Pšenica 2013/2014

Kod nas je barem tako.Takodje i psenice iz kasnijih rokova setve bolje podnose napad bolesti.
 
Kasnije posejane psenice su blize onom izgledu kako treba da izgleda psenica u ovo doba godine. Rano posejane su naglo bujale i nerealno su bile napredne za ovaj period.
 
Parcela 1 ,apač

Parcela 2 ingeni,počeo da klasa.
ako neko zna šta je na ovom klasu bio bih zahvalan.
Parcela 3 apač ,imam malo vidljive bolesti,trenutno najlošija moja parcela

Parcela 4, balaton

Sve su sejana početkom novembra i standardna agrotehnika koa što sam ranije pisao stim da su ove dve poslednje parcele prskane sa cercohemom jer je nestalo artee.
 
Evo i moje RAPSODIJE,pratim razliku tretirane sa regulatorom rasta i krajem parcele koji nije tretiran regulatoromimg]http://www.dodaj.rs/f/3z/YZ/43RwtFgd/dsc0921.jpg[/img]
dsc0922.jpg
dsc0923.jpg


- - - - - - - - - -

A ovo je komšijina psenica
dsc0925.jpg
 
Od komšijine pšenice slaba vajda da nešto bude. Šta je ovo napalo pepelnica ili nešto drugo.
 
A šta je nije napalo,taj muči i njivu i sebe i nikad nema ništa sem puno vremena da sedi ispred prodavnice.
 
Kod nas je katastrofalno stanje sto se tice bolesti u psenici,svaka psenica u ataru koja nije tretirana na vreme fungicidima je obolela
wp20140426013.jpg
ova njiva ide u spic desna strana je isprskana na vreme,nestalo mi herbicida pa sam par dana kasnije dovrsio ali razlika se vidi
 
Moja psenica (seme simonida) 1,5 kj ove godine dobila 300 kg uree u dva puta i nedavno prskana secatorom i nekom zastitom protivu pepelnice, i sada sta joj Bog da.

P.S. Verujte da je nisam ni video, sve kum i jedan drugar odradjuju.
 
Sto se tice rdje na listovima, moje misljenje je da nije samo do zastite, vec i do sorte. Moja psenica je s leve strane a komsijina tik do nje s desne. Mozda on nije radio zastitu ali nije moguce kad sam ja prskao da sam prskao tacno do medje, barem jedna dizna je isla i iznad njegove psenice a ipak mu je obolela.
fotografija0202.jpg
 
Da se nadovežem od pre neki dan na pisanje da tritakl ne napada bolest. Danas mi komšinica priča da im je tritikal oboleo ali baš dobro što sa pšenicom nije slučaj. Ništa nije prskano stim da je pšenica tavanuša a tritikal kupljeno original seme!!!!!
 
Pojedine parcele pod psenicom u nasem ataru izgledaju, ne katasrofalno nego i gore od toga i to je sigurno nekih 20-25 %. Neke se vec i preoravaju !
Jos sigurno 25 % je obolelo, ali nije tako katastrofalno, i od njih moze biti kakav takav rod, ali ne veci od 4 t/Ha (moja procena). Ostalih 50 % je uglavnom solidno do odlicno i na nekim parcelama mogu biti i vrhunski rodovi.
Ovo je samo jedan od primera sirom atara. Da napomenem da su obe psenice na ORANOM. Ne znam koje su sorte ni sta je radjeno od zastite, ali je razlika vise nego ocita. Naravno psenice nisu moje.
Ova fotografija, verujte, nemoze da prikaze ustvari koliko je ovo KATASTROFA.
2qxnvi9.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh