Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Što bi valjao ako je priprema odrađena kako treba i seme položeno na željenu dubinu.Procenim kako je uloženo seme i jeli stiglo do tvrde posteljice i na osnovu toga odlučujem.Sve do 5 % i ako ostane na površini se smatra dobrom setvom mada ove godine ostajanja semena na površini nije bilo zbog lepe pripreme.
 
Valjanje je bitno,bez obzira dali ima semena na površini ili nema,radi dobrog kontakta između semenke i zemlje
Nije ostalo na površini ni kod mene,a redovi se poznaju od soje
ingwnq.jpg
 
Mozda je moja greska i nisam bio precizan, mislio sam na prolecno valjanje. Valjam ja obavezno u setvi, ali me zanima kako odlucujete da li valjate na prolece?
 
Neka me isprave strucniji ako sam pogresio.... Kada su u zimskom periodu velike razlike u temperaturi u toku dana i noci, javlja se podlubljivanje zemljista tj ako sam dobro shvatio oko korena se stvara vazduh. Sto nikako nije dobro. Valjanje vraca biljci tj korenu kontakt sa zemljistem i smatra se veoma bitnom prolecnom operacijom. Negde sam to nacitao i sad ne mogu da nadjem gde. Ako ubrzo pronadjem kacim link.
 
Sve se svodi na to da noću budu mrazevi a danju otopljava.I na sve to kad je još golomrazica i traje desetak dana podlubljivanje je sigurno.Najviše se javlja gde ima puno biljnih ostataka u zoni korena pšenice.Tu je naj izražajnije i tu usevi najčešće stradaju.zato je praćenje i primena prolećnog valjanja obavezna stvar.Imao sam slučaj(ćale) da nam je zbog toga pšenica potpuno nestala.jednostavno je svakog dana bilo sve manje i preoravanje je bilo neizbežno.
 
Mi ne valjamo ni posle setve ni u prolece, a imamo solidne prinose. Posle setve samo podrljamo njivu
 
Čuo sam od starijih ljudi da su se nekada u proleće (dok nije bilo kembridža) namerno preterivale ovce preko žita.
Verovatno se dobijao sličan efekat?
 
U proseku 3700 kg /kj i maximalnih 4800 je to "solidno" i mi smo sa tim "zadovoljni".
Da dodam zapažanja iz predhodnih godina .Nema podlubljivanja ako se pšenica seje na tanjiranom zemljištu i ako se do zime razbokori.
 
U proseku 3700 kg /kj i maximalnih 4800 je to "solidno" i mi smo sa tim "zadovoljni".
Da dodam zapažanja iz predhodnih godina .Nema podlubljivanja ako se pšenica seje na tanjiranom zemljištu i ako se do zime razbokori.
Potpuno se slažem za sistem obrade.Problemi su kada se oru kompletna ne paljena kukuruzišta.
 
pšenica može da propadne SAMO u jednom slučaju.I nevalja se u proleće sa kembridž valjkom nego naprotiv sa glatkim valjkom.......i tako bliže i tako dalje.i u pravu je kiraj ako se dobro razbokori obično nije potrebno bezveze je samo valjati-ali ima slučajeva kada je potrebno.A biljka pšenice ponavljam strada tj.propada samo u jednom jedinom slučaju
 
4.8t/kj=8.4t/ha,to je za pohvalu,svako od nas teži da bude što više 4.8 a što manje 3.7,samo je to u godini kao 2009-2010 pomalo neizvodljivo,kad je vreme u cvetanju sranje
 
Ja nikad nisam valjao u proleće,nikad ni nisam bio zadovoljan prinosom iako sam gledao da ispunim svu agrotehniku.Nisam šparao veštak ali nisam ni odradio sve.
Nikad prskano za fungicidima,protiv korova jedino sa onim kineskim kesicama(radi reda).Najbolji prinos 3300 kg po jutru.
Ove godine sam malo više posvetio samoj setvi,uzeo deklarisano seme,sredio sejalici uštelovao sve da radi dobro i normirao je tako da je maltene u kilo bacala semena.sve povaljao.
Interesuje me sa kakvim valjkom valjate u proleće gatkim ili nazubljenim?
Kad je prvo prskanje fungicidima?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh