Osiguranje poljoprivrednih useva.

Da li ćete osigurati neke useve ove godine


  • Ukupno glasača
    144
Tako rade odavno, bar ono što ja znam.
Ugovorena cena osiguranog useva prilikom isplate štete ne može biti veća od berzanske.
Odnosno ako cena padne kao sada, isplaćuju po aktuelnoj na berzi.
Ako bude ista ili ode gore, onda ostaje ta iz polise.

Uglavnom oni sebe uvek najbolje "osiguraju".
Tako je kako je, može im se.
Istina piše sve to u uslovima osiguranja samo sitnim slovima..
 
Ja sam vodio sud 9 godina sa osiguravajućom kućom oko oštete u vezi saobraćajke. Čista situacija, ja na glavnom putu i zvekne me tip sa sporednog, bila policija. Kao ja sam izcenirao udes. Čekao sam pare od oštete 9 (devet) godina. Od prvog ročišta se znalo da ću dobiti pare i ot
наплати ли бар камату за чекање
 
Smilad ja sam baš gledao moju polisu. Na njoj piše da je cena fiksna.
Dakle da kod mene piše da je akontna cena ugovorena onda bi se gledalo tržište i cena koja je trenutna.
 
Da li je pocelo podnosenje zahteva za drzavnu subvenciju po polisi osiguranja?

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Ugovorena suma se ne može menjati prilikom isplate štete. Takođe i ako je cena ugovorena toliko i toliko to se ne menja kao i prinos. A radi se prinos x cena = suma osiguranja. Jedino ako je ugovorena akontaciona cena onada može doći do njenog pomeranja, ili na gore ili na dole u zavisnosti koja trenutna u momentu kada se šteta likvidira. Sve ako se uradi van ovoga se dobija na sudu.
Boderlica nisi u pravu. Po NBS koja kontroliše sve osiguravajuće kuće od 100 dinara premije svaka kuća MORA da odvoji 70 za fond šteta, iz kojeg se one isplaćuju. E sad ako neko zahvata malo sa te gomile za te stvari što si ti naveo onda je to problem osiguravajuće kuće. I to kontroliše NBS.
A to što se one vade na to da je mnogo šteta i da će biti isplaćene u velikom iznosu nije to ništa jer svaka kuća određene rizike plasira u inostranstvo kod drugih kuća, a to je takozvano reosiguranje. Ne sekiram se ja za njih.
Koliko je nagrada onoga koji sklopi ugovor sa klijentom ? Gde su lokali od nekoliko desetina hiljada eura, portiri, direktori, šefovi, knjigovođe, reklame i svi ostali troškovi ? Da li zaista veruješ da oni pokriju sve to sa 30%, a samo nagrada nekada iznosi 30% ? Nemam dovoljno informacija ali ću proveriti. Kada god sam im ispričao to što sam napisao da bi ih se otarasio nikada nisu rekli da nisam upravu i da je fond štete 70%. Samo su odobravali i pokušavali da me ubede sa nekom pričom napamet naučenom.
 
Boderlica ako gledaš samo osiguranje od poljoprivrede onda sigurno su u minusu. Mala premija velike štete. Ali pošto ima mnogo vrsta osiguranja koje su skuplje od ovoga onda tu ostaje. I sva premija se onda sliva u taj jedan fond. A za ovo gore što si napisao sve si u pravu koliko daju na druge strane. Ima svega tu. Ali isto tako vidiš da i opstaju. Ove strane se dotiraju od svojih majki iz inostranstva, a valjda Dunav od države obzirom da je ona većinski vlasnik. Veliki problem sa bilo kojim osiguranjem je da ljudi ne znaju osiguranje (na šta i koliko imaju pravo) pa onda kad dođe do štete onda je problem jer što se tiče procene tu je većinom sistem APP (ako prođe prođe). Imaš slučajeva i kada su štete na autu da nekome bude ovako a nekome onako. Jer tom oštećenom onda oni pričaju tu priču (što ti kažeš) napamet naučenu. Ali što se tiče poljoprivrede evo ja ovde mogu da pitam da li neko od svih tih koji rade procenu štete na usevima (iz bilo koje osiguravajuće kuće) je merodavan da kaže da je npr na pšenici ukupna šteta 8% ili 25% ili 45%. Sve je odokativno, ko kako kome. Pa ja sam sam bio nekoliko puta u situaciji da na mojim parcelama kad bude neka šteta onda oni meni kažu "pa znaš ovde ima štete za npr 12%", a došao na jedan kraj parcele ušao malo unutra pogledao koliko ima zrna na zemlji i kraj. A šta ako je na drugoj strani parcele bilo više oštećenja? Pa mnogi od nas su mnogo puta doživeli da na istoj parceli na jednom kraju nema kiše a na drugom je palo baš dobro. Tako je i sa gradom. Zato ih treba terati da pređu po celoj površini i da zajedno sa njima utvrdi da li ima šete i kolika je ona i biti uporan u svom zahtevu. Ako svako od vas ispoštuje svu agrotehniku onda je (zavisi od vremenskih prilika-neprilika) evidentno da će i prinos da bude dobar, a taj prinos se i osigura. Pa kad se uradi žetva ako ga nema onda je šteta od grada (ako je samo od toga - da nije i od suše) i onda se traži naknada od njih. I naravno po svaku cenu prvo pročitati polisu sve što je napisano i tek onda potpisati. A dobro je uzeti u Uslove za osiguranje (koje su obavezni da daju uz polisu) i onda njih uz npr jutarnju kafu polako čitati i shvatiti šta su prava i obaveze i vas i njih.
Uhhh ode ja široko ali takva je i tema. Izvinjavam se.
 
Јуче читао полису осигурања усева и пише да се цена формира за кукуруз од 02. 10.-10.10. Према Новосадској берзи. Значи, цена у уговору је наведена про форме.
 
Ako cena po kg bude manja nego što je ugovoreno onda srazmerno tome treba tražiti da bude i manja premija za plaćanje.
I nije mi jasno zašto je naznačen ovaj period u vezi cene. Neko može da skida kukuruz i posle ovog datuma.
Dakle trebalo je pročitati polisu pre potpisivanja i tražiti da se ovo izmeni. Ako ta osig kuća neće tako onda je to ok i traži se druga kuća kod koje može.
 
ДДОР НС са њима сарађујем већ годинама и никада нисмо, имали проблема. Чак су ако је тршишна цена већа него у полиси исплаћивали по тој тржишној. До сада нисмо имали грке тако да верујем да ни сада неће бити.
 
Ove godine smo prvi put osigurali u Winer osiguranju, imali su dve vrste polisa, sa fiksnom cenom i sa promenljivom odnosno ovom koja sad bude. Zadruga preko koje je išlo osiguranje za kooperante je izabrala polise sa fiksnom cenom i ispoštovali su to iz Winera do kraja. Kukuruz je bio ugovoren po 26 a soja po 70 dinara ne znam za ostale kulture..imao sam štete procenjene od 60 do 75 %.
80 % plaćaju totalnu štetu i isplatili su je ko je imao još letos posle leda. Osiguranje su odbili od sume za isplatu i ostatak isplatili. Franšiza nije bila ugovorena i nisu je odbijali, inače je 5 %
 
Nedeljko mislim da i nema franšize ukoliko se ne ugovori posebno. Ovih 5% što pominješ to je da se štete do tog iznosa ne isplaćuju. Ali zato ako kažu da je bilo oštećenja 20 30 40 55 ili 72% onda se toliko i isplaćuje bez ikakvog odbitka.
 
Da li je neko uspeo da podnese zahtev?
Sve popunio.A ono pise niste uneli ni jednu vrstu podsticaja.
Lepo pise javni poziv pa ja kliknem podsticaji za osiguranje biljnih vrsta sve slikam popunim i ne dozvoljava da podnesem zahtev
 
Nazad
Vrh