Pčelarstvo za početnike

Naravno sredstva kao sto je fumagilan koji je zabranjen i koji je antibiotik. Naveo sam namerno u zagradi antibiotik a van zagrade sredstva,nozecid nozevit nozevoj i ostala sredstva na bazi joda i te kako koriste pcelari ne moze me uveriti niko u to da ne koristi.

- - - - - - - - - -

Inace @zarkodj da li mozete da pojasnite iz kojeg razloga se ne daje u zimskoj prihrani(preventivno) neki od ponudjenih i dozvoljenih preparata na bazi joda i koja imaju u prodaji na slobodnom trzistu. I koja nasi pcelari kada se pojave u drustvima pcelarskim nakupuju u zalihama i do 10L pa i vise a kunu se da ista sredstva ne koriste u svom pcelinjaku.?

- - - - - - - - - -

No da odgovorim sam,smatra se da pcelama ne treba davati nista preventivno u zimskoj prihrani iz vise razloga,prvo smatra se da ima vise stete nego koristi u preventivnom davanju dozvoljenih sredstava za nosemu jer je cist pcelinji med najbolji i najzdraviji za zimovanje i da sredstva dodata preventivno pcelama samo skrivaju nosemu dok ne bukne na pcelinjaku a to se desava obicno u rano prolece a smatra se da su cak preparati koji su dati preventivno se utrose u prvim zimskim mesecima sto je i relativno tacno. Takodje ukoliko se pojavi nosema na pcelinjaku tj kada se vec uoci za njeno lecenje je kasno. Pa je trebalo nesto osmisliti,i doslo se na ideju da se uzimaju uzorci pcela i saca na ispitivanje i utvrdjivanje pcelinjih bolesti. I da ukoliko se primeti prisustvo npr noseme tek tada treba pristupiti lecenju pcela,e a ja sada opet kazem i tvrdim i stojim iza toga da dodavanjem u zimskoj prihrani mozete dati neko od sredstava. Ali da bude to koliko toliko pravilno rasporedjeno u klubetu i dato u vremenskim intervalima da im ne bude potroseno odmah do januara meseca. Sledece je da zastitite pcele na vreme od varoe jer samo jaka i zdrava zajednica nece biti podlozna nozemi,a pcele ostecene varoom njima je nosema u prolece zagarantovana.
 
Evo da pogledate ovaj video na njemu je profesor Zoran Stanimirovic, inace za one koji ne znaju je redovni profesor na Vet Med Fakultetu u Beogradu, katedra za pcelarstvo gde covek sam lepo je naveo i uputio pcelara da svojim pcelama u zimskoj prihrani da preparat za nosemu(fumagilin) ili nozevit,kao i da u prolece ponovi jos jedan tretman,i da je miran naredne 2-3godine sto se tice noseme.Naveo sam vec negde u predhodnom postu da ja koristim Nonos plus(preparat iz Madjarske) isto sto i nozevit plus. Evo vam link videa za sve one koji kazu da se pcelama ne daje prevencija za nosemu pa neka ospore profesora iz oblasti pcelarstva.(jeste da je proslo 13god od mog sticanja sertifikata iz pcelarstva i pcelinjih bolesti na istoj katedri kod istog profesora ali jos uvek znam sta pisem i pricam o pcelarstvu)

https://youtu.be/WQUBM5NKwRE
 
Da li je problem kada su svi ramovi u plodistu 90-95% pod medom...sto poklopljenog sto nepoklopljenog ?
Legla ima trenutno jako malo, tek pola sake.
Da li ce pcele izvuci satne u ovo vreme ako im zatreba prostora ?


Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
U ovo vreme nece izvlaciti satne osnove jer im bioloski sat govori da se pripremaju za zimu,takodje se i smanjuje broj pcela u drustvu(umire stara pcela) a i mkado sace bi trebalo ili ukloniti iz sredisga buduceg klubeta ili postaviti sa strane do zidova kosnice,pcele ne volu da budu na devicanskom sacu ni da zimuju na njemu,jer je hladnije kao podloga klubeta za zimovanje.
 
Prosle godine sam poceo da pcelarim i pred jesen sam dodavao sirup toliko da sam preterao. Hranio sam kao stoku da hranim. Kada sam izvrsio pregled bukvalno svaki ram je bio pun meda. Pcele su zimovale stojeci na medu. Nikakvih problema nije bilo a zima je bila jaka jaka. Sve su prezimele i nijednoj nisam dodavao pogacu.

- - - - - - - - - -

I kod mene uopste nema jaja. Matice su prestale jos pre 15 dana da nose jaja. Ima samo starog legla koje izlazi. I meni se cini da su rano prestale. Meni je pcelinjsk pored reke pa je malo hladnije nego obicno. Mozda i to ima uticaja. Sada cekam da izadje i to staro leglo pa da nadimim jednom i to je to.
 
Ja nozevoj, koji sam pravim, alkohol, dest. voda, zalfija i rtanjski caj. Znaci sve prirodno, radim preko cele god. od prolecnog razvoja, prskanjem preko satonosa do dovanja popune zimskih zaliha i u tome nevidim ama bas nista lose, naprotiv zdrave pcele.. Zasto ne davati preventivno, pa nisu to antibiotici

- - - - - - - - - -

Da li je problem kada su svi ramovi u plodistu 90-95% pod medom...sto poklopljenog sto nepoklopljenog ?
Legla ima trenutno jako malo, tek pola sake.
Da li ce pcele izvuci satne u ovo vreme ako im zatreba prostora ?


Sent from my SM-J510GN using Tapatalk

To sto su zatrpane medom je posledica prihrane, o blokadi matice u ovo vreme nema govora..Pcele ce preneti med gde njima najvise odgovara i napraviti matici prostor ako ima potrebe za leglom. Satnu nece sigurno graditi i nju mogu doziveti kao pregradu , povuci klube u jednu stranu i eto problema. Ni prazan tamni ram po meni , sada nije pozeljan u centru, cemu sada prosirenje legla, kakve i koje se pcele izlezu posle 15. sept. ako ga matica zalegne i on ostane sa malim mednim vencem a u sredini zimskog klubeta, opet problem....Pusti ih ,znaju one bolje od nas..
 
Skoro celo leto niko da se ukljuci u diskusiju na ovom delu foruma,da li su kolege pcelari preokupirani sa radom na pcelinjaku ili sta drugo ne znam... Kolege pocetnici pcelari polako se blizi 15 Septembar po pravilu do kada bi smo trebali i da radove u kosnicama privedemo kraju(prihrana drustava radi dopune zimskih zaliha ukoliko je bilo potrebe) borba protiv varoe da se ukloni sto vise krpelja pre nego je ostetila zimsku pcelu a koja se pocinje da leze(izlazi) od 15 Avgusta do 15 Septembra i koja je najdugovecnija,preventivno dodavanje sredstva(antibiotika) za nozemu(nosema ceranae i nosema apis) mada ima i protivnika preventivnom dodavanju antibiotika pcelama za nozemu. Sada je takodje i vreme kada nema pase u vecini krajeva Srbije i moze se negde pojaviti i grabez,pa je pravo vreme staviti cesljeve na leta ako treba i suziti im,jer ne samo zbog drugih pcela nego i zbog osa koje vec polako pocinju da ulaze u kosnice i kradu med(bas su ranoranioci i to ulaze odmah po svitanju ne smeta im niza temperatura),a i pravo je vreme da se posfave i zamke za ose(plasticne flase odrezane i napravljene za tu svrhu) i nemojte zamke postavljati na kosnice jer jos vise privlace ose i strsljenove pa se desava da pre napadaju kosnice nego sto ulaze u zamke,postavite ih u neposrednoj blizini kosnica(na par koraka od njih)ukoliko imate neke vocke ili nize drvece gde su vam kosnice zamke je najbolje okaciti o njih. A i sada je vreme kada misevi pocinju da traze suvo mesto da bi prezimili pa i radi njih su vam potrebni cesljevi na letima,takodje i zbog velikog nocnog leptira Mrtvacka Glava koji u ovom periodu trazi kosnice u kojima bi utolio glad(hrani se nektarom a poslastica mu je med)ako ste imali priliku da ga vidite na pcelinjaku ili pak udarili ili uhvatili mozda vas je preplasio sa zvukom koji pravi krilima cak se ni ne primecuje pomeranje krila i lici na pistanje da slobodno kazem da jezivo zvuci kada pocne da pisti. U sustini je bezopasan po pcele i u 99% slucajeva ga ubiju. Takodje nije na odmet izvaditi i 10 ram iz nastavka,mada je to moglo i ranije i ukoliko image neki koji je iskvaren ili previse stari odmah va i pretopiti. Ostale ramove ravnomerno odmaci od zida kosnice zbog bolje cirkulacije vazduha a i da vam ne plesnave zbog kondezacije vlage uz zidove kosnice iz tog razloga je bolje imati 9 ramova,pa cak i 8. Jer kada udju u klube vise od 7 ulica nece zaposedati.Nadam se da nisam nesto izostavio i ukoliko nekog kolegu pocetnika nesto zanima slobodno neka pita Ja cu mu odgovoriti ukoliko budem znao odgovor ������.

- - - - - - - - - -

Evo da dodam jos nesto,sto je mozda neko i napisao ranije na forumu ali i ako nije da dodam,gledajuci video jednog mladog pcelara pocetnika na youtube primetio sam da nesto fali. A to je ukoliko ne nosite rukavice kao zastitu na rukama,potreban vam je sledeci pribor i to uvek da vam bude kad god otvarate kosnice. Pcelarski noz,pcelarska cetka i kanta od nekih 7l napunjena vodom. I pri svakom otvaranju kosnice i naredne kosnice obavezno zamocite ruke u vodi i operite a iz kog razloga jer svaka kosnica ima svoj miris i mozete da vise iritirate pcele i da vas bodu. Drugo ukoliko se desi da vas pri pregledu ubode pcela sam miris pcelinjeg otrova vam ostaje na ruci i desava se da vas pcele i dalje pokusavaju ubosti. E upravo iz tog razloga je obavezno imati pored sebe kantu sa vodom i obavezno pokvasite ruke i da znate jos i da pcela iako se zaleti da vas ubode cim sleti na vlaznu ruku ce odumiti od prvobitnog plana i pocece da lize vodu sa vase ruke.

Evo jedne slike MRTVACKE GLAVE od proletos. Kada je društvo jako ništa mu nije problem :osmeh:
20170412_140754.jpg
[/url][/IMG]

Što se tiče hemije vidim da mnogi barataju istom čega uopšte nismo ( otac i ja ) pobornici. Protiv varoe koristimo uvek MITAK ili AMITRAZ 5 ili 6 puta na 7 dana u zavisnosti od varoe. Krajem Jula je pala temperatura ispod 25 stepeni i uhvatili smo trenutak da odradimo tretman sa mravljom kiselinom. Na zimu ide tretman sa oksalnom i to je to.
Od iduce godine planiramo hemiju u potpunosti da izbacimo i da radimo samo sa oksalnom i mravljom a usput i lavandom koja takođe skida varou ali o tom dogodine.
Protiv nozeme koristimo samo jod pomešan sa vodom i pumpicom za pranje prozora prskamo po satonošama od gore kako skidamo nastavke i od nozeme nigde ni traga.
Čisto da navedem da je u pitanju pčelinjak od 250 društava da se ne misli da je u pitanju neka neozbiljnost.
O šećeru i prihrani u avgustu ni ne razmišljamo jer se pčelama uvek ostavlja MED I SAMO MED za zimu.
Eto :ppozdrav:
 
Gledao sam jedan video @Pole t25 jeste da je Amer u pitanju i u top za zadimljavanje ne sipa parafinsko ulje,neko jestivo ulje je u pitanju koliko sam razumeo i ne dodaje nista u njega samo njega zapali i nadimi pcele vise puta u toku sezone i kaze da opada varoa od njega,navodno ne kao kada se sipa amitraz,ali opadne oko 50% i zato sto je cisto ulje u pitanju moze da se dime svakih 7 dana bez utixaja na med ,a takodje upotrebljavaju i oksalnu kiselinu ali je pale ne daju je u sirupu,naveo je i razlog iz kojeg ne u sirupu samo sto sam zaboravio,moracu da ponovo potrazim video i da pogledam. Takodje su stavljali grancice neke biljke unutra na podnjacu i da li zbog mirisa ili nzm cega varoa je opadala tacnije bezala sa pcela po uglovima kosnice gde je i uginjavala.
 
Za lavandu znam sigurno da se stavlja u podnjacu i da unistava varou a sa oksalnom se dimi se sa sublimatorom. Evo jedan koristan video iz dobre zemlje gde je covek napravio odlican sublimator i lepo objasnjava sta kako i zasto.Veoma bitna stvar je sto ima kontrolu temperature sto isto covek objasnjava zasto je to vazno ( sto se zna od ranije ko je naravno malo citao o tome ).

https://www.youtube.com/watch?v=CUVmwgk_ZLI


- - - - - - - - - -

Ili ovako nesto

https://www.youtube.com/watch?v=bKc-BHi41R0
 
Poslednja izmena:
Pozdrav kolege,slabo ste se raspisali pa da vas pitam da li je neko uradio tretman sa oksalnom kiselinom,ja jos nisam cekao sam da mi stigne sublimator za oksalnu kiselinu tako da cu ga odraditi ovih dana. Da li je bilo grabezi kod nekoga,kakvo je stanje na pcelinjacima vreme je jos uvek lepo bar ovde u Sremu,pcele izlaze po malo sto bi se reklo opste sa okolinom poneka donese i polena verovatno sa maslacka jer je procvetao. Inace trenutno sto radim sada izlivam osnove i mogu da kazem da sam zadovoljan sa presom koju sam uzeo. Videcu sutra da postavim par slika osnova koje sam radio,jeste da ih ide 10 kom u 1kg LR u odnosu na kupovne gde ide 12-13kom u 1kg ja sam opet zadovoljan,razlika je sto su osnove celija(dno)dublje u odnosu na kupovne,pa verovatno i iz tog razloga ide manje osnova u kilogram.
 
Postovani,treba mi pomoc u vezi bagremove paše....znam da je jos rano,ali da se obezbedim na vreme....jel moze neko da mi da savet u smislu gde je najbolja bagremova paša(zapadna Srbija),da mi pomogne u vezi lokacije,neki kontakt i sl.....unapred hvala...
 
Da li mi neko moze reci sta da uradim da smanjim vlagu u kosnici?
Da li da prosirim leta zbog bolje ventilacije...imal li neko iskustva ?
5dd70ce4c3ad50d84922ee9002b3e967.jpg
493628cc4e6c9c21629b4185d0e9d4ed.jpg


Послато са SM-J510GN уз помоћ Тапатока
 
Jedno od rešenja za suzbijanje vlage u košnicama to jest buđi je da se tačno na sredini pune podnjače izbuši okrugla rupa prečnika 70mm. Ovaj otvor mora biti užičen metalnom žicom sa obe strane kako ne bi došlo do grebeži. Ko razume zna o čemu pišem. :cao:
 
Poslednja izmena:
Jedno od rešenja za suzbijanje vlage u košnicama to jest buđi je da se tačno na sredini pune podnjače izbuši okrugla rupa prečnika 70mm. Ovaj otvor mora biti užičen metalnom žicom sa obe strane kako ne bi došlo do grebeži. Ko razume zna o čemu pišem. :cao:
Razumo :). Hvala na pomoci !

Послато са SM-J510GN уз помоћ Тапатока
 
Na tu rupu namestite ventil i spojite sa sistemom kap po kap i onda imate navodnjavanje.... karikiram. Bez uvrede! Zašto se stvara vlaga? Velika vlažnost vazduha u košnici i promenljiva temperatura. Gde ulazi vlažan vazduh u košnicu i zašto? Da li postoji vlaga u prirodnoj šupljini? Od čega je napravljena košnica? Koliko je debljina drveta (ako je drvo) od koga je napravljena? Ventilacija ili promaja?
Napravite uslove što bliže prirodnim pa možda neće biti vlage ili onemogućite ulazak vlage u košnicu.
Da li vlaga smeta klubetu zimi? One rade svoj posao....
 
Sem vlage ne vidimo ništa. Koliko je klube, koliko je leto, položaj košnice,da li oko nje ima strujanje vazduha.
 
Pozvao sam iskusnog pcelara pa je on utvrdio da se kosnica nalazi na lose mesto! Da mi je savet da je sto pre premestim i da otvorim vise leto.
Sutra premestam kosnicu nego me muci jedna stvar.
Da li ce se pcela vracati na staro mesto posle premestanja kosnice posto je vreme preko dana toplo?

Послато са SM-J510GN уз помоћ Тапатока
 
Pozvao sam iskusnog pcelara pa je on utvrdio da se kosnica nalazi na lose mesto! Da mi je savet da je sto pre premestim i da otvorim vise leto.
Sutra premestam kosnicu nego me muci jedna stvar.
Da li ce se pcela vracati na staro mesto posle premestanja kosnice posto je vreme preko dana toplo?

Послато са SM-J510GN уз помоћ Тапатока




Sada ćeš imati nešto hladnije vreme ili ne pomeraj previše. Ne kažeš da li imaš još košnica.Ako nema možeš je malo pomeriti u stranu. Podigni je malo ako je previše nisko. Ja sam ti već rekao da možda loša pozicija ,nema strujanja vazduha.
 
Nazad
Vrh