Ovčarski psi - Dresura

cukar

Novajlija
Učlanjen(a)
29 Nov 2012
Poruka
12
Pozdrav Svima

pre neki dan sam se prijavio na forum i ovo je moj prvi post uopste... Kako od proleca imam nameru da intenzivnije krenem u neku pricu oko poljoprivrede na imanju u opstini Crna trava nabavio bih sada stene sarplaninca (pored svega sto je inace uradjeno ove godine kao priprema - da ne ispadne da radim naopako - valjda) jer mi treba u svakom pogledu - prilicno pusto mesto...

Mogu naci po odgajivacnicama ali me interesuje da li neko ima stene a da je vec u "prirodi" - tj gde mu roditelji "rade" na prodaju...

Druga stvar je da ce me od marta interesovati da kupim jedno pet-sest jaganjaca svrljiske pramenka - pa takodje bi mi neka ponuda doro dosla.

Posle ovih stvari valjda cemo se jos dopisivati oko same teme...

Pozdrav Miodrag

Dragan CG

Član
Učlanjen(a)
4 Dec 2012
Poruka
31
Imaš ovđe na forumu Šošaru , on ima odlične šarplanince ,
izvorne , sa Restelice . Pogledaj od početka ovu temu imaš
slika i klipova sa njegovim psima .

vladale.rs

Član
Učlanjen(a)
19 Sep 2012
Poruka
709
cukar jer si ti crnotravac što ne uzneš srpskog pastirskog psa imaš ga u dimitrov grad i direktno od ovčari na ovom forumu pogledaj temu švrljiška ovca a u svrljig najbolje da ideš tamo su podizali mlečnost ovaca pozdrav

Učlanjen(a)
28 Nov 2012
Poruka
738
Lepe ovce, a i pulin. Ja kad bi moju poslao po ovce koje su otišle 200 metara ne bi se ni ona znala vratiti a ne da vrati ovce. Hahaha
Bez brige kolega i ovaj moj dok je bio mlad ostavljao je ovce po putu i njivi , ali vec ima 4 godine i vise ne ostvalja nijednu. I tvoja ce tako za godinu dve . A i poslusnije su keruse od kerova , bez o bzira na rasu.

- - - - - - - - - -

Kad ide pred njima Pulin , ne vire ni na jedan bogaz , a kad ga nema treba dva cobanina da ih cuvaju dok ne stignu u livadu, a ovako s njim sve u gomili i polako za njim ne zaostaju a ne jure kao kucad.

Daljac

Član
Učlanjen(a)
20 Avg 2012
Poruka
56
Hvala kolega na optimizmu. Nema kolege @cigaja malo da mu postavim koje pitanje, vidim ima puno iskustva u ovom poslu. Sve ono što je napisao u prethodnim postovima ja sma to naučio na svojim greškama. Ovo što zna i što je naučila to je sve sama i relativno brzo naučila, ima još nekih finesa ali mislim da će joj to doći malo kasnije rutinom. Sama je s ovcama radila nekih nepuna dva meseca, jel prerano da očekujem od nje da vrati ovce? Kad je pošaljem na veću udaljenost ode samo oko njih pokupi ih i okrene i odma dođe kod mene? Ako imate neki savet bio bih zahvalan.

Učlanjen(a)
28 Nov 2012
Poruka
738
Iz licnog iskustva, moras prvo da je naucis da slusa komande ,stani i dodji. Najveca muka je kad ode i ne slusa komanu pa ni da trxis za njim i ovcama ni da ostanes gde si.Moj je posle mesec dva i malo dresiranja dolazio kad ga pozovem a da ga ni ne vidim , ali nisam imao vremena i tako ostade a sad se ne odvaja od oca a mene i ne sisa 2 % . Jos je kod Pulina vazno da se veze za tebe, da bi te slusao. I moj okrene ovce okupi i dodje . Ne ostaje kod ovaca. Ali im je i to dovoljno da se umire i ne mrdaju. Ali ga zato jedna koja ima malo jagnje udarila i to dobro , a on nista okrene se i dodje.

Poslednja izmena:

AcA OPEL

Član
Učlanjen(a)
25 Sep 2012
Poruka
3.733
Iscitao sam dosta postova sa predhodnih 46 strana i nigde nisam naisao na nemackog ovcara.On je jedan od najpoznatijih ovcara i dosta ga ima kod nas pa me cudi da ga ovde na forumu bas niko nema.Zanima me jel to zbog toga sto se nije dobro pokazao u odbrani stada ili su jednostavno druge rase superiornije?Vidim da najvise ima sarplaninaca,sto nije ni cudno.

ganić

Član
Učlanjen(a)
29 Jan 2013
Poruka
51
zanima me od koliko starosti terba uzeti stene pulina da se uci vracati ovce i na koji nacin se to rado

vladale.rs

Član
Učlanjen(a)
19 Sep 2012
Poruka
709
Iscitao sam dosta postova sa predhodnih 46 strana i nigde nisam naisao na nemackog ovcara.On je jedan od najpoznatijih ovcara i dosta ga ima kod nas pa me cudi da ga ovde na forumu bas niko nema.Zanima me jel to zbog toga sto se nije dobro pokazao u odbrani stada ili su jednostavno druge rase superiornije?Vidim da najvise ima sarplaninaca,sto nije ni cudno.
no se je opredelio za eksterijer i zarad eksterijera otišlo se na drugu stranu tj manekenski izgled.u nemačku ista priča pa se mali broj pastira okupio oko no i pustili da im čuva ovce da bar sačuvaju njegovu pravu namenu uz podršku tamošnje kinologije,znači itamo u matičnu zemlju imaju ogroman problem a kamoli kod nas

SIMOVIC

Član
Učlanjen(a)
22 Jun 2010
Poruka
440
zanima me od koliko starosti terba uzeti stene pulina da se uci vracati ovce i na koji nacin se to rado
Stene treba uzeti sa dva meseca starosti,vaspitavati pa uciti osnovne komande a rad sa ovcama za 5-6 meseci (stene mora da ocvrsne tj treba da bude sposobno da eskivira moguce nasrtaje ili napade pojedinih ovaca).Pozdrav!

AcA OPEL

Član
Učlanjen(a)
25 Sep 2012
Poruka
3.733
no se je opredelio za eksterijer i zarad eksterijera otišlo se na drugu stranu tj manekenski izgled.u nemačku ista priča pa se mali broj pastira okupio oko no i pustili da im čuva ovce da bar sačuvaju njegovu pravu namenu uz podršku tamošnje kinologije,znači itamo u matičnu zemlju imaju ogroman problem a kamoli kod nas
To u stvari znaci da nije dorastao konkurenciji,odnosno drugim ovcarskim psima.

Nikola.KV

Novajlija
Učlanjen(a)
30 Jan 2010
Poruka
2.746
N.O. je 3. rajh "prekategorisao' u sluzbene pse,i ukrstanjem izgubili su osnovnu namenu i odlike rase.

Učlanjen(a)
17 Maj 2013
Poruka
44
Kao i na svakom sajtu tako i ovde ima padobranaca kojima se ucine zanimljivih par tema , procitaju par stranica i obavezno napisu svoje strucno misljenje . Ovo sam napisao propo teksta o rotvajleru kao pastirskom psu . To je prva glupost koju sam procitao na ovom ozbiljnom forumu koja nema veze sa pamecu , to sto neku rasu koristi policija i vojska ne znaci da je rasa dobra vec da je glupa i poslusna , a vojsku ne interesuje dugovecnost nicega jer je u vojsci sve podlozno pobedi po svaku cenu , jer i vojnici su potrosna roba , dolazi dopuna bez obzira na zrtve .

Druga stvar , imamo veliku srecu i zadovoljstvo da je clan ovog foruma Petkovic Miroslav , doajen , Ruskih ovcarskih pasa , covek koji je ziveo u Rusiji , odgajao te pse i sigurno jedan od par osoba na Balkanu od kojih se moze nesto korisno nauciti .
Trece i najvaznije , neprevazidjeni cuvar svega blaga od svih i dvonoznih i cetvoronoznih zveri je Srednje azijski ovcar , azijat ,najskromniji pas koji jedini razmislja glavom i odlucuje sta je najbolje u datom trenutku. To je jedina rasa koju vuk ne moze da odmami od ovaca , tora ili imanja . On je u stanju da otera vuka 50 metara od imanja i da legne u travu i ceka ,
ako bilo koga jos nesto interesuju o ovoj odlicnoj rasi neka pitaju , a nagovoricemo i Miroslava da pomogne
Pozdrav

Vrh