Orezivanje voća

U svakom slučaju sačekaj proljeće, jer ta mjesta mogu promrznuti kao što si već pomenuo. Takođe obavezno gdje napraviš velike rezove premaži kambisanom ili kalem voskom da stabla na tom mjesu što brže zarastu i da se ne stvore rane.
 
Tako sam i pretpostavljao, sačekaću onda proleće, samo što će mi trebati kilo kalem voska, možda budem sam napravio po receptu punu kanticu, jer malo pakovanje je oko 200, 300 dinara a treba mi cela kutijica za jedan veliki rez, ima nekih grana debelih ko ruka koje se posušiše i slično...
 
Ako ti treba puno voska, onda nije loša ni farba za drvo ali isključivo na vodenoj bazi. Jedan litar dođe oko 5 evra.
 
interesuje me sta znaci pojam *pinsiranje*,cemu sluzi i kada se odrdjuje?hvala...

- - - - - - - - - -

i jos nesto,kako se razvode grancice sa cackalicama?hvala...
 
Pinciranje znači zakidanje vrha zelenog mladara. Ja sam u temi pomotehnika okačio slike kako se grane obaraju čačkalicama!
 
Imam jednu kajsiju koja je celo vreme bila zapustena i sad sam ja uzeo da je malo orezem zanima me kako bi bilo najbolje da se oreze ovo zapusteno stablo ako neko moze da mi nacrta na slici koje grane da uklonim.Mislim da je orezujem sledece godine pre kretanje vegetacije :osmeh:

To je neka rana sorta kajsije na kojoj svaki put izmrzu cvetovi (mraz je zajebe) tako da jos nisam probao nijedan plod iako ona vec oko 3-4 godine cveta. :sjasi:


Kajsija za orezivanje:



 
jesenas sam posadio sljivu(c.ranu,lepoticu)oko 400 kom.razmak je 4,5*2,5.interesuje me koji oblik krune je najbolji za ovakav razmak?hvala....
 
255t89l.jpg

Kako bi trbao ovu orezati sljivu pravilno posto mi nekako ima previse grana
 
uradi slobodno, a na mladim ostavi sve da ima celu sezonu što više lišća da bi koren bujao, a na proleće možeš da poskidaš sve sem dve produžne da bi više narasle...videćemo do tad i mene to čeka, za sad sigurno najbolje da ostaviš lisnu masu.

E jbg,ja sam cim sam stigao zakidao lastare i ostavljao samo 4-5 na vrhu za buduce stubove.Zakidao sam kako bi preostali bolje i brze napredovali.
 
Jel zna neko kako da orezem ove tresnje? jos kad bi mogao to da nacrta bilo bi odlicno(ne mora bas precizno), evo dve slike prve tresnje




a evo i druge




ne znam koje su tresnje u pitanju nisam ja zasadio
zadnje tri slike su trenutno okrenute ali kad se klikne na njih budu kako treba
 
Uff ima tu baš dosta da se oreže da bi se dovela u neko idealno stanje, a trešnja ne voli debele rezove, mnogo će da smoljavi i možda da oboli...tako da ja lično tu ne bih mnogo dirao, poseci sve ono što ide na unutra, tako da ti sve glavne grane biju na spolja, kao i one koje ti se ukrštaju skrati da se ne ukrštaju, skrati i one koje vidiš da su jako dugačke a gole, nemaju na sebi manje grane. To ti je u principu neka filozofija, sa slike je teško reći i nacrtati pošto slike nisu trodimenzionalne.

Viđam ja po voćnjacima maltene neorezivane trešnje pa im ništa ne fali i imaju dosta roda koji je i kvalitetan. Ne treba trešnju previše ni orezivati, nije to jabuka...to je samo postalo neko pomodarstvo da se sve orezuje kao da je crtao neki matematičar a ne prirodnjak :D
 
Pozdrav svima,nov sam na forumu i imao bih par pitanja.Zanima me da me posavetujete u vezi orezivanja jabuke.Evo i par slika.Unapred hvala.

- - - - - - - - - -

2lc5gde.jpg


- - - - - - - - - -

1se9g7.jpg
 
Skoro na svakoj sadnici imaš dve produžnice, obavezno jednu izbaci. Onu koju si ostavio, prekrati na 30ak cm iznad mesta odakle kreće poslednja najviša grana. One grane koje se nalaze u gornjem delu krune i jače su od donjih grana (deblje) obavezno iz osnove izbaci. Ako je negde gužva, malo proredi, ako polazi više grana iz jednog mesta, ostavi jednu, po položaju i jačini najbolju. Pozdrav
 
Hvala na odgovoru FruitBoy.A moje dodatno pitanje je da nije malo 30cm da se ostavi produynica iznad mesta odakle kreće poslednja najviša grana.Ja sam planirao bar 60cm. Sada si me doveo u dilemu.
 
fruitboy
Kakav bi efekat imalo zakidanje provodnice a ne njeno skracivanje?
nekako mi se cini da skracivanjem provodnice donje bocne grane previse ojacaju i odebljaju.
 
koliko se krecu dnevnice dobrog orezivaca i da li neko moze da mi preporuci nekoga, imam oko 100 sadnica sljive u 15-oj godini roda, ja sam orezivao poslednje dve godine, ali nisam zadovoljan. Sljive su bile zapustene od 2003-2010 niko nista nije radio na njima, krosnja se malo izdeformisala, a ja kako nema iskustva ne mogu bas da je vratim u neki fin oblik(lokacija Bukulja, Arandjelovac...)?
 
Nazad
Vrh