivi klasovi nisu od žitne stenice, ako ga je žitna stenica napala ona napada stablo i klas kad isklasa i taj klas se osuši ubrzo kao i stablo, ko je pratio ove godine malo mogao je primetiti prilikom izlaska klasa iz zastavičara klas je ostao stegnut pri vrhu pošto se zastavičar nije na vreme razmoto i zato ima tih malo krivih klasova oko 5% i mislim da tu nema problema.
 
balkanac to je od uboda žitne stenice se nakrivio vlat,ako na to misliš

Da citiram sam sebe,ili da pišem velikim slovima ili na engleskom???

- - - - - - - - - -

Danas sam cestom napravio 150km,ia atarom 20ak,situacija je,kolege krajnje ozbiljna,po meni min.40% pšenice je bolesno umereno,10% jaako,da je svo lišće žuto,da je samo vlat zelen,dokle,neznam,i da uopšte i nema vlata,a i neće ga ni biti :zli:::jako_besan::
 
Možeš da pišeš i na uzbikestanskom i malo i veliko i nije vlat nego klas,:haha: a što se tiče konstatacija oko ozbiljnosti po pitanju opšteg stanja pšenice tu si u pravu, danas gledam moju pšenicu i iako je prskana dva puta u kratkom roku fungicidima lisna rđa se i dalje pojavljuje, biće dobrih a isto tako i loših prinosa e sad što će manje da rodi i nije mi problem ali me brine kvalitet zrna i ko će to odkupiti.

Dragane ubodem i ja po neki put u srž problema.:osmeh:
 
@Mindjusar hvala ti na savetu oko izbora fungicida.
Danas sam gledao nekoliko parcela,Simonida je najbolesnija,moj Andino je dobar ali je prskan,caletov i komsijin NS40S odlicno izgledaju bez ijedne zastite do sad.
IMAG0399.jpg
Do senke gde je jedno stablo je komsijin 40S,pa opet njegov 40s,pa moj 40s i onda jedna Simonida,ali ne sa prethodnih slika.
 

Prilozi

  • IMAG0398.jpg
    IMAG0398.jpg
    64,2 KB · Pregleda: 29
Nazad
Vrh