Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam prvi bio pobornik protiv gaženja pšenica bez stalnih tragova do ove godine.Stanja i prinos moje pšenice me je uverio da više ne radim bez dva tretmana fungicidima i po potrebi insekticidom.Ja kosim 4000kg/kj ,a komšija 3000kg.On mi čovek kaže pa gle skoro isto izgledaju ,a kod tebe mnogo jače curi.Ja nemam uslove za stalne tragove na mojoj sejalici ,a to malo semena što se poseje u te tragove je zanemarljivo spram razlike u prinosu.
 
Razlika jeste u prinosu 1000 kg ali nije to i razlika u zaradi.Ja sam pogazio 5,5% površine prskajući(IMT 539 i 10m zahvat)i uložio u fungicid,insekticid,prihranu preko lista i naftu.Ali ajd neka razlika bude i samo 300-500kg po Kj pa je to već zarada.
 
Znam da nije sve neto zarada,samo gledam koliko se moze izvuci koji kg psenice vise na istoj povrsini,sto bi se reklo tu smo da radimo tako da svoj rad i ne racunam,ali me najvise interesuje koliko kostaju fungicidi,insekticid i djubriva tj prihrana ? Mislim koliko ukupno kosta djubrivo po kj ?
 
Folijarno sam išao dva puta.Prvi put sa 5kg Ureje po ha,a drugi sa 3l/ha fitofert 10-5-10.Za ureju znaš cenu ,a fitofert je oko 300 dinara/lit.
Da dopunim da su me fungicidi koštali :Akord 3500din/lit(0,5l/ha) i Duet ultra oko 4200din/lit(0,6l/ha).
Insekticid je bio Perfektion i cena je oko 820din/lit,a išao sam 0,2l/ha.
 
@ diklofen

Slažem se. I ja sam uvideo da žito bez prskanja više neće moći. Mnogo češće su godine kad se to prskanje isplati, nego one kad nije potrebno prskati žito. Samo ja imam prskalicu sa granama od 8m pa bih verovatno platio nekom da mi oprska sa većom prskalicom i užim gumama.
 
Bačeno je 250kg/ha 3x15+200kg/ha ureje+120kg/ha SAN-a.
Vidim da radis sto bi se reklo po knjigama,na 20 din po kilogramu psenice kolika ti je zarada?! (250 npk-10000 din + 200 ureax-8400 din + 120sanx-3500 din+ Akord 1800+ Duet ultra 2500 + prihrana preko lista(1000 din) + nafta za oranje,setvu,prskanje,vrsidbu(5000 din),pa seme (8000 din)...jos ako je u arendi zemlja bolje da svi sedimo pa neka oni seju zito!!!Svaka cast za prinose ali vidi racunicu i ako se u tome pronadjes,i ja cu sledece godine isto kao i ti raditi...Da je cena barem 25-26 din bilo bi isplativo ovako se jos nista ne zna,u svakom slucaju meni koji radim 12 ha zito tesko da ce uci u njive
 
Poslednja izmena:
Folijarno sam išao dva puta.Prvi put sa 5kg Ureje po ha,a drugi sa 3l/ha fitofert 10-5-10.Za ureju znaš cenu ,a fitofert je oko 300 dinara/lit.
Da dopunim da su me fungicidi koštali :Akord 3500din/lit(0,5l/ha) i Duet ultra oko 4200din/lit(0,6l/ha).
Insekticid je bio Perfektion i cena je oko 820din/lit,a išao sam 0,2l/ha.
ako ja dobro sabiram, to je OKO 12.000 troškova računajući i naftu + vreme. 700kg žita po 17 din.
+ 5% pogaženog (1.5-2 metra).
 
@diklofen oko 100e/kj imas veca ulaganja od mene a prinos ti je veci 1000kg!na cenu psenice od 20din profit ti je veci takodje za 100e/kj!
 
Свако има своју рачуницу и логику. Ја сам јуче скинуо пшеницу са једне мање парцеле (55ари) и имао 2800кг, 13.8%влаге, 79.5 хектолитар, што је до сада највећи принос у односу на остале који су предали на откупном месту. Технологија= мизерија ->сорта Русија, али то 4пут из амбара, тако да баш ни не можемо говорити о сорти, предусев луцерка стара 6 година, али толико ретка да је само била травуљина, тако да нема ни зарез од преосталог азота, а заорао сам око 1.5 вагона свежег говеђег стајњака.Посејао 5.10. и прихранио са 100кг КАН (панчевачки).
На мизерно улагање добар принос, али због беспарице присиљен да идем на ризик. Ко јо одрадио пуну агротехнику вероватно неће имати исплативо бољи принос ове године, али зато прошле године је била потпуно друга прича - ко је улошио тај је и имао...
 
Kod nas izasli sa cenom od 15+pdv. Informacija nije jos 100 % proverena, ali je 99 % tacna.
Visecemo da li je to samo malo proba pa da se onda digne za koji dinar ili ce to biti to.
 
Danas sam skinuo 2 lanca ns40s i jako me iznenadilo.9000kg 14.2%vlaga i 83.7 hl ja sam jako zadovoljan neka svake godine tako da rodi svima.:ppozdrav:
 
2niwow9.jpg
[/IMG]Evo da se i ja pohvalim sa mojom pšenicom, apač slikan danas, još uvek nije za vršidbu, za sada obećava, a videćemo na kraju.
Kod nas na silosu do 16% vlage odbijaju samo vlagu(1% za 1%) bez troškova sušenja, i lager do 12 meseci gratis:bravo:.
 
Ja sam zavrsio zetvu psenice za ovu godinu.S obzirom na vremenske uslove tj nedostatak padavina tokom celog proleca,prinos od 3200 kg/kj je i vise nego solidan jos da je i ona cena od 28 din koju je onaj "svileni"iz ministarstva(MM za neupucene)koristio u svojim racunicama kada je dokazivao kako zaradjujemo preko 1000 evra cisto po ha.,e to bi bilo onda stvarno dobrooooooo.Ali nazalost,te cene sada nema nigde pa nam ostaje da cekamo bolja vremena.Do kada?
 
@diklofen,posto vidim da si uradio sve kako treba,koliki ti je bio ulog,koliko ostane cisto i koja bi cena psenice pokrivala sve triskove,naravno i zaradu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh