Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prosle godine mi ostalo viska semena pa sam na jednu njivu 1 kj posejao 150 kg Apaca.Nikakve razlike nije bilo u prinosu gde je sejano 105kg/kj i 150kg/kj. ::namigivanje::
 
Apac je takav, u bokorenju deluje jadno. U prolece kad prvi put izadjes na parcelu dodje ti da places. Da cupas kosu. Cim mu das azota on poludi, za tri nedelje bude ludilo. :cao:
 
U Mačvi rekordno malo njiva zasejano pšenicom
Beta - Pre 52 minuta
EKO-ŠABAC-SETVA ŠABAC - U regionu Šapca ove jeseni pšenicom će biti zasejano oko 8.000 hekatara oranica, što je 20 procenata manje nego prošle godine, saopštla je danas Direkcija za poljoprivredu tog grada.

U Direkciji je agenciji Beta rečno da je osnovni razlog smanjene setvene površine nedostatak novca.

"Na manji obim setve uticali su nepovoljni vremenski uslovi i kasna berba kukuruza, ali veći je problem nedostatak novca. Skupi su i nafta i kvalitetno seme, a poljoprivrednici nemaju novac", rekao je direktor Direkcije Predrag Srdanović.

On je naveo da setva semenom iz sopstvenih ambara "podbacila", jer su poljoprivrednici zbog dobre cene prodali prošlogodišnji rod.

Takvim semenom se poseje oko 40 procenata površina, dok su procene stručnjaka da je ove godine tako posejano oko 30 procenata.
 
Da li neko moze da mi kaze, od cega boluje moja psenica? Vrh lista pocinje da zuti .Prvo se pojavilo na jednom mestu, a sad se polako siri. Evo slika
 
25oxkqq.jpg

33a7vdg.jpg


Ova gore je moja NS-40 slikana pre neki dan a dole je od komsije preko puta (njive) sejana sejalicom za direktnu setvu jedno 10 dana pre moje.
 
toshiba je napisao(la):
"Na manji obim setve uticali su nepovoljni vremenski uslovi i kasna berba kukuruza, ali veći je problem nedostatak novca. Skupi su i nafta i kvalitetno seme, a poljoprivrednici nemaju novac", rekao je direktor Direkcije Predrag Srdanović.


Kako me nerviraju razni sručnjaci koji iz fotelje ocenjuju stanje u poljoprivredi. Razlog za smanjenu setvu pšenice nikako ne može biti npr. nafta jer se te parcele gde bi bila pšenica svakako uzoru za prolećnu kulturu a predsetvena priprema ionako ne nosi mnogo nafte. U krajnjem slučaju, za žito se ore pliće pa se uštedi nafta i za predsetvenu pripremu.
Što lepo, otvoreno, ne kažu da je smanjenje površina za žito direktna posledica najmanje isplativosti žita u odnosu na ostale kulture pa da se ja ne nerviram! :D
 
milan_ je napisao(la):
Da li neko moze da mi kaze, od cega boluje moja psenica? Vrh lista pocinje da zuti .Prvo se pojavilo na jednom mestu, a sad se polako siri. Evo slika

psenica na psenicu?
bice da je neka gljiva.
vlage ima previse, vreme u novembru izuzetno toplo a zemlja "zarazena" od proslogodisnje psenice.
 
milan_ je napisao(la):
Da li neko moze da mi kaze, od cega boluje moja psenica? Vrh lista pocinje da zuti .Prvo se pojavilo na jednom mestu, a sad se polako siri. Evo slika

Najbolje da se ti posavetujes sa nekim zastitarom ako imas tamo kod tebe. i da resavas to sto pre. Pre nego sto previse padnu temperature.
 
Dragin: Oprezno sa izvozom pšenice
Blic - Pre 9 sati
Srbija će sledeće godine imati dovoljno pšenice za podmirivanje svojih potreba i izvoz, izjavio je Tanjugu ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin, dodajući da se očekuje da agrar ove godine zabeleži izvoz vredan tri milijarde dolara, a da se spoljnotrgovinski suficit popne na blizu milijardu.

"To znači milijardu dolara više od agrara ove godine za Srbiju, koji će direktno ići u selo i poljoprivrednicima koji će pokrenuti ekonomiju", istakao je on.

Ministar je, međutim, upozorio da je neophodno voditi računa o obimu plasmana pšenice na strana tržišta, kako ne bi bili ugroženi domaći bilansi.


Ukazavši da je ove godine, zbog izuzetno loše žetve u svim zemljama u Evropi, a pogotovo u državama bivšeg SSSR-a, izvoz pšenice iz Srbije povećan, Dragin je apelovao na ministarstva koja su odgovorna za spoljnu trgovinu da prate izvoz te robe.

Ministar je kazao da je to neophodno kako se ne bi dogodilo da na kraju imamo manjak pšenice, pa "da je kupujemo po skupljim cenama nego što smo je izvezli". On je ukazao na važnost interesorske saradnje kako bi se taj problem predupredio.

Post je spojen: [time]1290979070[/time]
_________________________________________________
Vec prpa :haha: :haha: :haha:
 
tarana je napisao(la):
milan_ je napisao(la):
Da li neko moze da mi kaze, od cega boluje moja psenica? Vrh lista pocinje da zuti .Prvo se pojavilo na jednom mestu, a sad se polako siri. Evo slika

psenica na psenicu?
bice da je neka gljiva.
vlage ima previse, vreme u novembru izuzetno toplo a zemlja "zarazena" od proslogodisnje psenice.
Nisam napisao da je predusev krompir, inace parcela je 20 ari, ali pokusacu da je spasim. Hvala vam svima na pomoci.
 
A dali si mozda primenjivao, prskao parcelu pre sadnje krompia ,nekim zemljisnim herbicidom. pa da sada u sled velikih padavina deluje rezidualno na psenicu
 
Prskao sam, ali i drugu njivu i na njoj nema nikakvih problema. Danas sam trazio u poljoapoteci neki sistemicni fungicid ali oni nisu ni culi da tako nesto postoji :haha:
 
dukej je napisao(la):
toshiba je napisao(la):
"Na manji obim setve uticali su nepovoljni vremenski uslovi i kasna berba kukuruza, ali veći je problem nedostatak novca. Skupi su i nafta i kvalitetno seme, a poljoprivrednici nemaju novac", rekao je direktor Direkcije Predrag Srdanović.


Kako me nerviraju razni sručnjaci koji iz fotelje ocenjuju stanje u poljoprivredi. Razlog za smanjenu setvu pšenice nikako ne može biti npr. nafta jer se te parcele gde bi bila pšenica svakako uzoru za prolećnu kulturu a predsetvena priprema ionako ne nosi mnogo nafte. U krajnjem slučaju, za žito se ore pliće pa se uštedi nafta i za predsetvenu pripremu.
Što lepo, otvoreno, ne kažu da je smanjenje površina za žito direktna posledica najmanje isplativosti žita u odnosu na ostale kulture pa da se ja ne nerviram! :D
i mene žifciraju.
ali s druge strane ih potpuno razumem.
glupo je da kažu: "nem' pojma!"
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh