Pčelarstvo za početnike

Ево интересантног чланка који баш о томе пише.

http://www.poljoberza.net/PCFebruar2006_1.aspx

И ја имам дб 10-ке. Четири најјача друштва су ми се ројила у време цветања багрема. Нешто размишљам да ми медишта буду као плодишта, да би имале више простора. И још боље да буду нове сатне основе, па ће имати доста занимације. И у плодишту крајње рамове замени сатним основама па нека се и ту занимају. Морају се тада мало чешће пратити да би ситуација била под контролом. Ово ће донекле решити проблем, али ако су ројевне матице, ни ово решење не гарантује успех.
 
Ako neko zna neka mi predlozi na koji nacin da tretiram kosnicu i kojim srestvom?
Samo da navedem, u pitanju je jedna kosnica i do sad nije uopste tretirana protiv varoe..
I da navedem, nikad to nisam radio :).

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Evo i slika trenutnog stanja sa rojem.

Inace ove ramove sto same grade to je tako ispalo, da ne objasnjavam.

Mene najvise interesuje imal li sanse ovaj roj da prezimi uz prihranu ?
5a5d871f1b087cbb88527605ff44747e.jpg
1d8ec4d5f9e4b5cdb037e11a4bcab6a2.jpg
7119a35d46a29ccb1148a7dafdd3238e.jpg
11f924c8234475772c765f822c314802.jpg
84d11f529fc7348714989162e735d749.jpg
3b5c3a32f04a03e4a77cbe8507be51ba.jpg
88393f0d7a8d1029045f7b7a92232a04.jpg
14deeea63e1f59814b7b9cab74bf12aa.jpg

Spoj to sa nekim društvom jer "to" nema ni uslove ni šanse tako da prezimi.
 
Ako hoces da dimis onda mitak, varolik(amitraz), ili trakice
super stripsa, ali one dilaze 10 u pakovanju i nije dobro da otvoris i da stoji. Ovo kupi varolik ili mitak ukapas 3 kapi na trakicu i stavis na drvce raseces po sredini da drzi trakicu, upalis i dunes da nema plamen samo dik.
 
Cedio sam med iz dve DB 12 koje se nisu rojile. Oko 40 kg iz obe. Da na pomenem da sam od njih cedio i bagrem. Ali ovaj med ima boju koka kole i mnogo je gust. Ja sve mislim da je to svakakva mesavina posle bagrema i kupina i livada i lipa. Drugar kaze da je mediljka. Sta vi mislite?
 
Cedio sam med iz dve DB 12 koje se nisu rojile. Oko 40 kg iz obe. Da na pomenem da sam od njih cedio i bagrem. Ali ovaj med ima boju koka kole i mnogo je gust. Ja sve mislim da je to svakakva mesavina posle bagrema i kupina i livada i lipa. Drugar kaze da je mediljka. Sta vi mislite?

To ces videti uskoro ukoliko je medljikovac vec posle mesec dana,nekada i krace pocne da se kristalise. Pa cak iako je pomesan sa livadom medljikovac ima vecu specificnu tezinu pa ce se izdvojiti i na dnu poceti formirati kristale,a livadski da ostane gore u tecnom stanju. Milos539 sve je to Mitak 20, samo zavisi ko ga pakuje,pa mu da neko svoje ime varamit,varolik,varisan i td,u svim tim bocicama se nalazi isto sredstvo pod drugim imenom(Mitak-20).
 
Negde sam skoro povrsno procitao da u plodistu ne valja da ima medljike i da pcele na tome zimuju. Sta ako u nekima ima?
 
Pozdrav. Zna li neko od cega je ovaj motorcic? Trenutno pravim sebi vrcaljku pa mi treba ovakav jedan. A da moze u obe strane da vrti i da moze na 220v i da moze da se regulise broj obrtaja. U pitanju je kasetna vrcaljka.

https://ibb.co/jZ7Vzk
 
Poslednja izmena:
Ako hoces da dimis onda mitak, varolik(amitraz), ili trakice
super stripsa, ali one dilaze 10 u pakovanju i nije dobro da otvoris i da stoji. Ovo kupi varolik ili mitak ukapas 3 kapi na trakicu i stavis na drvce raseces po sredini da drzi trakicu, upalis i dunes da nema plamen samo dik.
Nakon dimljenja pomocu trakica koliko je potrebno da prodje vremena da bi se primetile opale varoe na podnjaci ?

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Mitak20 je nesistematcki akaricid i insekticid koji deluje tako sto dovodi prvo do paralize a kasnije i smrti varoe(varroa destructor) fakticki deluje trenutno.S*tim da je zato i bolje imati zamrezene antivarozne podnjace jer se desi da varoa se poneka samo paralise ne i da ugine i kada dodje sebi nanovo se zakaci na pcelu i samim tim stice deo imuniteta na preparat.Neko me mozda moze i da ospori u ovome ali svako ima pravo na svoje misljenje.A to da bi proverio da li ima opale varoe i koliko najbolje je proveriti sutradan ujutro. Tj ukoliko imas mogucnost (antivaroznu podnjacu)
 
Pozdrav. Zna li neko od cega je ovaj motorcic? Trenutno pravim sebi vrcaljku pa mi treba ovakav jedan. A da moze u obe strane da vrti i da moze na 220v i da moze da se regulise broj obrtaja. U pitanju je kasetna vrcaljka.

https://ibb.co/jZ7Vzk
Ovo ti je koliko ja vidim običan motorić od brisača. Za to što hoćeš treba ti pravi motor za 230v a za menjanje smera i broja obrtaja ti treba automatika koja će to odrađivati ili naj prostije jedan grebenasti prekidač za menjanje smera i jedan frekventni regulator za menjanje broja obrtaja.
 
Sto se tice motorčeta. Nabavio sam od stojadulinovog hladnjaka. Remenica i kuciste lezaja od bes masine gorenje. Elektroniku sam takodje nabavio, moze u oba smera sa regulacijom brzine i tajmerom. Sada se patrgam oko savijanja limenog dna. Zarubljena kupa. Pitao limare, pitao kazandžije i niko to ne radi.
 
Pa kolege pcelari(pocetnici a i okaljeni) da li ste tretirali protiv varoe,da li ste im pogledali zalihe meda,da li ste nesto radili na vasem pcelinjaku. Ove godine sam prvi put probao Apiguard i vidim da je obaralo varou nije bilo nesto mnogo ali nisam ni na pcelama primetio da ima, u jednoj kosnici je bilo(u njoj je bilo najvise oboreno varoe)za vreme upotrebe u trajanju od 4 nedelje Apiguard 37 oborenih varoa dok je u ostalima bilo oko desetak,posle toga sam tretirao sa Varamitom i negde je opalo 1 a negde 5 varoa za ceo period tretiranja, i juce sam ubacio dascice sa fluvalitanom(Varotom). Takodje prihranu zimskih zaliha sam priveo kraju ako mogu tako da kazem jer sam od juce tj 27 Avgusta poceo prihranu od po pola litre sirupa u koji je dodat Nonos plus(preparat sam nabavio u Madjarskoj cena mu je 6500 forinti u pakovanju od 0,5L) primenjuje se tako sto se 5mll preparata dobro razmuti u 0,5L sirupa, daje se takodje 0,5L sirupa po drustvu svaki drugi dan 10x 0,5L znaci period od 20 dana i u kolicini od 5L po drustvu namenjen je u borbi(kao i preventivno) protiv noseme apis i noseme cerana.
 
Pozdrav @boban M, ja sam pre desetak dana pregledao stanje košnica i zalihe meda i promenuo mesta nastavcima pa sam počeo da prihranjujem društva koja nemaju dovoljno zalihe. U sirup sipam mislim da se zove Nozecid..., u subotu sam ih nadimio sa Mitakom, od šest košnica koliko ih imam dva društva su bila prepuna varoe opalo je sigurno između 100 i 200 po društvu a u ostalim od 10tak pa do 50tak po društvu.
 
Drustva sam tretirao brstivarom dva puta posle bagrema a pre suncokreta, zatim sam odradio Herbu i cekamo novembar za zavrsni tretman oksalnom, Sto se tice popune zimskih zaliha, radim sirupom u odnosu 3:2, secer - voda i dodajem Nozevoj 2 % na 1 l gotovog sirupa... Ovo prihranjivanje radim u vecim obrocima, da pcele mogu pojacati medne vence, misljenja sam da prihrana u manjim obrocima i svaki drugi dan, u ovo doba nema svrhu, delovace vise stimulativno i to ce pcele odmah trositi, umesto da pojacavaju medne vence i lageruju ga za zimu, samim tim matica moze poceti pojacano da nosi i pojacava leglo, sto nam sada nije potrebno zbog potrosnje zimskih zaliha.. Takodje prihranu treba zavrsiti najkasnije do 15. 09 da ne raubujemo i ne opterecujemo dugozivece zimske pcele preradom... Ovo je moj nacin rada u pripremama za zimu.. Nozevoj sam pravim od mesavine zalfije i rtanjskog caja sa alkoholom i destilovanom vodom..
 
Poslednja izmena:
Sta je najbitnije kod zazimljavanja?
Kolicina hrane (venci), kolicina pcelaa?
Da li ce pcele prezimiti ako je broj pcela manji a hrane imaju dovoljno za zimu ?

Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Po meni , zdravo drustvo, ocisceno od varoe i preventivno kroz sirup preventiva za nozemu... Roj sa 7-8 ulica pcele i bar 15 kg hrane ce preziveti..
 
Bitno je i jedno i drugo,@Pocetnik020, ali dve stvari su najbitnije da se dopuna zimskih zaliha(prihrana)zavrsi do 15.09. Kao sto je naveo kolega @Zoran55 iz razloga da se zimska pcela ne trosi na preradu secernog sirupa jer joj se skdacuje zivotni vek jer su one te koje moraju da prezive do kraja marta,a druga stvar je da pcele udju u zimu ociscene od varoe jer ukoliko je drustvo na primer sa dosta zaliha meda i da kazem jako drustvo a zarazeno varoom,moze da se desi da dobiju proliv(nozemu)jer je upravo varoa ta koja je prenosnik raznih virusnih oboljenja kod pcela a morate znati da se spore nozematoze nalaze(prisutne)u svakoj kosnici(drustvu tj tacnije u svakoj pceli)i da pri svakom padu imuniteta pcela tj drustva spore se aktiviraju i dovode do proliva koji se moze videti na samoj satonosi rama cim se otvori kosnica.Takodje zbog uznemirenosti pcela zbog prisustva varoe moze da se desi da otvorimo kosnicu zaliha meda dosta a da budu mrtve na podnjaci ili druga opcija da otvorimo kosnicu a ona bude prazna. I zato kolege pocetnici ocistite vase pcele od varoe ukoliko niste to uradili moj savet je da sada uzmete letvice sa fluvalinatom i da postavite u kosnicu ili na primer mravlju kiselinu ili neki drugi preparat koji se koristi u septembru za suzbijanje varoe(po mom iskustvu amitraz ne bi sada preporucio).
 
Nazad
Vrh