Oranje

Sale Ratar za narednu sezonu oranja otvara firmu za obuku, uštelavanje, podešavanje traktora, radnih mašina i psihe u poslovima poljoprivrede. Nije mi namera nikoga da vredjam, svi se znamo ali morao sam ovo napisati, zamislio sam Saleta sa štapom u ruci kako drži obuku i "prenosi" znanje

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Spajki znaš kaki sam, ki licna, opušten ki kod zubara :osmeh:.

Ja i Markan kad radimo zajedno situacija zategnuta ko u pojasu Gaze, čas izginemo ko Mančester:osmeh:, oću uzmem ono tipkalo od telefona (i ko ga izmisli) i skrcam ki oblandu, ja mu govorim da gleda šta radim on fejsuje, četuje, flisuje,šeruje i šta li već a ja ko hirošima, uff, pusta mladost, valjda će ga jednom prođu te bubice ali no.
 
E kad bi moglo da se ore dijagonalno to bi bilo dobro , i cuvali bi se plugovi i jednacnije bi bilo . Svi tragovi i kombajna i traktora idu uzduz , a i za zagusivanje bi bilo bolje , al ako je njiva uza a duza nema od toga nista
 
Spajki znaš kaki sam, ki licna, opušten ki kod zubara :osmeh:.

Ja i Markan kad radimo zajedno situacija zategnuta ko u pojasu Gaze, čas izginemo ko Mančester:osmeh:, oću uzmem ono tipkalo od telefona (i ko ga izmisli) i skrcam ki oblandu, ja mu govorim da gleda šta radim on fejsuje, četuje, flisuje,šeruje i šta li već a ja ko hirošima, uff, pusta mladost, valjda će ga jednom prođu te bubice ali no.
Znam kakav si, zato sam te i zamislio kako štapom "prenosiš" znanje!

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Ti ori jednu njivu, on drugu i mirna Bačka. :)
Mi smo ti ko karijes i zub, mora malo i da boli :osmeh:.
Pokušavam da ga naučim da se nemuči ko ja, nešto što mora mora ali nemora sve, ja i danas kad vidim nekog da se muči oko neke operacije a vidim da hoće da ispravi grešku stanem da mu pomognem objasnim, nije mi teško jer znam šta je muka i da iskida čoveka ljudcki, mnogi me kontaktiraju telefonom za pomoć i ako znam rado pomognem.
 
@dukej
Te situacije 67-73cm sam ja resio talo sto prva brazda hvata 5cm vise kada vozim tik do ivice razora i na bregu kada se traktor penje plug tezi da smanji zahvat pa ispadne 70cm a u dolji tezi da prosiri onda ja blago desni tocak teram u orano i bude prava brazda. Ovako pazim kad zaorav dzombe tj orem kukuruziste. Sojista ne gledam nista a pri kraju ispravljam po redovima i poslednji prohod isteram po redovima.
 
Bude kod mene veće odstupanje od navedenog, plug je namešten na 2x40cm, u rastresitom obično ide 75-80, a u jako tvrdom 85-90. Ne smeta mi to previše pa ne korigujem u svakom krugu, najčešće ni ne držim volan u brazdi, pustim da plug "sam" izvuče pravac. To u jednakoj zemlji obično dobro upali, a gde imam različito zbijene - kad vidim da je "stomak" porastao onda to u maksimalno dva kruga poravnam.
 
Ђорђе, какав је то плуг којим ореш?

Питам јер пријатељ има (ја б' рек'о) исти такав који му џеџи у дворишту већ годинама, а нудио ми је да пробам, али нема точак, па ми је мрско да зарад пробе тражим точак, монтирам га на плуг, да се зезам са старим раоницима...

Је л' можеш да га упоредиш са ИМТ-овим плуговима, шта му је боље, а шта лошије од њих?
 
Meni ovako iz daleka lici na zeleni leskovacki koji ja imam, bolje se mnogo pokazao od IMT plugova. Nema tocak a i sta ce ti, i ovo crtalo je pozeljno skidati u kukuruzistu. Bice valjda neko oranje ove nedelje pa ga uslikam u kombinaciji sa IMT silom nebeskom :LOL:
 
Nazad
Vrh