Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zavisno od područja , kod nas će izgleda bolje proći kasnije sijane jer je bilo padavina kad je ranija nalivala i previše , inače nam je teža zemlja uglavnom pa onda nevalja ni puno vlage . Ko će ugoditi . Znamo da je dobra kiša za bilo koji usjev kad klasa , a kod nas stari ljudi kažu da nevalja kad pokisne cvat u pšenice , ispostavilo se da je tako. Maj i početak juna je ovde dao vjerovatno par stotina litara kiše.
 
Kod mene je samo u maju bilo nesto vise od 200litara,svuda su bili bazeni.Da smo tad sejali pirinac bolje bi proso.Ali od tada samo zega i sparina,sa najavama za vece temperature.
 
Šta je to streptorija sale ?

A ha , našo sam , evo Wikipedia :

The ascomycete fungus Mycosphaerella graminicola causes septoria tritici blotch, a foliar disease of wheat that poses a significant threat to global food production.[SUP][12][/SUP] It is the primary foliar disease of winter wheat in most western European countries.[SUP][15][/SUP]
It occasionally infects other grasses including barley. It is found in all wheat growing areas of the world[SUP][16][/SUP] and is the major disease of wheat in the UK.[SUP][17][/SUP]
Losses to septoria tritici blotch can reduce yields of wheat by 30 to 50% with a huge economic impact;[SUP][12][/SUP] global expenditures for fungicides to manage septoria tritici blotch total hundreds of millions of dollars each year.[SUP][12][/SUP] This fungus is difficult to control because populations contain extremely high levels of genetic variability and it has very unusual biology for a pathogen.[SUP][12][/SUP] Mycosphaerella graminicola has an active sexual cycle under natural conditions, which is an important driver of septoria tritici blotch epidemics and results in high genetic diversity of populations in the field.[SUP][10][/SUP]
Control of the pathogen (antifungal medication) now relies on the application of azole fungicides which are demethylase inhibitors that inhibit lanosterol 14 alpha-demethylase (CYP51) activity.[SUP][15][/SUP]
Mycosphaerella graminicola has resistance to multiple fungicides, because it has number of substitutions of CYP51. CYP51 substitutions include Y137F which confers resistance to triadimenol, I381V which confers resistance to tebuconazole and V136A that confers resistance to prochloraz.[SUP][15]




Uglavnom kaže da je to najčešća i najteže kontrolisano oboljenje pšenice u Z Evropi , donosi gubitke 30-50% , najčešće dolazi već u sjemenu. Ja se zaletio pa sijao neku novu LG sortu , u manjem dijelu imam tavanušu i tu nema problema a nije ni prskano . Na deklaracije je pisalo LG doradjeno u Srbiji . [/SUP]
 
Poslednja izmena:
Bolest zrna pšenice koja se javlja na zrnu u vidu crnih fleka, navlaka, a navodno se javlja zbog loše zaštite fungicidima koji se nanose na seme tako mi je objasnio agronom iz PS pošto sam ja imao problem sa tim prošle godine.Ona dva zrna sa desne strane sa slike su verovatno zaražena pošto liče na to.
 
Sve što se moglo dobiti dobili smo sa semenom.Počevši od korovskih biljaka pa sve do štetočina u vidu raznih buba,insekata pa do bolesti.
 
Približavamo se setve pšenice da li već imate neki plan u vezi setve ove " važne " kulture ?? Ja isto kao i predhodnih godina neću sejati pšenicu .

Sandore posto si ti otvorio ovu temu sto ne ubacis i anketu koliki prinos psenice ocekujemo ove godine a kasnije kad uradimo vrsidbu da se izjasnimo koliki smo stvarni prinos imali!
 
Ko što su mnogi više puta ponavljali , sve je dobro dok se naši ne dovate sjemena i dorade . Evo gledo sam kompletnu situaciju ovde sa kukuruzom ove godine. Generalno je u dobrom stanju ali samo recimo DKC , ili možda Syng , (mada je malo ovde) , koje se ne doradjuju kod nas , izgledaju kako hibridni kukuruz i treba da izgleda , sve biljke jednake ko preslikane , ako i ima razlike onda je to kao talas zavisno od tipa zemlje , visine ili sl , a ostali , Pioneer npr sve nazubljeno cik-cak. Tako je izgleda i sa pšenicom .
Odsad il ju nesijem , ili sa tavana ili oprobane NS sorte , a najvjerovatnije ovo prvo.
 
Sve što se moglo dobiti dobili smo sa semenom.Počevši od korovskih biljaka pa sve do štetočina u vidu raznih buba,insekata pa do bolesti.
E da znaš da je baš tako.Kad ja u semenu nađem fuzarijumska zrna nema dalje priče o tome.
Piše da sam glasao ,a zapravo nisam tako da ću reći da sa svim preko 5000kg/ha ću biti prezadovoljan.
 
Ja ako budem ispod 5 t bice katastrofe od zarade.Moja pretpostava da ce biti prosek oko 5,5 t po he.Ima kod mene gde nece prebaciti 3t i mislim da ce biti neuslovna.
 
Kako sada pšenica izgleda ja ću biti zadovoljan ako bude više od 30 mc/kj ili preko 5 t/ha...

Juče sam obilazio Ingenio i vidim da ga ima učmanulog u gornjem delu klasa i nesviđa mi se što kao da je počeo malko da otvara zrno, tj klasić...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh