Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa pgledajte renesnsu i ns40 ista norma klijavih zrna a vidite koliko kg. je potrebno po jedinici površine pa nije tolika razlika masa 1000 zrna ili su i oni počeli da prave po frakcijama različitim kao kukuruz, ja još nisam video kruno seme domaćih sorti ali zato pre dve godine Balaton izuzetno krupan a ove godine Ingenio ima masu od 54,5 gr/1000 zrna lično merio a takav je bio i Balaton a merio sam i domaće sorte ali nebih suviše komentarisao jer njihovo seme se proizvodi u Srbiji i verovatno je zato dolazi do razlike.
 
Prosle godine nismo tarirali sijacicu (inace IMT ima stare sijacice manje sa 15 redi i jednim pogonom desni tocak i 23 reda sa dva pogona, one prve serije necu komentirati sa manjim sandukom, jer nisam upoznat s njima. Novije su sa varijatorskim prenosom i automatskim prebacivanjem markera 18 i 25 redi ako se ne varam, no to nije bitno) i kad smo sijali spenicu na jednoj njivi od 5.5kj vidimo da je nesto malo sjemena otislo (ravnali smo se prema tebeli na sijacici i postimali ju za jedan broj vise za svaki slucaj) da bi na drugoj njivi otvorili sijacicu jos vise i posijali 6.5kj na taj nacin... prva njiva je po nasem izracunu dobila oko 120kg/kj sjemena i niknula psenica tako rijetko da je to bilo nesto uzasno... u svakom klasu oko 80-90 nlivenih zrna, ali kad je mal broj klasova na m2 dzabe svega. Na drugoj njivi je bilo oko 150kg sjemena po kj posijano, puno je bolje izgledala psenica, la to opet nije TO. da bi ove godine ipak istarirali sijacicu i posijali ravno 200kg/kj i kako joj bude...

U ovogodisnjoj zetvi na 12kj posijane psenice smo predali 3 vagona zrna, a ocekivali smo predati 4... Na prvoj rjedje posijanoj njivi prinos ispada oko 20 meteri po jutru, sto je sramota i za pisati s obzirom sto je sve u psenicu ulozeno i koliko je mazena i pazena, dok je druga njiva izvukla dobar prosjek oko 30 meteri po jutru...

Ako se ove godine poklope uvjeti ciljamo na prosjek 30-35 meteri po jutru max, a s 30 bi bio zadovoljan...

Pre rijetkom sjetvom zbog svoje ljenosti a i zbog stiske s vremenom smo fulali u prinosu za vagon psenice koju nikako ne mogu prezaliti, ali sta je tu je sad ne vrijedi plakati.
 
Pa pgledajte renesnsu i ns40 ista norma klijavih zrna a vidite koliko kg. je potrebno po jedinici površine pa nije tolika razlika masa 1000 zrna ili su i oni počeli da prave po frakcijama različitim kao kukuruz, ja još nisam video kruno seme domaćih sorti ali zato pre dve godine Balaton izuzetno krupan a ove godine Ingenio ima masu od 54,5 gr/1000 zrna lično merio a takav je bio i Balaton a merio sam i domaće sorte ali nebih suviše komentarisao jer njihovo seme se proizvodi u Srbiji i verovatno je zato dolazi do razlike.
masa 1000zrna i hektolitarska težina su dva pojma ako na to ciljaš
Pa onda ide procenat klijavosti,pa energija klijanja,čitava nauka,ali mislim da nas fino vozaju,teraju nas u trošak,pa nam se posle rugaju

ps,ja sam sejao PESMU 105 kg/kj pre desetak godina pa se neverovatno izbokorila,ali kome god sam pričao svi su mi se smejali
 
Lepo sam napisao masa 1000 zrna i samo se preko nje može računati norma setve a ne preko hektolitra, a svaka godina je priča posebna tako da nekada i malo semena daje dobar prinos.
 
Ovo sto ganga pise je i najtocnija metoda odredjivanje sjetvene norme. valja uzeti malo truda pa izbrojati 1000 zrna, vagnuti na preciznoj vagi da se vidi masa sjemena, jer kako i sami znate da je zito nekad bolje rodilo, nekad gore... Sjeme za istu sortu psenice se u dvije godine razlikuje jako puno...

Ovo sto mi prakticari radimo u vecini slucajeva da samo natrpamo sijacicu i istariramo ju otprilike isto prolazi, ali Nacin koji Ganga opisuje je puno tocniji.
 
Na velikoj deklaraciji koju mozete traziti na uvid kada kupujete seme mozete videti masu 1000 zrna i problem je resen:ppozdrav:
 
Kod ozbiljnih kuća da ali uglavnom se to radi malo tj. trebalo bi za svaku partiju semena posebno raditi analize koje traju pa tu dolazi do propusta koji ponekad i mnogo odstupaju od stvarnosti.
 
i ja sam sejao apac bacao oko 150 kg po kj a mnogi mi kazu da to nije dobro sta misle uvazeni clanovi foruma??

Predprošle godine sam imao 1+1 KJ posađene pšenice ( apača ) , na prvom jutru sam se pridžavao količine semena 120kg/Kj a na ovom drugom da mi nebi ostajalo seme posađeno je 150kg/KJ i ispostavilo se da nisam pogrešio jer je ovo drugo jutro imalo bolji prinos za 300kg , 3200kg i 3500kg, agrotehnika i količina đubriva je bila ista.
 
Ove godine je psenica imala dosta krupno zrno, te je i semenska krupnija u odnosu na proslogodisnju. Tako rece profesor Dencic sa NS instituta, tako da ce ove godine biti i veci utrosak semena u kilogramima. Naravno trosak za vecu kolicinu semena ce ici na racun popjoprivrednika. Mi smo sejali oko150 kg semena ns 40 po jutru.
 
prošle godine sam sejao 3h ove godine ne nameravam da sejem pa ko će da pojede toliko hleba za godinu dana :haha:

Па, да ти кажем, за све треба имати капацитете па и за једење 'леба. :svinja:

---------- Poruka napisana u 11:14 ---------- Prethodna poruka je at 11:09 ----------

Него, да ли неко зна да ли после пшенице може да се сеје спелта (крупник)?
 
img2038qo.jpg


Posejano 05.10. sorta Luna
img2045wz.jpg


Posejano 05.10. sorta Pobeda po hektaru utroseno 320 kg trearisane psenice.
img2047q.jpg


Parcele se nalaze na Kosovu. Pozdrav svim forumasima.
 
Sejano je 5 oktobra .Sto se tice zemlje ima laksa i teza za obradu kako gde .
 
Juce pripremljena zemlja za setvu psenice (tanjiraca pa spremac), danas ce kum posejati ako bude mogao od ovoga vetra. Samo jedno kj.
 
Što bi valjao ako je priprema i setva odrađene kad treba i kako treba.Bolje paziti za potrebu prolećnog valjanja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh