Pa hajde da i ja pokušam da odgovorim na ovo (mada vidim da se veliki stručnjaci muvaju po forumu ali se ne usuđuju da kucnu koju ovde, valjda će se sad ohrabriti
Šta se ostavlja da bi se na tome formirali rodni pupoljci za narednu ili naredne godine...
Nema direktnog odgovora jer različite voćne vrste i različite sorte unutar iste vrste rod donose na različitim rodnim grančicama.
Odgovor koji može da se da na ovakvo pitanje se svodi na sledeće.
Da bi se obezbedio kvalitetan rod u narednim vegetacijama uvek je neophodno ostaviti određeni broj jednogodišnjeg pirasta u krošnji.
On je taj koji će obezbediti rod u narednim ili narednoj vegetaciji.
Kod nekih vočnih vrsta će na tome u narednoj vegetaciji biit formiran rod, kod nekih će iz toga naredne godine biti formiran porast koji će doneti rod, ali u svakom slučaju se taj prirast mora ostavlajti.
Da li ga prekraćivati ili ne?
Jednogodičnji lastari se UGLAVNOM ne prekraćuju, ali ako se radi o voćnim vrstama koje rod donose na jednogodičnjem drvetu (breskva recimo) onda se ti lastari prekraćuju da bi se kontrolisala rodnost.
Dakle suština odgovora na pitanje šta se ostavlja za rod naredne godine je, ostavlja se jednogodišnji prirast.
Taj prirast mora biti dobro raspoređen po krošnji, ako ga nema dovoljno (ovo se mođe često videti kod stenleja jer formira rod na kretkim grančicama izbilim i na višegodišnjem drvetu) onda se malo radikalnije reže višegodišnje drvo, biljka se malo izdašnije prihrani azotnim đubrivima, malo se rastereti roda, (skine se nešto više rodnih gramčica) da bi se potstaklao vegetativni prirast.