Orezivanje voća


Malo jest čudno,ali zaista je tako bilo.Šljive su tada sađene u razmaku 7x6 i imale su dovoljno prostora da izrastu u veoma velika stabla.Još i danas postoji jedna takva šljiva iz voćnjaka koji je sađen u godini kada sam se ja rodio.Naravno,zbog starosti,ne daje toliku količinu,ali ipak od nje ispečem desetak litara dobre rakije.
 
http://www.imagebam.com/image/ff59dd186436076
ff59dd186443357.jpg
[/URL] [/IMG]
Postovani vocari.Jesenas sam kupio i posadio 15vocaka,od toga 10jabuka i 5krusaka.Sve su se primile,ali neke se pocele granati samo u gornjem delu stabla.Zanima me,sta trebam raditi da pocnu grane rasti i u donjem delu stabla,posto planiram razvuci zicu i pustiti grane samo levo i desno.Pozdrav
 
Poslednja izmena:
a jel imaju pupoljke na donjem delu, pogledaj dal ima, ako ima čekaj još, krenuće oni, ako nema jer su otpali prilikom transporta onda nema leka...možeš da iniciraš njihovo brže kretanje poluprstenovanjem, nožem zarežeš kao polumesec iznad pupoljka, ali ja to ne bih radio već sačekao :)
 
Ima pupoljke i dole maltene na svim vockama,ali uglavnom tu ima samo list,nevidim da tera grancicu.Prekratio sam ih na nekih 100-120cm.Neizgladaju lose,samo me zabrinjava sto gore imaju vec grane od 10-30cm a dole nista.Meni bi odgovaralo da je obrnuto.
 
andreasko, izgledaju one sasvim dobro. Sačekaj, potjeraće one sa granama, samo ih podrži prihranom i zaštitom.
 
Prihranu sam odradio mineralnim djubrivom,zastitu nisam nikako.Jedna jabuka je procvetala,pa vec ima na 4 mesta po 6-8plodova.Zanima me dali to trebam skinuti skroz,ili ostaviti po 1 na svakom mestu.
 
Najbolje da ostaviš po jednu, odnosno onu u sredini te grupe!
Biće ti ok te voćke, samo na vreme uradi zelenu rezidbu i obaranje grana!
 
Hvala na odgovorima.Sto se tice zelene rezidbe,moracu prolistati ovu temu od pocetka,pa nauciti nesto o zelenoj rezidbi,jer o tome neznam nista,a ako nesto nerazumem,pitacu je ovde.
 
Da li mogu sada da orežem neke kajsije, konkretno imam neku sortu kojoj lako plod pobegne u vrh krošnje a dole ostane gola, sad su krenule dole nove grančice, plod ionako nemam, pa sam mislio da onda uradim jedno osvežavanje tako što ću negde da odstranim celu glavnu granu, a negde odmah iznad nove grane koja kreće sa glavne, zanima me da li je sada OK vreme da se to uradi na kajsiji, neće da boluje, smoljavi previše itd? Presek bih namazao voskom.

Zanima me i za krušku posađenu na jesen, vršna grančica ide u vis a ostale manje više vodoravno, da ostavim tako do jeseni ili treba da povijam donje i kad se povijaju i koliko komada da ostavim, hteo bih da formiram vito vreteno?
 
Za kajsiju će neko drugi dati odgovor, a krušku sad povijaj (razvodi) mlade grančice čačkalicama, a kasnije krajem jula žicom. Ne sjeci sad ništa.
 
Jedno glupo pitanje vezano za orezivanje, ako sada primetim na trešnji granu koju ću sigurno orezati, da li je bolje da je ipak ostavim ili odlomim, evo probao sam sa jednom, ostala je rupa, da li će ta rupa lakše da zaraste do kraja leta ili i sledeće godine, ili da orezujem kasnije makazama, šta je bolje, vremena imam na pretek :D

 
Odlomi, zalomi, zakini, štagod, samo ne sad makazama, jer može nanovo da ti izraste. Ovako, sa mladarom isčupaš i tzv jastuče, tj osnovu mladara, pa onda ne može novi porast da nastane!
 
e pa to, izađe i neko jastuče, samo ne znam dal je dobro po smislu zarastanja rane, zato sam i pitao, čini mi se da je bolje, jer makazama uvek mora da ostane mali patrljak a ovako se možda lepo zatvori kora :)
 
Prvi deo vegetacije ti je "rezervisan" za deobu ćelija, odnosno umnožavanje, pa tako eventualne rane bivaju manje-više zakrpljene, a neželjenog porasta nema!
 
Pa baš to, neželjen porast, em ću tu granu svakako iseći jer bije u sred krošnje odozdo, ovako ne ostaje patrljak koji će da smoljavi i zarasta godinama, em ova što sam je skinuo konkretno je preko noći narasla skoro metar, a ove koje bih ostavio zbog nje bespotrebno slabije napreduju...
 
Kad je najbolje da se uradi zelena rezidba mladih trešanja? Jel poenta da se ovo leto razgranjaja to što orežem? Ako je tako mogao bih za nedelju dve da to odradim, pošto su letorasti narasli 30 do 50 cm. Spominjaste avgust i da je bitno da ne krenu pupoljci jer će grančice preko zime da se smrznu, koja je onda poenta zelene rezidbe kad isto to postižem i na proleće rezidbom, zato pitam dal sad u junu da orežem...
 
Krajem juna. Sad je još rano jer su kratke i u porastu, pa bi iz rezova dobio još 2-3 nova prirasta. Poz!
 
Nazad
Vrh