Oranje

Stvarno nisam vocar , al zinuo sam od cuda . Nisam znao da se ore izmedju voca. Prvo kolki je razmak izmedju redova ,drugo sta se desava sa korjenjem vocki u plicem sloju , trece sta radis sa tzv mrtvom brazdom , cetvrto kolko onda treba dodatnih prohoda da se poravna samo ?
 
Kompleksno pitanje.
Definitivno je oranje nekad bilo dovoljno i na dubine od 15ak cm jer nije imao ko da gazi i sabija zemlju. Po oranicama su gazili konji i za njima ljudi sve do pojave prvih traktora. U pocetku ti traktori nisu bili teski pa se to nije tako primecivalo, ali sto su se traktori debljali tako je zbijenost zemljista rasla i rasla do kriticne tacke bez obzira sto se povecavala dubina oranja.
Sad smo dosli do tacke da je pluzni djon stvoren na nekih 30ak cm i da on predstvlja barijeru korenu. Kako ga se resiti i omoguciti korenu da ide "koliko ga noge nose"?
Neki se odlucuju za duboko podrivanje u kombinaciji sa oranjem, a neki gruberom resavaju isti problem.
Svaka masina za obradu ima svoje prednosti i mane i ni jedna nije sama dovoljna da resi sve probleme. Gruber je vrlo povoljan za razbijanje pluznog djona i bolji raspored zetvenih ostataka po profilu obrade, ali mu je mana unosenje vestackog djubriva. To jest on kasni za plugom oko godinu ipo jer ne moze vecinu djubriva da unese u zeljenu zonu korena. Za to mu je potrebno malo vise vremena.
Sto se tice korova to je po meni vec stvar iskustva i znanja. Ja iako neke parcele nisam orao jos odavno nemam problema sa korovima, cak sta vise.
 
Stvarno nisam vocar , al zinuo sam od cuda . Nisam znao da se ore izmedju voca. Prvo kolki je razmak izmedju redova ,drugo sta se desava sa korjenjem vocki u plicem sloju , trece sta radis sa tzv mrtvom brazdom , cetvrto kolko onda treba dodatnih prohoda da se poravna samo ?
Kod mene je razmak 4 m od reda do reda,ali razmak ne igra nikakvu ulogu. To je plitko oranje na 10- ak -15 cm koliko da se zaore djubrivo i unisti trava. Stvarno ne znam sta je to mrtva brazda? Nema nikakvih dodatnih prohoda. Nema tu velikih grudvi. Na prolece kad krene trava i baci se azot ide vocarski kultivator ili setvospremac i to je to. Ima u temi "visnja" stavljao sam slike ranijih godina.
Evo nadjoh neke slike na brzinu kako to izgleda.
 
Resi se to. Jedne godine se otvara,druge zatvara brazda. Na prolece se poravnja. Nema nikakvih kanala.
 
Kod mene total ide u redu oko stabala( herbicidni pojas oko metar sirine) jer nemam pipalicu ostalo obradjujem kao na slikama. U mom kraju slabo ima vode,a kad je susa zemlja dosta ispuca i kroz te pukotine jos vise gubi vlagu. Zato i kazu " Bolje 2 freziranja,nego jedno zalivanje" :) jer kad obradis zemlju te pukotine se ipak koliko-toliko zatvore. E sad u zadnjih nekoliko godina je ekspanzija ovih malcera kosacica sto prave od diferencijala od auta i vidim da dosta njih prelaze na takvu obradu i prestaju sa oranjem. Medjured kose,a u redu freziraju ili prskaju. Kako ce to da se pokaze bez navodnjavanja,videcemo. Ja planiram da nastavim ovako jer mi je finansijski isplativije. Jesen oranje,prolece vocarski kultivator,pred berbu kosenje i opet u krug.
 
Poslednja izmena:
Oranjem se takodje stvara akumulacion sloj za zimsku vlagu. Jer sve te vazdusne dzepove ispuni voda.
743ade457d2e7c759cb8139592c396ce.jpg


Sent from my S60 using Tapatalk
 
Nisam nikad video uzivo.. namenjen za ugarivanje?

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Kod se jako tesko ore. Juce 82.1 sa imt 757.2
I imt 565 sa leskovackim plugom za 11h rada uzorali 7.5kj i potrosili160litara nafte. 565 smo parkirali,jednostavno ne moze da ore
 
Jedna stvar za gore navedenu temu, dublje oranje ne znači nužno i bolje. Zašto se gruber pokazuje boljim u nekim solucijama, zato jer mješa gornji sloj zemlje u kojem je najviše hranjiva i još bitnije humus. Tako i sa plugom, bitno da se ne vadi mrtva zemlja, iako naravno može se i dublje orati, ali davati zemlji da se tlo obogati. Kod nas ore zimska 25-30 cm, a recimo pjeskulje otkad obrađujem samo kratkom tanjuračom daju puno bolje rezultate.
 
Nazad
Vrh