Orezivanje voća

Skoro na svakoj sadnici imaš dve produžnice, obavezno jednu izbaci. Onu koju si ostavio, prekrati na 30ak cm iznad mesta odakle kreće poslednja najviša grana. One grane koje se nalaze u gornjem delu krune i jače su od donjih grana (deblje) obavezno iz osnove izbaci. Ako je negde gužva, malo proredi, ako polazi više grana iz jednog mesta, ostavi jednu, po položaju i jačini najbolju. Pozdrav

Baš tako kao što je kolega napisao.
 
Ja sam pocetnik u vocarstvu i u literaturi sam nasao da se provodnica pinsira tek kada izraste nekih 50 cm od poslednjeg razgrananja.Evo primera

- - - - - - - - - -

Evo slike prekracivanja produznice

- - - - - - - - - -

2zqucrs.jpg


- - - - - - - - - -

30nenfb.jpg
 
a procitao sam ja o orezivanju ne znam vise ni sam koliko textova, ali bez prakse ne vredi... sta vredi da ti doktor opise kako operise srce kad neces nikad uspeti?! orezem ja, ali nisam zadovoljan, jer sljive su bile zapustene, ja se cudim da i raadjaju uopste.
 
koliko se krecu dnevnice dobrog orezivaca i da li neko moze da mi preporuci nekoga, imam oko 100 sadnica sljive u 15-oj godini roda, ja sam orezivao poslednje dve godine, ali nisam zadovoljan. Sljive su bile zapustene od 2003-2010 niko nista nije radio na njima, krosnja se malo izdeformisala, a ja kako nema iskustva ne mogu bas da je vratim u neki fin oblik(lokacija Bukulja, Arandjelovac...)?
Meni su za kajsiju uzimali dnevnicu od 40 eur a i komsiji za jabuku,tako da je to otprilike cena.
 
@markodim
Prekraćivanje produžnice uglavnom ide u vreme formiranja uzgojnog oblika. Kasnije, ako to situacija dozvoljava rezidba tog vrha se svodi na prebacivanje "vodstva" na neku drugu granu-paravodilju. Znači, da ti onaj vrh bude neka druga grana slabije bujnosti. Zakidanje ili prekraćivanje? Zavisi najviše od dužine same produžnice. Ako si u prethodnoj godini radio zelenu rezidbu, tj izolovao vrh tokom vegetacije na nekoj visini, sigurno je da nećeš imati novog, dugog porasta. Time će ti u zimskoj rezidbi ove godine produžnica biti samo zakinuta, nećeš odseći dugačak letorast, već možda samo par cm istog. Zavisi od situacije. A samo prekraćivanje se radi sa ciljem dobijanja novog bočnog porasta. I svakako da ti donje grane debljaju, što je i normalno. Rezidbom izbacuješ deblje, izdužene grane, dobijaš nove, mlađe, rodnije. I tako u krug. Ja iako sam osnove rezidbe naučio sa 16-17 godina, svake sezone naučim nešto novo, usavršim prethodno. Ta stvar se uči valjda celog života. Jer, svaka voćka je individualna, treba joj pristupiti na svojstven način. Što više voćaka, više načina, više znanja :D

I produžnicu na jabukama i kruškama slobodno pajaj na 30-35 cm. Ostaviš li dužu vodilju, imaćeš prazninu, a to ti nije cilj!
Pozdrav
 
Fruitboy
hvala na odgovoru, moram da uslikam malo vocke dok su jos neorezne pa ces mi na primeru objasniti da li sm pogresio i gde u formiranju.
pozdrav
 
Fruitboy
hvala na odgovoru, moram da uslikam malo vocke dok su jos neorezne pa ces mi na primeru objasniti da li sm pogresio i gde u formiranju.
pozdrav

dobar dan svima.novi sam kako u voćarstvu tako i na forumu mada sam poslednjih dana dosta citao vase poruke,komentare a boga mi i prepucavanja.bio bih zahvalan za par vasih saveta?zasadio sam 35 sadnica kajsije ns4 i ns6 sa duplim kalemom tj.posrednikom kupio sam ih na institutu u čačku,zasadio ih u novembru razmak izmedju redova 5m u redu 3m i sadnice nisu u trougao sadjene kako ste negde ranije objasnjavali nego sam ih zasadio kao vojsku u stroju u tri reda.e sad sta dalje ? iz drugog kalema koji je otprilike na 100cm visine na svakoj sadnici postoje po tri mladara (valjda se tako kaze) u duzini su oko 30-40cm,dal treba u ovoj prvoj godini nesto da prekratim ? dal treba i ja u ovoj godini vec da prskam(od vas saznao za letnje i zimsko prskanje)?
p.s. obozavam kajsiju u svakom obliku al nemam pojma o odrzavanju:sta:.hvala unapred
 
Da li je bas neophodno da posle rezidbe jabuke ide i prskanje, ili moze prskanje i kasnije? Napolje je lepo vreme, mislio sam ovih da orezem jabuke, nekih 30 stabala. Na vockama nije radjeno zimsko prskanje.
 
To je tipično da uvale sadnicu sa 3 letorasta. I sva 3 kreću sa istog mesta. U tom slučaju ja biram najbolji od ta 3, ova 2 izbacim. Preostali letorast prekratim na nekih 110-120cm od zemlje. Ostalo sve ide svojim tokom!
Zimsko prskanje? Uslov za to je da temperature budu nekoliko dana u dobrom plusu! Hoću reći, rano je još za tu operaciju!
 
Kod mene ima nekoliko mladih šljiva koje su prošle godina malo "orezane" i skraćeni im vrhovi. Ovako izgledaju ove godine, sad su pune vrhova. Jel seći sve ovo ili kako popraviti situaciju?
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Da li je bas neophodno da posle rezidbe jabuke ide i prskanje, ili moze prskanje i kasnije? Napolje je lepo vreme, mislio sam ovih da orezem jabuke, nekih 30 stabala. Na vockama nije radjeno zimsko prskanje.

Nije neophodno ali ne treba mnogo ni čekati. Kao što kolega Fruitboy kaže, treba da se ustabili vrijeme i da temperature određeni period budu u većem plusu. Tj. možeš ih i sad orezati a žaštita u martu.

Vulkan, prorijedi ove grane i oslobodi unutrašnjost krošnje. Skloni one patrljčiće i prikraćuj grane na neku bočnu grančicu koja ide od unutrašnjosti krošnje, a ne prema.

I skloni to kolje uz stabla. :) Poz!
 
Kod nas 30e dnevnica za rezanje .mada ja licno svoje rezace pogodim dzuture i moja hrana . P.S oktopode zedni smo:osmeh:
 
Čačanska lepotica - kao orezana

jhvgqw.jpg




Dok sam je orezivao činilo mi se da je dobro. Kada sam je slikao i bolje pogledao vidim da nema dovoljno bočnih grana !? Pitam kolege sa foruma da li da je oštrije orežem i izazovem razvoj novih grana ? Ovako sam orezao i ostalh 20kom. Mislio sam da ostavim samo po 1-2 pupoljka na produžnicama ? Hvala u napred na savetima. Pozdrav.
 
Hvala na savetima, mislim da cu vec danas u rezidbu, u martu sam stalno u cajtnotu zbog poslova, pa da malo smanjim
 
Pero, opusti se i samo polako, ako i ne valja barem ćeš naučiti, nije drama...

Meni ovo izgleda OK, samo pošto ne mogu da vidim trodimenzionalno, čini mi se da ti je ova najvišlja grana nepotrebna, da je odsečeš celu da ostanu 4 glavne, ovako imaš 5 koje nisu dobro prostorno raspoređene.

Ajde nek kažu i iskusniji, hteo sam u međuvremenu da ti pružim malo podrške da smanjiš stres od straha dal si nešto unakazio :D
 
Ima li kakva knjiga o orezivanju vocaka da se kupi...bilo na tv da je izdata knjiga na polj.fakultetu u Bg jedna knjiga ali ne mogu da nadjem ko je autor a knjiga kosta oko 10e...ako zna neko neka objavi barem autora
 
Ja imam od Prof.dr Miladina Soskica knjigu Orezivanje vocaka i dosta je dobra. Probaj potrazi nesto u elektronskom obliku ako ti odgovara. Ja vise volim knjige da imam nego elektronski.:ppozdrav: Ta knjiga mislim da nije o orezivanju mislim da se tice samo jedne vrste voca, cini mi se da je rec o kajsiji.
 
E sada se ne secam u kojoj je poljo emisiji bilo reci o toj knjizi ali mislim da je ipak od Soskica...trazim po netu i kao nema a rekli u emisiji da se knjiga moze naci u knjizari na faxu.Cudi me da nema negde objavljeno,a knjiga je dobrano debela.Ta od Soskica je za sve vocne vrste ?
 
Nazad
Vrh