Orezivanje voća

Treba komšiji da orežem jednu krušku i jednu dunju, ima ih ispred kuće, to je sve od voća što ima...pa me zanima jel nije kasno tokom sledeće nedelje kad prođu kiše i mrazevi, ne znam dal kruški to ne škodi, pretpostavljam da ne al bolje da pitam?
 
pa zasto bi bilo kasno.kod nas još nista nije krenulo.rezi bre slobodno i ne brigaj neki još nisu ni krenuli sa rezidbom

knjiga ja iskopirana i zapakovana javio se i ssasa i cekam i ovu dvojicu što su tražili a sad ih nema da se jave pa da saljem sve odjednom
 
Ali ako je krenulo? Nisam izvidio situaciju, a na to sam mislio...dunja nije sigurno..za krušku ne znam dok ne vidim.
 
ja mislim da joj neće nista faliti i ako jeste.pa nije procvetala sigurno.ja sam za vikend čupao neke kruške bezvezne i nisu bile ni blizu otvaranja pupoljaka
 
E da vas pitam nesto.U sredini osloboditi krosnju da sunce podjednako dolazi svuda i da vetar igra nesmetano kroz nju,iseci vodopije,sve grane koje rastu vertikalno,sve suve grane i one koje se preklapaju tj jednu od njih.Grane sa rodnim pupoljcima skratiti ako ima potrebe na onoliko koliko bi trebalo biti dovoljno da grana pod teretom izdrzi.Ali nikako da shvatim sta se ostavlja za narednu godinu za rodne pupoljke,i na koliko se te grane krate?
 
Koje voće, koliko staro, kakva krošnja? Daj sliku :)

Kod starijih trešanja ti npr iz grozda gde je plod kreće grančica koju moraš da paziš da ne otkineš pri berbi, ona dalje raste i na njoj bude rod kasnije.
 
Pa hajde da i ja pokušam da odgovorim na ovo (mada vidim da se veliki stručnjaci muvaju po forumu ali se ne usuđuju da kucnu koju ovde, valjda će se sad ohrabriti :)

Šta se ostavlja da bi se na tome formirali rodni pupoljci za narednu ili naredne godine...

Nema direktnog odgovora jer različite voćne vrste i različite sorte unutar iste vrste rod donose na različitim rodnim grančicama.

Odgovor koji može da se da na ovakvo pitanje se svodi na sledeće.

Da bi se obezbedio kvalitetan rod u narednim vegetacijama uvek je neophodno ostaviti određeni broj jednogodišnjeg pirasta u krošnji.
On je taj koji će obezbediti rod u narednim ili narednoj vegetaciji.
Kod nekih vočnih vrsta će na tome u narednoj vegetaciji biit formiran rod, kod nekih će iz toga naredne godine biti formiran porast koji će doneti rod, ali u svakom slučaju se taj prirast mora ostavlajti.

Da li ga prekraćivati ili ne?

Jednogodičnji lastari se UGLAVNOM ne prekraćuju, ali ako se radi o voćnim vrstama koje rod donose na jednogodičnjem drvetu (breskva recimo) onda se ti lastari prekraćuju da bi se kontrolisala rodnost.

Dakle suština odgovora na pitanje šta se ostavlja za rod naredne godine je, ostavlja se jednogodišnji prirast.

Taj prirast mora biti dobro raspoređen po krošnji, ako ga nema dovoljno (ovo se mođe često videti kod stenleja jer formira rod na kretkim grančicama izbilim i na višegodišnjem drvetu) onda se malo radikalnije reže višegodišnje drvo, biljka se malo izdašnije prihrani azotnim đubrivima, malo se rastereti roda, (skine se nešto više rodnih gramčica) da bi se potstaklao vegetativni prirast.
 
Sve sam lepo pitao,samo nisam napisao da me interesuje orezivanje kod sljiva :) Ali treba znati osnovno i o ostalim vocnim vrstama,jer svi mi imamo svasta u okucnici,pa i to treba rezati.
U svakom slucaju hvala na odgovorima.
 
Vidim ima dosta korisnih saveta ali ne mogu da nadjem nesto sto me zanima, sljiva cacanska rodna da li se orezuje prilikom sadnje na 80 cm? i zanima me kruska viljamovka prilikom sadnje da li se orezuje za 1/3 sadnice ili na 80 cm prilikom sadnje ako se planira vretenasti oblik bez spalira?? pozdrav
 
Svako voće se posle sadnje prekrati na visinu koja tebi odgovara za kasniju obradu i branje da bi se ispotenciralo razgranjavanje a ne da ode 3 metra u vis sledeće godine a grančice malene neke...
 
Zdravo
spremamo se za sadnju tresnje 600 kom (burlat ,sambers i silviju )
sta nas ceka dalje
kako je tretirati -prskanje, dali uopste ima rezanje u 1 god
hvala
 
Ljudi ja se vama zaista divim. Ali zaista, bez i malo ironije ili sarkazma.
Podizati voćnjak od 600 stabala (što uopšte nije malo), a nemati ni toliko informacija da li upošte ima rezidbe u prvoj godini, ili makar grubu pretstavu o zaštiti i drugim merama nege, je hrabrost kojoj se treba diviti.

Ima odgovora na ta pitanja ovde na forumu da ih ne ponavljam sad, načelno, ima rezidbe, ima zaštite, ima nege, obrede površine...ima posla.
 
rafinger zar nisi isto pitanje pitao i u temi trešnja i zaštita od monilije? U jednoj ti odgovorih, a što se orezivanja tiče treba sad samo da ih prekratiš na željenu visinu, iznad pupoljka, pročitaj ima dosta u ovoj temi kao i podizanje višegodišnjih zasada.

Nek je sa srećom, ali u pravu je ironman, trebali ste se prvo dobro informisati, sad šta je tu je, čitaj brzo i sadi brzo, vegetacija je već krenula, kod mene su na trešnjama pupoljci ozeleneli.
 
Cudna je stvar ovaj forum.
Kupis i posadis sadnice, procitas temu od pocetka do kraja, postavis par pitanja vezanih za nedoumice koje imas, na njih dobijes odgovore, kupis makaze za rezanje od 100e i opleti.
 
ne znaš ti šta su forumi, ovaj je odličan...na većini foruma, nevezano za poljoprivredu, samo se nešto pametuje, ljudi se napušavaju međusobno, nema konkretnih odgovora itd...
 
Nazad
Vrh