Organska zemlja bez oranja

citam kako vi eksperimentisete i sta da kazem osim svaka vam cast samo napred, vama nije ispran mozak ( teorija zavere ) i razmiljate vrlo dobro.
Pokusavao sam da nadjem da li nase polj. ministarsto nesto istrazuje ali mrka kapa, zalosno.
Po Nemackim, Austrijskim i Svajcarskim sajtovima nalazim toliko clanaka o tome i istrazivanja od mali milion isntituta i fakulteta da je to strasno , a kod nas samo par ljudi iz ljubavi prema zemlji i zdravlju.

sve sto bi dalje rekao je nepotrebno i mogu me iskljusiti iz foruma zbog politike :udri: :udri: :haha: :haha: :haha:
 
dzionik je napisao(la):
Ta priča sa žičarom koji se množi u strnjaku je toliko izvikana da počinjem da sumnjam u nju (psihologija teorije zavere:). Pretpostavljam da je to problem kad sadiš godinu za godinom kukuruz ili žitarice na istoj njivi što je po meni nebulozna praksa. Kad sam pomenuo seljacima ovde sistem živog malča glavni argument je bio "pa jel znaš ti pošto je seme deteline" a u isto vreme daju te ili veće pare za veštaka.
Fali tu volje za eksperimentisanje sa raznim tehnikama dok je u isto vreme eksperimentisanje sa raznim herbicidima ultra popularno.

Ako guglujete za žičara videćete da na celom netu postoji samo jedan rad koji se bavi ovom štetočinom i to rad Instituta za strna žita iz Kragujevca! Oni su utvrdili da se žičar javlja samo na poljima gde se koristi veštačko đubrivo.
Post je spojen: [time]1287511984[/time]
_________________________________________________
I ja sam poklonik no till metode ili po srpskom ima hleba bez motike.

Spremam se da probam tu metodu kod uljane repice.

A ko baš voli avanturu neka potraži radove Marka Bonfila - on je sejao stare sorte pšenice 24 jula u belu detelinu. I to zrno po zrno na svakih 80cm. Prinosi su preko 6 tona po hektaru.
 
Biodinamika da slucajno nemas stare sorte zita ? Po prici baba-ujne koja je svoj zivot provela na njivi kaze da je jako visoka i ima osi kao i jecam . Pokusavao sam u par navrata da je nadjem ali su je dobro zatrli ::lose::
 
To je zaista tako - visoka je oko 1.5 metara i ima usi kao jecam. Na zalost nemam nista pokusavam da nabavim napolju. Ako mozes da nabavis preko tvoje baba ujne i 5 zrna moci ce da izrodi stotine hektara. Sigurno neki institut to ima.
 
Da sam mogao i dva bio bih presretan . Kako su prestali da je seju ? tamo neke 6x-te su udarili na sva svo hibrid ovo ono i malo malo se to izgubilo . Tada se nije razmisljalo da ce nekada trebati nazalost.
Ako slucajno nadjes ... a i ako je ja nadjem ... :ppozdrav:

Nekako mi je kroz maglu da sam gledao na tv, ili novine, jako davno kako je jedna zena u Somboru nabavila seme i seje svake godine po malo . Jos da mogu da se setim koja emisija itd bilo bi lepo .
 
Тако је. Умела је та пшеница да роди добро,само је била невоља у томе што су је неколико пута претумбавали(прво у снопове,па у крстине,па на кола,па возили с њиве кући добро је протресли, па с кола на камару па тек онда у вршалицу)У житне џакове се сипало оно што остане после оноликог растура.Но тада је то била незаобилазна технологија .Овршено плус растур,несмем ни да напишем јер би ме одмах прогласили Минхаузеном.Нека остане за неко боље време.
 
Ali semena i dalje nema..?
Ja hoću da probam malo divljeg pirinča, jeli neko probao to?
 
Iz Kragujevca - Institut za strna zita. Jasenovo nije daleko od Vrsca, mozemo zajedno da narucimo za narednu jesen. Zbog troskova transporta.
 
Pa imam jedno plavno parče pored potoka gde je posečena jošika pa hoću da probam ako može da se izbori sa barskom travom.
 
Imas li seme?

U stvari to i nije pirinac ali se tako zove. AKo ne nadjes informacije o tome kako se uzgaja javi mi.
 
биодинамика je napisao(la):
Iz Kragujevca - Institut za strna zita. Jasenovo nije daleko od Vrsca, mozemo zajedno da narucimo za narednu jesen. Zbog troskova transporta.
ok sad je kasno.dali je neko cuo za staru sortu kukuruza(nije hibrid)sejao se u mom kraju do sedamdesetih godina proslog veka pod brazdu malo redje na 35-40 santimetra u redu ali je imao izuzetno veliki i debeo klip jedva je prolazio kroz krunjac baba mi je pricala a i cale se seca zvao se deliblatski.najlepsi klipovi su se birali za seme iz ambara steta sto je unisten,malo je off ali sam piso vec o tome ali nisam dobio odgovor da je neko cuo o toj sorti.
 
Mislio sam da uzmem u Biošpajzu pa da probam klijavost.

Zizanija je vrsta trave, indijanci su je skupljali mlaćenjem u čamac a sada smišljaju način kako to mašinski da rade ali cvast ne dozreva u isto vreme pa ima puno rastura.Postoji i trik sa vezivanjem snopova da ne ispada seme koje je zrelo. Ima dosta toga na netu, ali kod nas samo zdravstveno kulinarske informacije. Mislim da se i dalje najviše gaji u Minesoti.
 
maki_vs je napisao(la):
биодинамика je napisao(la):
Iz Kragujevca - Institut za strna zita. Jasenovo nije daleko od Vrsca, mozemo zajedno da narucimo za narednu jesen. Zbog troskova transporta.
ok sad je kasno.dali je neko cuo za staru sortu kukuruza(nije hibrid)sejao se u mom kraju do sedamdesetih godina proslog veka pod brazdu malo redje na 35-40 santimetra u redu ali je imao izuzetno veliki i debeo klip jedva je prolazio kroz krunjac baba mi je pricala a i cale se seca zvao se deliblatski.najlepsi klipovi su se birali za seme iz ambara steta sto je unisten,malo je off ali sam piso vec o tome ali nisam dobio odgovor da je neko cuo o toj sorti.
ja sam sacuvao nekoliko klipova i hocu ove godine da probam da napravim seme za buducnost
kocanj(sapurina ) je bela i jako kupasta i nije hibrid i u mojoj porodici se gaji vise od 50 godina
javi mi se na jesen ako bude srece da ga odnegujem u vecim kolicinama
 
svaka cast sto ste ga ocuvali,ja imam neki sa crvenim zrnom nije stara sorta nego neki izrod ali lepo izgleda.kako izgledataj tvoj,koliko ima redova dali su pravilni redovi.imas li neku sliku,kako ga vi zovete?
 
Nazad
Vrh