Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo kako izgleda renesansa, a sutra ću slikati evropu 90

1060fhy.jpg


25rgiko.jpg
 
Sve je to još trava i to prevelika trava za ovo doba godine.Kosićemo manje nego što sada izgleda.Evo jedne od mojih srednjih pšenica koja već počinje da poleže na nekim preklopima.
2gtyz3a.jpg
 
Danas sam prošetao našim poljem i primetio da već ima dosta polegle pšenice i ječma.To su uglavnom parcele gde nije izvršeno đubrenje veštakom pre setve.
 
Ja sam đubrio sa 250kg/KJ NP 20:20 i urejom u proleće 150kg/KJ+slavol 5lit/ha u prskanju herbicidom.Izgleda da sam malo preterao tj. nisam računao na ovoliku vlažnost.
 
Vidim da se već priča o polijeganju žita pa evo jedna slika za usporedbu.

Žito na lijevoj strani slike je Srpanjka, sijano skoro 200 kg/kj, predsjetveno unešeno 200 kg/kj NPK 15-15-15, 100 kg/kj uree i 150 kg/kj KAN-a u jednoj prihrani dok je još bilo zadnjeg snijega. Nije prskana protiv korova niti protiv bolesti i nije bilo ni jedne folijarne prihrane.

Na desnoj strani je sorta Prima, sijano 190 kg/kj, predsjetveno unešeno 200 kg/kj NPK 15-15-15, 50 kg/kj UREA-e, prva prihrana je išla 130 kg/kj KAN-a (prvo sam bacio 100 kg, pa za 10-12 dana dosolio sa još 35 kg/kj), prskana je protiv korova i odmah i prvi puta protiv bolesti, dodan je jedan stimulator rasta (pokus), folijarno gnojivo Mortonijc plus i regulator rasta Moddus. Poslije je išla još jedna prihrana više od 70 kg/kj KAN-a. Nakon toga sam u ovu subotu još jednom prskao protiv bolesti i prihranio sa stimulatorom rasta.

Slika.




Dakle razlika u visini cijele biljke je uočljiva, ali ono što nemožete uočiti je to da je kod žita tretiranog regulatorom rasta stabljika malo čvršća te je razmak između internodija (koljenaca) nešto kraći što sve u konačnici utječe na smanjenje polijeganja usjeva.
 
E to druže jesu prave muke.Gledaš ,a ne možeš ništa da preduzmeš.Ja sam to doživeo sa Tamišem 2005. godine.Ali ako ti je za utehu kada se voda povukla posle 40 dana dobili smo seme kukuruza 42A i posejali njive.Veruj da mi nikada od kad radim zemlju toliko nije rodilo.Valjda ima neke Božje pravde da ko se pati i propati mora biti nagrađen.
 
Stvarno sta sve moze coveka da zadesi sa psenicom!Ne znam da li vredi ili ne nervirati se oko poleganja biljke,ali ponovo kao sto neko rece sve ce zavisiti od cene.E sad ukoliko se ostvari veca proizvodnja od planirane manje cene,a u suprotnom manji rod veca cena!Neka nam je samo Bog u pomoci!
 
u evropi oblak vulkanske prasine, u australiji najezda skakavaca... kako li ce berze da reaguju na ovo?? iduci nekom logikom cene hrane bi trebalo da idu gore.
 
Levo je moja Renesansa a desno komšijina.... Razlika je što je moja dobila 200kg/kj An-a a njegova nije....

1zy994l.jpg
 
To jeste odrasla lema koja nepravi veliku štetu.Momentalno je u fazi parenja .
pywxg.jpg

Posle sledi polaganje jaja ,pa se izlegu ona mala stvorenja koja prave veliku štetu.
 
Išao sam poslepodne da obidjem neke parcele i usput pogledam pšenicu.Jesenas sam na istoj parceli sejao pola apača a pola simonide.Sada je simonida na oko mnogo lepša i višlja je za 20-ak cm.Apač ima neku tamno zelenu boju a simonida svetliju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh