Ovčarski psi - Dresura

Ako na to dodas mane kao sto su nepotvrdjen radni potencijal,vrhunska nega koju zahteva,razlicit sistem obuke ta prednost nestane potpuno...
Trenutno mi ne treba stene(nemam vremena da ga dresiram a 4. pas cuvar mi ne treba),hvala na ponudi ako zatreba javljam ti:)
ako obucis stene da radi lepo onda mozemo da se dogovorimo oko cene:)
 
Poslednja izmena:
Kolege ima li neko radnog Vojvodjanskog pulina?Pitam jer je moja pulinka resila da se oproba i kao majka a ujedno da vidim dali neko ima muzjaka u blizoj okolini da ne idem u Vojvodinu.Pozdrav!
 
evo i mojih kerova. ovaj zuti irac poceo sam da cuva ovce ide pred njima i neda im da jurnu napred , a polako ih dotera u obor. Iznenadio me , prijatno normalno. Uskoro cu da ih obojicu pustim da cuvaju. Valjda ce pored njih dvojice i ovce da se umire.

slika0643.jpg
 
druze da bi pas bio dobar cuvar od ljudi,a da bude stabilan mora se obuciti za cuvanje. tj dresirati. ja bih ti preporucio da psa odvedes na dresuru, naravno ako si u mogucnosti. A ona vec ima 11 mjeseci njoj je vec skoro formirana psiha sto se tice agresije prema ljudima. Svaki pas koji je agresivan prema ljudima, a nije obucen za cuvanje je tempirana bomba. Zasto, dresiran pas kad izadje iz dvorista, pobjegne, ili slicno vecinom nikad nece nikog napasti. a pas koji je sam od sebe agresivan u vecini slucajeva ce napasti bilo gdje da se nalazi. Ako ti ova kuja omane, uzmi stene i ti ga sam obucavaj za cuvanje. Naravno prvo ide lekcije poslusnosti, pa onda obuka za cuvanje.Ali nikad psu ne daj naredbe koje su duze od jedne rijeci, jer ga to zbunjuje.

Razlikovati i razdvojiti ostrog od agresivnog psa i ne brkati te dve stvari kod pasa.


Nije isto ostar pas i agresivan pas.

Ostar pas je svestan sebe,svoje snage i umeca da upotrebi istu u odbrani poverenog mu na cuvanje.Stabilne psihe i u svom dvoristu i van njega.Nepokolebljiv i nepodmitljiv cuvar svog poseda,stabilan i siguran u sebe i van svog dvorista.Ne napada bez razloga i upozorenja ako je neko resio da predje odredjeni prag tolereancije.

Agresivan pas je obicna funjara koja napada bez razloga i iz straha."Hrabar" je na lancu ili iza kapije,ali cim oseti "slobodu"(npr pukne lanac) ili "tvrdo" pretvara se u obicnu kukavicu.Napada bez povoda i bez upzorenja.
 
kangal je kao luce,cekamo slike kad malo poraste,...
ovi sareni mi lice na azijate,krupni malo su za tornjake po meni
 
Upravo tako. Mada jedan stariji covek mi je rekao da kad je on bio ''omladinac'' bili su samo takvi kucici, pa mu dodje da je ovo neka stara DODZ rasa.
 
Miladinovic bit ce slike kad poraste naravno :D a ove gore lijepe cukice ja bih rekao da su to mjesanci azijata i tornjaka jer ako pogledate trecu sliku vidi se tornjak.
 
Da kazem par prakticnih saveta kod odgoja mladih pasa:Mladim psima od trece nedelje,kada krecu zubi, pa sve do 4-6 meseci,kada dolazi do njihove zamene stalnim,oni su izvor psece nervoze (mada to mogu biti i paraziti).To je razlog zvakanja stvari do kojih stene moze da dodje,cipele, papuce,jastucici,kablovi...i ovakvo njihovo ponasanje nam se uopste ne svidja.
Cesto u ovakvim situacijama reagujemo brzopleto i nepromisljeno jer treba reagovati samo u trenutku pravljenja stete.Pas mora dobiti grdnju u momentu pravljenja stete,jedino tako mozete ocekivati pozitivnu reakciju.
Ovo pisem jer sam kod kolege zatekao stene kako zvace cipelu,nasta je sledio komentar,da je on namerno dao staru cipelu.Sada razmislite, dali ce stene kada zavrsi igru sa svojom"omiljenom cipelom",praviti razliku sa vasom "omiljenom cipelom" jos pogotovu ako je jos i nova :).
Zato treba obezbediti predmete za zvakanje a da ne podsecaju na one koje nesmeju zvakati.Ja svoima obezbedim po neku prokuvanu svinjsku ili junecu kost i prazne pvc boce pa cak i balone od 5l.
ps.Stigose mi gosti,ako stignem nastavicu.pozzz
 
Nisam nasao temu "napadi pasa lutalica"pa cu ovde napisati.
Ovce su mi na pasi par kilometara iznad sela u ogradjenom prostoru.To je u stvari stari vocnjak,nesto veci od 1h.ogradjen bagremovim koljem i pletena zica a po vrhu i dnu bodljikava.
Obilazim ih izjutra i uvece a vec par dana primecujem vecu grupu pasa lutalica,verovali ili ne nabrojah i vise od 20 pasa,vecinom mali sareni avlianeri mada je imalo par lovackih (gonici) i nekoliko krupnijih crnih mesanaca.
Jutros oko pola pet odem da ih obidjem,ponesem vazdusnu pusku,racunam ako ih opet zateknem u blizini,da ih malo zaplasim i odvratim od prilaska ogradi.Medutim,kada sam bio blizu,zacujem lavez pasa,vec sa kapije ugledah,na drugom kraju vocnjaka,ovce opkoljene psima i ovna kako bezuspesno pokusava da ih rastera.Brzo otvorim kapiu i u trku punim pusku,medjutim psi su verzirani i na najmanji znak opasnosti pocinju da beze.Uspeo sam da jednog osrednjeg crnog,u trku "skinem",jer je zastao da zalaje na mene i jednog malog sarenog,dok' se provlacio ispod zice da pobegne,vec na trece punjenje puske nigde jednog na vidiku (veoma brzo su "nestali").Nakon pregleda stada (20 brava) ustanovih da su samo tri prosle sa tezim povredama,ostale izujedane osim ovna koji nema povreda.Povrede kod ove tri su,razderotine na donjem delu plecke velicine dlana, oko repa i zadneg dela butina koje su manje (5-6 cm u precniku) ali su dublje.Odmah pozovem veterinara a dok on nije dosao one tri ovce unesem u stalicu koju imam tu.Nakon odlaska veterinara,koji je sanirao i usio rane,ustanovih da onog osrednjeg crnog nema na mestu pada ali mali je bio tu.Sednem u auto i pocnem da obilazim obliznje sokake i vec kod trece kuce ugledam onog crnog kako teturajuci ulazi u dvoriste.Kada sam stigao autom do kapije iz dvorista na auto nasrnuse dva kera,odmah primetih da su krvavi po glavi i vratu,dok sam jednom rukom otvarao vrata a drugom dohvatao pusku,vec su zbrisali iza kuce.Nakon pretrage okoline (duze od 1 h) nisam nasao ni jednog.
To je kuca jedne udovice koja je socijalni slucaj.Komsije su mi odmah rekle da ona ima 7-8 kucica i 5-6 macaka,sto znaci da se zivotinje same snalaze sa hranu a komsije su u meni odmah videle "spasioca",jer i njima ti psi redovno smanjuju broj zivine pa cak im napadaju i svinje.Psi su veoma "uigrani",nocu i rano ujutru "rade"i cim vide coveka "nestanu".
Preostaje mi da cekam "zlocince" da se vrate na mesto "zlocina" i da se nadam da ce ove tri ovce preziveti jer kod njih je najopasniji stres koji su dozivele a rane ce preboleti uz adekvatnu pomoc.Zato sam odmah veceras ove tri ovce pustio na pasu,zajedno sa drugim ovcama,pustio sam ih i van ogradjenog prostora iako se tesko krecu,jer je to najbolji lek.
Jutros dezurao od 4-8h , nije se pojavio nijedan.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh