Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hehehehehehe-samo ću vam ovo reći a na vama je dalje da se uključite i razmišljate onda.Šta je predstavlja ŽIVOT kod biljke pšenice?Predstavlja ga "čvor bokorenja".E vi sad dalje razmišljajte ako treba opet objašnjenje pitajte-tu sam.znači, gospodo,kembridž ne,drljača ne i tako dalje i tako bliže
 
Ja sam ove jeseni odustao od pšenice i neću je posejati. Delom jer nisam na vreme obrao kukuruz sa parcele gde sam planirao da je sejem, a delom zbog bolje isplativosti drugih kultura (u plodoredu mi se kukruz i soja smenjuju svake godine).

Ipak, ako dozvolite, rekao bih nešto o valjanju pšenice u proleće. Ako noga propada kad hodate po pšenici onda je valjanje obavezno. Međutim ako pod nogom uopšte ne osetite mekano, ne vidim zašto bi valjali. Da li ste dobru odluku doneli lako je proveriti ako se kasnije vidi da je u tragovima traktora nastalim u prihranjivanju bolja pšenica. Ako je bolja - trebali ste valjati, ako nije - nije šteta što niste valjali.:osmeh:
 
@batad , kada Tena može najranije poslije nicanja ? Piše 2-3 prava lista ,kad je to u stvari , jel bude prije zime i koliko herbicidu štete niske temperature?

Da bude prije zime ako si poštovao rokove. Ja sam nekih godina prskao odmah poslije sjetve (Dicuran forte - Tena) Ili kad budu najmanje dva listića ili rano u proljeće kad dozvole temparuture ( više od 5 c) i vlaga u zemlji. Pšenici što prije treba eliminisati korov kao konkurenciju.
 
Ih sad Miroslave sta predstavlja zivot.... Onda i prehrana preko lista nema smisla jer kako se biljka hrani preko lista ili korena? Mozda te nisam dobro shvatio al nemojmo sad o tom. Nego evo onog sto sam trazio neki dan (u vezi podlubljivanja) a ima tu jos neceg zanimljivog.... Npr zasto se i kad se radi drljanje. http://agroservis.victoriagroup.rs/tehnologija-proizvodnje-ratarskih-kultura/pšenica.aspx
pa evo da ti i odgovorim prijatelju:
1.rekao sam šta predstavlja "život"kod biljke pšenice?predstavlja ga ČVOR BOKORENJA.nisam mislio na život sveobuhvatno na život svih ostalih biljaka i ljudi i životinja:haha:
2.glavna ishrana svake biljke je preko korena a prehrana može da ide i preko korena(opet glavna)i preko lista
3.AGROSERVIS VIKTORIA grupe-ko je viktorija,šta ona u ovoj državi predstavlja,i ko je u tom agroservisu što to piše?ZNAM-ali neću da znam,niti me interesuje
4.kad su već napisali "lake drljače",lake drljače su ŠTA KONKRETNO?
5.ta operacija se zove Brananje a mašina Brana.da pojasnim brana je tkz.laka drljača koja je napravljena od ŽICE,svojevremeno je korištena na velikim posedima i pikovima i semanskim kućama koji su imali dosta posejanog lucerišta
6.prvenstveno su korištene u zasadima lucerišta-i to u maloj meri
7.brananje nikada nije korišteno u pšenici,kako u staroj SFRJ tako ni u SRBIJI
8.a posebno nije korišteno kako je u agroservisu objašnjeno-popreko na pravac setve(kako bi trebalo)
9.to što je napisano tu-nemora da znači i da je tačno-ŠTO i NIJE
10.dosta grešaka u tom tekstu-na štetu vas proizvođača i same države-tvrdim i mogu da dokažem
pozdrav
 
Balaton ,setva 10.10,
predusev ,krastavac za seme i suncokret
obrada , rasturanje MAP -a (80 kg/kj) ,2 puta tanjiranje,setva ,laka drljača
seme, 100-tinak kg /kj
sejalica ,IMT 23 reda ,diskosni ulagači.






 







D
anas odrađeno izvlačenje kanala, išlo jako teško jer nije orano već sojište 2x tanjurano. Vredilo se pomučiti jer se bojim kišne godine.:haha:
Isto tako se bojim i miševa pa me zanima jel to neko "pametan" mehaniziro ( ne rastepač) , neka torba, cijev u rupu s klapnom ili slično:sta: ili svi radimo klasiku- kašikom u rupu, malo nagazi i ... tako danima.:osmeh:
 
мада није тема, али овде већ постоји реч о овоме.
дрљаче:
лаке 0,5-1 кг/зуб, дубина продирања у земљиште <5 цм (2-4 цм)
средње тешке 0,9-2 кг/зуб, дубина продирања у земљиште 4-8 цм
тешке 2,8-4,8 кг/зуб, дубина продирања у земљиште 7,5-12,5 цм.
бране:
користе се за равнање површине, разбијање покорице, спречавање евапорације из зимског орања у пролеће, разгртање кртичњака и сточне балеге на ливадама.
повезане гредице, једна или две металне шипке i профила, понекад се користи део крошње или повеча грана.
смер рада: косо или попречно на бразду; радна брзина: 6-8 км/час.
 
@batad kod nas ima da se kupi "pištolj"sa cevi za ubacivanje u rupu bez saginjanja ima i okidac na njemu sve automatski:haha:
 
Danas pripremana tabla od 36ha za pšenicu kod tetka pripremali smo sa zetorom 11441 forterra tanjurača mađarica 36 diskova, JD 6920 S tanjuraća OLT 36 i Belarus 82 i tanjurača vućena 28 diskova, nemam slika pozvan sam ujutro da to posijem rakovicom a tetak ce sijat sa amazone D7 Typ 30 i zetor 7711 .. !
 
Mi konacno danas zavrsili.... E jos samo da predjem lakom drljacom! Salim se,naravno. Ali da bi voleo da odradim kembridzima,voleo bi samo sto ne verujem da cu stici...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh