Oranje

Ne ti, nego Matic. Uleteo si u makazice.
A u Matica sam razocaran sto je takva stipsa i nema preDpluznjake a zavrsio oranje i sad nemam od koga da zajmim..
 
Peet meni nije jasno, znam da imate tešku zemlju, a taj manji vuče tri glave plug. Kod nas toga nema, ni 892 ne ore aa tri glave, u čemu je štos? Prosto zavidim.
Nije ni kod nas sva zemlja izrazito teska za oranje, ima i toga jeste da je vecina teza ali imamo na nekoliko mesta gde se moze reci da i ide lakse.
U nasem ataru dosta se razlikuje zemlja, od teskog rita pa bukvalno da peska.
E, sad imajte u vidu da radim zemlju u 6 katastrskih opstina a da u svakoj KO postoji vise tipova zemlje.
Druga stvar i ta teza zemlja ove godine koja je bila pod sojom, a uglavnom je bila, od nekih jesenjih kisa se bas fino preokrenula i mogao sam fino orati za Zetorom 7245 sa 756.3 na 30 zahvat i to 2 brzo. Pod tezim okolnostima radim sa 1 brzo.
Druga stvar, gde god je soja u monokulturi ne pada mi na pamet da orem preko 25 cm. dubine.
Teska je to zemlja, ne znam na koliko mu je zahvat na vogelu , ako je 4x35 = 140cm, a 756 je zahvata 30 cm, tako da 3x30 =90cm
To samo tako deluje da manji traktor vuce 3 brazde, a veliki "samo" 4 , po analogiji od manjeg traktora veliki bi mogao i 5 da vuce :)
Peet da li ti je dobro uposljen zts, ili moze jis da potegne?
Tako je, Zts vuce 4 x 35 i zavisno od zemlje, odnosno uslove oranja u nekim slucajevima mogao bi da vuce 3 sporo i 5 brazdi.
 
Jedna opaska u vezi oranja . Ore se uglavnom od 20 do 40 cm .Uglavnom je stav da je dublje bolje samim tim i od 20cm je bolje od neke druge obrade na 10cm npr ? Misljenja sam da korjen kukurza ,soje , itd treba da ide jos dosta dublje od 40 a pogotovo od 25cm , pa sta je onda prednost oranja ?
 
Nazad
Vrh