Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
psenica se izjednacila s kukuruzom po ceni u budimpesti...za isporuku u avgustu 11 evra...
tipujem da ovi nasi u zetvi nece placati vise od 9.5-10 din...
 
Pa naravno da neće.
Pogledaj samo paritete za đubrivo po zadrugama, i sve se samo otkriva. ::lose::
 
Moja pšenica slikana juče:

img1270b.jpg
 
Primetio sam juce kod mene da su donji listovi zuti a odozgo lepo izgleda.
 
I ja sam primetio da psenica zuti, na nekim parcelama su zahvacene cele biljke. Kod mene jos uvek ima dovoljno vlage tako da mislim da je neka bolest u pitanju. Prema slikama sa neta, najvise mi lici na lisnu pegavost.
Kakva su vasa iskustva u primeni fungicida u psenici?
 
Do sada nisam koristio fungicide u psenici.Mislim da necu ni ove godine .Ipak nikad se nezna.
 
danas sam poprsko 9h psenice sekataor+ artea-plus+fastak, u ovoj psenici sto sam danas prsko bila je najezda insekata kojekakvi pocev od leme pa vise neznam ni ja kakivi nije bilo.
sto se tice bolesti ove godine sva mi je psenica zarazena pa je zato prscem arteom jedan dio sam radio i sa duetom ultra, imam sutra jos poprskat 10h ako mi bude dao vjetar
 
Onda ce ispasti usluzno vrsenje zita 500 kila po jutru?!? a koliko se secam bilo je oko 150-200
 
Pre dva dana sam bio da obiđem pšenicu i izgledala je fantastično.Kada sam danas otišao nisam mogao da verujem kako je požutela.To se odigralo za dva poslednja dana ali ne znam zašto.Bačena je i ureja i an i rađeno je folijarno prihranjivanje.Ajde što je dole odbacila nešto mase i nije čudo jer je gusta setva ali je sada ovo žutilo krenulo odozgo.
Ima li neko neku indiciju šta bi to moglo biti(ako nije suša)i šta bi se moglo uraditi?
 
da je nisi oprljio folijarno?
kakvo zutilo? pege? krajevi listova? video sam jednu folijarno prihranjenu gde je gazda ocigledno preterao...
 
Pa nisam je sigurno oprljio jer bi mi onda i sve druge pšenice imale isti problem.prskana je 04.04. sa 10gr mezza/ha i dodato je oko 3 kg ureje na kj.Gornji listovi su počeli da gube modro zelenu boju i da dobijaju sve žuću i žuću.Od ureje nije sigurno jer nekad stavljam i po 5-6 kg/kj. pa ništa ne bude.Nisam primetio da ima leme ili nekih parazita.
 
nemam ideju...kakve su komšijske? isčupaj jednu pa ponesi zaštitaru...ali hitno!
 
bogami hoću i to sutra pod hitno.Pa sve meni može biti jasno ali da se to desi za dva poslednja dana?Pa sad me je kolega zvao i pita šta se desilo sa tom parcelom.I on kaže da kad je prošao pre par dana da je bila jedna od najboljih pšenica u tom kraju,a gle sad.Svi misle da sam prskao pre dan-dva pa nešto zajebao a ja nisam ni išao na njivu a kamoli prskao.
 
Pre par godina je bilo problema sa nekim sortama /rusija / iz ranijih rokova setve.Psenicaje do neke faze razvoja jako lepo izgledala a zatim pocela da zuti i crveni.Do zetve je sklop bio topliko los da je izgledala kao da je sejana u trake.Prinos je bio katastrofa /1000 kg/kj /.Ni profesori sa ns instituta nisu mogli da objasne sta se desilo.Inace ista sorta u kasnijim rokovima setve je dala normalne prinose.Posto je ta jesen bila veoma topla predpostavljalo se da su vasi prvo napale izniklu psenicu i preneli nekakvu bolest.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh