Pčelarstvo za početnike

Da li neko zna koliko pcela je potrebno za oprasivanje 1ha suncokreta(oko 60000 biljaka)?
 
Kolege pcelari hocu da kupim kosnice da malo pocnem da se bavim pcelama,a cuo sam da u Somboru ima povoljnih kosnica sto ih prave osudjenici u zatvoru dali neko ima mozda broj ili neku informaciju kako da stupim u kontakt sa prodavcima tih kosnica?
 
Kupio sam 3 roja prosle nedelje,rec je o lr roju na 5 rama. 2 roja su vec sutra ujutru izasla i odnela po 2 dl sirupa a treci roj skoro da i ne uzima sirup i slabo izlazi. Ima 2 legla i 1 mlado leglo od 1 dan i 2 sa medom. Matica je mlada. Sta da radim sa njom, jos uvek sam pocetnik a i prvo mi je iskustvo sa rojevima
 
Kupio sam 3 roja prosle nedelje,rec je o lr roju na 5 rama. 2 roja su vec sutra ujutru izasla i odnela po 2 dl sirupa a treci roj skoro da i ne uzima sirup i slabo izlazi. Ima 2 legla i 1 mlado leglo od 1 dan i 2 sa medom. Matica je mlada. Sta da radim sa njom, jos uvek sam pocetnik a i prvo mi je iskustvo sa rojevima

Ako sam dobro razumio imaš dva okvira legla starijeg od jedan dan i jedan okvir jednodevnog.
Tu može biti problem. Ako je matica mlada i nije pronijela dodavanjem jednodnevnog legla može se desiti da pčele ubiju maticu i izvuku matičnjake na tom leglu jer u košnici ima starih pčela koje znaju da matica mora da leže jaja a ako to nije slučaj one je smatraju neplodnom i dabi očuvale društvo odlučuju se na smjenu matice dok još ima legla iz kojeg mogu izvući matičnjak.
Nisam rješavao takav problem a možda se javi neko sa iskustvom za takve slučajeve. Smatram da je rok za djelovanje vrlo kratak pa predlažem da pogledaš dali je matica pronijela i dali je uopšte ima u košnici. Možda je pčele nisu prihvatile ili je stradala iz drugih razloga. Pogledaj dali izvlače matičnjake.
Oprezno sa traženjem matice jer je društvo u osjetlivoj fazi kad nije sve na svom mjestu u rasporedu zaduženja u društvu pa ako se dugo i detaljno pregleda košnica znaju i dobru maticu ubiti. Prisustvo matice se može utvrditi prilikom otvaranja košnice (kad otvoriš poklopac ili ako imaš poklopnu dasku pa je digneš, društvo naglo zabruji i smiri se. Ako i dalje bruji povišenim tonom nešto nije u redu sa maticom) Podigneš koji ram iz sredine mjesta na kojem se nalaze pčele i ako na njemu ima jednodnevnog legla nemoraš tražiti maticu, Tu je negdje. Ako nema legla a ćelije saća su očišćene kao da su ispolirane tu je negdje i matica.
Ako nema matice pčele će izvući matičnjake ali bojim se da je kasno jer dok ona stasa za oplodnju neće biti trutova.
Preostaje da pratiš narednih nekoliko dana stanje u košnici. Ako nema matičnjaka za neka 3-4 dana vjerovatno je matica unutra i počeće da leže. Matica je sposobna za oplodnju do oko 20 dana od leženja ali obično to bude prije zadnjeg roka i nakon 3 dana počinje sa leženjem tako da ako sad ne leže pogledaj za nekih 7 dana ponovo.
Ako utvrdiš da nema matice ili prave matičnjake najbolje je dodati drugu maticu ali rezervnih nemaju ni mnogi pčelari sa dužim stažom pa tebi preostaje samo da pratiš situaciju i ako stanje bez matice (jer je očito problem u njoj) potraje, možeš samo da spojiš taj roj sa drugim.
 
Kolege pcelari hocu da kupim kosnice da malo pocnem da se bavim pcelama,a cuo sam da u Somboru ima povoljnih kosnica sto ih prave osudjenici u zatvoru dali neko ima mozda broj ili neku informaciju kako da stupim u kontakt sa prodavcima tih kosnica?





http://www.meteorkomerc.com/




Pokušaj da pitaš ovde je rmislim da više ne ide direktna prodaja.

Proizvodnja košnica je u objektu sa nazivom Elan i nalazi se ispred mosta idući od Stapara a za broj pitaj preko kazneno popravnog zavoda na Staparskom putu.
 
pozdrav svima...mlad sam pcelar pronasao juna meseca roj pcela u sumi uhvatio ga kupio prvu svoju kosnicu postavio iza kuce u placu od 65 ari i krenuo da ucim iz literature i od jednog starijeg pcelara koji pcelari preko 40 godina....avgusta meseca sam napravio jos 4 db kosnice i kupio jos 2 drustva na po 7 rama a jedno dobio na poklon sa 8... i tako krenuo ozbiljnije da ucim o pcelama...nadam se da cu sledece godine prosiriti na jedno 30-tak...hahahaha...dosta sam od ovog foruma procitao i naucio....veliki pozdrav svima i nadam se da cemo se dobro druziti...a ovo su moje slike kosnica i pcela pa se nadam da ce vam se svidjati....

http://www.dodaj.rs/?G/ic/12CKqk9C/viber-image2.jpg
http://www.dodaj.rs/?l/be/wL1DV3F/ae3ec34f405bea21929b31a3.jpg
http://www.dodaj.rs/?Q/hP/446oKJ2p/1/viber-image.jpg
http://www.dodaj.rs/?2x/rM/184iFLS0/kosnice-3.jpg

sa sivom sam krenuo...
 
Prvo da pozdravim sve kolege nov sam na forumu tek registrovan član,a i forum sam pratio od ranije samo se nisam registrovao i ja sam početnik u pčelarstvu(jer se taj zanat uči ceo život,tako kažu),ima mnogo zanimljivih tema za diskusiju,posebno za nekoga ko je tek početnik pa želi koliko toliko da nauči da pčelari (ne samo da se zove pčelar).

- - - - - - - - - -

Drage kolege pčelari(početnici) rojeve slobodno možete da zadimite tj tretirate jer je to čak i poželjno ali samo kada matica pronese jaja na novim ramovima ne pre bez obzira da li se zapazi ili ne zapazi varoa na pčeli tj pčelama,na taj način se otkloni do 99% varoe u društvu.Sledeće zadimljavanje se obavlja posle završenog vrcanja meda to je kraj Jula početak Avgusta jer pčele zaležene u tom periodu su one koje ulaze u zimu tj zimsko klube i ne bi smele da budu oštećene od varoe,jer im to skraćuje životni vek i vodi do nestanka tj uginuća društva tokom zime,a pogotovo ako udju zaražene varoom u zimsko klube.Tretiranje po pravilu treba da zaokruži jedan ciklus od jajeta radilice do njenog izlaska 21 dan,e sada koliko puta u tom periodu i sa kojim razmacima treba zadimljavati mišljenja su oprečna i svaki pčelar radi na svoj način,moramo uzeti u obzir da varoa tj ženka varoe je 3 dan po piljenju pčele radilice spremna da udje u novu ćeliju i zanese nova jaja varoe
Novi sam na pčelarstvu, dobio sam dva roja u dve košnice sa po deset ramova. Čovek koji mi je dao kaže da tretiram protiv varoe ovih dana, sada sam zbunjen posle čitanja zadnjih postova. Molim savet, tek su počele da izvlače satne osnove.
Hvala, čitam užurbano.
 
Možda se nisam dobro izrazio,ali da pojasnim drukčije:
1.Slučaj ukoliko se radi o tek izleženim i ne oplodjenim maticama pčele mnogo više vode računa o matici i ukoliko se desi neka opasnost kao što je dimljenje pčela Varamit,varozan,Amitraz(mitak20) u zavisnosti od proizvodjača ko ga puni hoće da se dogodi da uklupčaju maticu da bi je sačuvale od opasnosti i da je oštete a takodje moramo imati u vidi da se radi o nesistematičnom insekticidu akaricidu iako oslabljen da ne utiče na pčelu uslovno da kažem,ali ipak ostavlja posledice koje mogu da utiču na maticu i stepen njene oplodnje i nosivosti.
2.Slučaj ukoliko se radi o novim rojevima gde je dodata mlada tek oplodjena matica da kažem paketni roj pčele još nisu nekada dovoljno prihvatile tek oslobodjenu maticu i svako čačkanje i remećenje košnice može da prouzrokuje uklupčavanje matice gde mogu da je oštete pa čak i da je uguše.A i ako se to nedogodi nekada za posledicu hoće da ima da matica odgodi sa polaganjem jaja nego što bi inače trebala u roku od 24h da pronese.
3.Slučaj ukoliko se radi o prirodnom roju de znamo da je stara i oplodjena matica takodje za posledicu može imati odlaganje jaja.
Iz tog razloga je to najbezbolnije uraditi kada matica pronese jaja jer varoa koja se nalazi na pčeli je na njima i 1 dan kao i 5 broj joj se ne povećava jer nema zatvorenog legla de bi ženka varoe mogla ući da položi jaja...
E sada možda se neko ne bi složio sa ovim što sam izneo jer znate i sami kolega frkani da svaki pčelar ima svoje zasebno mišljenje i neki svoj samo sebi svojstven način rada sa pčelama.

- - - - - - - - - -

Kupio sam 3 roja prosle nedelje,rec je o lr roju na 5 rama. 2 roja su vec sutra ujutru izasla i odnela po 2 dl sirupa a treci roj skoro da i ne uzima sirup i slabo izlazi. Ima 2 legla i 1 mlado leglo od 1 dan i 2 sa medom. Matica je mlada. Sta da radim sa njom, jos uvek sam pocetnik a i prvo mi je iskustvo sa rojevima
Voleo bi da čujem nastavak šta se desilo sa rojevima,iz ovoga što si napisao mogu da zaključim da su matice već bile slobodne na ramovim i da su iste bile izležene i oplodjene u nukleusu petoramom,koje se preuzeo od prodavca,naime postoji više faktora:
1.faktor je a to se da zaključiti da taj roj ima mnogo manje izletnice od ostala dva,i da si ih takve i doneo sa malo izletnice a napisao si skoro ne uzima sirup,nisi imao potrebu da ukoliko si ih doneo u toku noći odmah prihraniš sirupom,jer su one već bile pod stresom dok su transportovane a ti im još usuo i sirup,a taj roj kako si opisao uzeo tek nešto malo sirupa(koliko je to malo) jer za taj roj je sasvim dovoljna količina od 200-300decililtra sirupa da se da svako drugo veče.
2.Faktor je da ako su na izgled rojevi bili iste jačine tj zaposednutost ramova sa pčelama i ako si pčele doneo u toku dana i kada si ih otvorio da je veći deo izletnice ušao u roj pored njega,jer pčele bez obzira što nisu iz istog sadnuka pustiće unutra svaku pčelu koja u mednoj vojci ima med ili pak nektar a u slučaju jer su pčele u toku prebacivanja iz njegovi košnica u tvoje napunile vojku tu bi služio podatak da si naveo nešto od toga u koje doba dana si ih prebacio.
3.Faktor je da u tom roju možda ima mnogo meda možda su čak i zatvoreni ramovi sa medom i da ima jačinu kao i ostali ali pčele kada imaju dovoljnu količinu meda u košnici ili pak roj mislim na zatvoren med,se ulenje i nemaju potrebu da čak u velikom broju izlaze napolje po nektar ili pak u ovom slučaju da unesu sirup u ramove jer jednostavno nemaju mesta.Nisi naveo podatak o količini meda na ramovima...i količinu sirupa koju si im dao...
 
Pa i pretpostavljao sam da je razlog matica jer drugog (ozbiljnog) razloga nema.
Razlike u radu na pčelinjaku će uvijek biti prisutne. Bitno je da odradimo ono što treba i kad treba a ovo su nijanse u načinu dimljenja oko kojih možemo da diskutujemo ali nema potrebe bar na ovom mjestu jer je riječ o pčelarstvu za početnike. Neće se naučiti pogrešno ako dime prije ili poslije kad matica pronese, a vremenom će uvidjeti šta je bolje. Bitno je da izvrše tretiranje protiv varoe a najbolje kad nema zatvorenog legla.
Ima ljudi koji varou suzbijaju šećerom u prahu i kažu da je to odlično.
 
Pa i pretpostavljao sam da je razlog matica jer drugog (ozbiljnog) razloga nema.
Ima ljudi koji varou suzbijaju šećerom u prahu i kažu da je to odlično.
Pa sada zavisi kolega koliko shvatate to za ozbiljno da je razlog samo matica neozbiljan,jer kod paketnih rojeva se pčele tretiraju kada se matica ne nalazi u transportnom konteneru nego se tretiraju samo pčele zadimljavanjem upravo jer je matica ta koja ponekad ostaje i do 2 god u košnice a ponekad i duže pa treba preduzeti mere predostrožnosti jer se radi sa insekticidom,u temi ste pominjali samo rezidue koje ostaju u medu ako dimite a takodje niste pomenuli rezidue koje ostaju u samom vosku,ne znam koliko dugo pčelarite,takodje trebaju početnici da znaju da varoa postaje rezistentna na preparate protiv varoe bilo koji da je u pitanju,jer sva ona varoa koja se samo ošamuti naredna zaležena generacija varoe postaje otpornija na preparat kojim se tretira,stoga dragi početnici pčelari u možda nekim knjigama to i nepiše,ali trebali bi da znate da se u praksi treba pribeći da se svaku drugu godinu menja preparat sa kojim se stretiraju pčele a ne samo jednim istim neprekidno.A to oko tretiranja šećerom u prahu baš me zanima u praktičnoj primeni koliko je efikasno,takodje malo iskusniji pčelari nisu ovde pomenuli da košnice treba da budu izložene direktnom suncu,a ne u prošaranoj hladovini to su vam saveti koji su mnogo stari i iz starih knjiga,a zašto direktno na suncu jer iako se košnica zagreva mnogo više i tako za samo 0.5°C kada se poveća unutar košnice ženke varoe postanu sterilne(ne svaka) i ne mogu da polažu jaja a takodje na samo 1°C ako se poveća temperatura košnice dolazi do uginjavanja i prirodnog opadanja broja varoe u košnici...No da ne zalazim u dubiozu dalje jer možda neko od početnika se tek sada još više zbuni,inače ovi dani su sada idealni za tretiranje klubeta sa oksalnom kiselinom pa ko nije odradio tretman sada je pravo vreme da se odradi
 
Vidim da je tema slabije posećena pa da dodam još po nešto:Ukoliko se odluči neko da nauči da pčelari(ne samo da se naziva pčelar),kod nas pribegavaju na dva načina,da nabave par rojeva ili da odmah kupe gotova društva...A moja preporuka je da prvo nabavite par rojeva od 3-5,nikako da uzmete formirana društva pred pašu...Da se raspitate u svojoj blizini ko ima rojeva za prodaju(poklon) a takodje i da vas taj od koga nabavite ukoliko je u mogućnosti poduči daljem postupku sa novim rojevima.A od literature šta treba početnik da pročita,ovako jedan početnik iz literature pre nego i počne da se bavi pčelarstvom treba da zna koji tipovi košnica postoje,kako izgleda trut,matica radilica,šta su čija zaduženja u košnici i da što manje u početku čitaju stručnu literaturu,jer ovde na forumu stalno se pominje i preporučuje čitanje stručne literature,a baš naprotiv sva ta literatura prvenstveno je namenjena već postojećim pčelarima koji pčelare duži niz godina i da bi uporedili svoje stečeno znanje i iskustvo sa onim znanjem i iskustvom ko je knjigu izdao.Tj prikazom njegovog rada na pčelinjaku,pa da ukoliko im se nešto od toga svidi ili dopadne primene na svom pčelinjaku,a svi oni koji pre nego nabave pčele ili pak u prvoj god kada nabave pčele uzmu da čitaju takvu vrstu literature,mogu sami sebe i svoja društva da stave u nezgodnu poziciju pa i da ostanu bez njih,i tako čitajući literaturu raznih autora se nadju u nedoumici šta sada dalje u jednoj knjizi piše jedan način u drugoj drugi u trećoj treći...I tako za 3god odustanu od svega jer su sami došli do kolapsa i probali i eksperimentisali ko god je gde šta napisao a početnik trči da oproba i sam to,a još ni sam nije upoznao svaku maticu,svako društvo,jer prvo kako treba da posmatrate jedno društvo,ne kao skup pčela nego kao jednu jedinku,jedno biće...Da svako društvo upoznate,sagledate razlige,raspoloženje,temperament,higijenu,pa i koliko je koje društvo vredno,nagone ka rojenju,i još mnogo toga...Da steknete rutinu u radu,načinu pristupa košnici itd...
 
Ova tema baš slabo posećena,pa da pitam i stare i nove pčelare kakvo je bilo stanje na pčelinjaku pre ovog talasa zahladjenja tj izmedju prvog hladnog talasa oko NG i ovoga sada da li su vam bube u tih par dana letile na pročisni let i da li ste zadovoljni bili izletom,da li ste zavirili da pogledate treba li postaviti pogaču ko stavlja ili ako neko koristi ram sa medom umesto šećerne pogače,jer su temperature bile malo više ceo decembar možda je negde trebalo dodati pogaču,
 
Školska godina Stradanja su vec pocela -medljika - prevremeno utopljena drustva - prevremeno dodata pogaca- prekasno zavrsena prihrana - ostavljanje slabih ili nedovoljno razvijenih drustva . Stradace pcele od gladi pored meda

- - - - - - - - - -

Ja pogace sa kvascem uveliko spremam jos par dana i krecemo u pripremu za prvu pasu uljane repice
 
Danas na poletaljci dosta uginulih pcela, ima i mladih iy legla belih kontam starosti oko 15 dana. to mi se desilo samo na jednoj i onda uyeo stapic i pokupio po podnjaci, i mogu reci da je bilo preko 100 pcela starih i oko 30 mladih belih, posle isto stapicwm na drugoj pokusao da izvadim ali samo par kom. dok na ovoj jednoj je bilo poprilicno. pretpostavljam da hladni dani su bili presudni za uginuce dela pcela, jer nije mozda bilo hrane oko legla, a nisu mogle da se prebace. u sanduku ima jos pcela, stavio stetoskop i prislusao, udario 3 puta i nakon 20 sec pcele su prestale yujiti, hladno bilo da otvaram...
 
Nazad
Vrh