Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
kreso je napisao(la):
nerazumijem kako tako male prinose imate ,pa kod vas je zemlja 2x bolja nego kod mene , a ja nisam zadovoljan ako imam ispod 4t po jutru :sta:

to i mene zbunjuje.ono što sam primetio čitajući hr poljoforume, je da vi mnogo više đubriva razbacujete. te sedmica te 3x15 te azot. prva misao mi je bila da preterujete, jer naši agronomi savetodavci tvrde da treba manje. sad se nešto razmišljam da možda nemaju pravo.prošle godine sam prvi put "preterao" s ureom i bacio 150kg po jutru u prihrani.prinos je bio 37.5 metara po jutru.
na tih 150kg, komentar agronoma je bio "auuuuu pa što toliko? ako 120kg nije dovoljno, neće joj pomoći ni 150"
 
Zna kod nas da rodi dobro, najvise kod mene je bilo 42 meteri po jutru.Ja sam bacio 100kg uree ali vidim da to nije dovoljno.Sada je vec kasno ali sledeci put idem bar sa 150 kg uree.
 
ako je godina dobra (ako nema leda i ili oluje) ja u prosjeku imam oko 45 metara po jutru ..... možda sorte pšenice nisu kod vas dobre ... neznam sad sa kojim raspolažete vidim da je ta rapsodija popularna kod vas , koliki je njezin potencijal rodnosti ? ja vam mogu reci kako ja gnoji ako vas zanima čisto radi usporedbe a onda vi napravite kalkulaciju i vidite sami dali se isplati - naravno ako pričamo da je cijena neka normalna a to je nekih 150 - 170 € / t
 
@kreso
Pa ajde napisi,rapsodija je relativno nova sorta kod nas tako da nema bas semena.Prosek kod nas koliko ja znam 2.5-3 tone po jutru kad je dobra godina.Ja sam posejao renesansu.
 
primjer moje gnojidbe

zaorati NPK7-20-30 ( obično mi je predkultura suncokret pa stgne se zemlja slegnuti)
prije tanjuraranja 80-100kg UREA ( tako kad pšenica nikne počinje brzo rasti )
prskanje protiv korova sa tenom ako ne na jesen onda na prolječe
prva prihrana oko 90 kg KAN-a ( tu se već formira broj klasića )
druga prihrana oko 80 -90 kg KAN ( poslje prve prihrane jedno 35-40 dana)
te folijarna prihrana sa kristalonom i prije druge prihrane prskam sa regulatorom rasta sorte koje su osjetljive na poleganje ... u međuvremenu se prska protiv bolesti po potrebi , na taj način mora biti minimalno 6t /ha ...
 
Kreso, nisi uzeo u obzir godišnju količinu padavina kao i njen raspored u toku godine kod tebe i ovde. Mislim da je tu poenta ove priče. Evo, recimo, kaži samo kad je kod vas obično žetva. Ovde (Vojvodina) sve češće biva završena do početka jula (7. mesec). Takođe treba uzeti u obzir i subvencije koje imate vi a kolike su kod nas, tj. ekonomska isplativost svih agrotehničkih mera koje vrhunski prinos traži.
 
dukej je napisao(la):
Kreso, nisi uzeo u obzir godišnju količinu padavina kao i njen raspored u toku godine kod tebe i ovde. Mislim da je tu poenta ove priče. Evo, recimo, kaži samo kad je kod vas obično žetva. Ovde (Vojvodina) sve češće biva završena do početka jula (7. mesec). Takođe treba uzeti u obzir i subvencije koje imate vi a kolike su kod nas, tj. ekonomska isplativost svih agrotehničkih mera koje vrhunski prinos traži.

da u pravu si nisam računao na potpore :ideja: , a što se tiće oborina mislim da nije neka velika razlika to je lutrija
 
kreso je napisao(la):
ako je godina dobra (ako nema leda i ili oluje) ja u prosjeku imam oko 45 metara po jutru ..... možda sorte pšenice nisu kod vas dobre ... neznam sad sa kojim raspolažete vidim da je ta rapsodija popularna kod vas , koliki je njezin potencijal rodnosti ? ja vam mogu reci kako ja gnoji ako vas zanima čisto radi usporedbe a onda vi napravite kalkulaciju i vidite sami dali se isplati - naravno ako pričamo da je cijena neka normalna a to je nekih 150 - 170 € / t
jel to po hektaru prinos?
 
predsetveno baceno 150kg 15-ice po jutru i prihrane 150kg uree.Izgleda dobro ali kao da pocinje da se susi i uvija list.Ako ne padne kisa nece biti ni kriva k.
 
Nisam je sejao jer mi nije stiglo seme.Teca je sejao i ima samo reci hvale za nju a ide je 100kg po jutru sto je :D
 
Evo ovako...ja sam cuo da je covek imao 4700kg/kj...
Sve mi je previshe dobro da bi bilo istinito, pa se zato raspitujem!
@kishrobert
ne znam moguce da je LG...Cuo sam samo ime sorte...
 
Jeste lg. Seje se manje semena po kj mislim da je 100kg ako ne i manje, bokori se kao jecam dosta je niza u odnosu na nase sorte a za prinos ako se dobro secam i do 6t po kj to cu jos proveriti ja sam zakasnio za seme jesenas.Kolega mi se zalio bas na apaca da mu ocajno izgleda
---------
"proverio" neki njegov prijatelj je imao 5t po kj ,dakle lupio sam a ako su lagali mene i ja lazem vas
 
u poredjenju sa ostalim, pre jedno mesec dva smo pricali on je tvrdio da je njegovo najgore u ataru a ja da je moje, na koje sam se i ovde zalio pa da se malo pohvalim posle dve folijarne prihrane stiglo je ostala zita bar po boji za nijansu je nize od ostalih al bunker ce pokazati
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh