Oranje

Kompleksno pitanje.
Definitivno je oranje nekad bilo dovoljno i na dubine od 15ak cm jer nije imao ko da gazi i sabija zemlju. Po oranicama su gazili konji i za njima ljudi sve do pojave prvih traktora. U pocetku ti traktori nisu bili teski pa se to nije tako primecivalo, ali sto su se traktori debljali tako je zbijenost zemljista rasla i rasla do kriticne tacke bez obzira sto se povecavala dubina oranja.
Sad smo dosli do tacke da je pluzni djon stvoren na nekih 30ak cm i da on predstvlja barijeru korenu. Kako ga se resiti i omoguciti korenu da ide "koliko ga noge nose"?

Neki se odlucuju za duboko podrivanje u kombinaciji sa oranjem, a neki gruberom resavaju isti problem.
Svaka masina za obradu ima svoje prednosti i mane i ni jedna nije sama dovoljna da resi sve probleme. Gruber je vrlo povoljan za razbijanje pluznog djona i bolji raspored zetvenih ostataka po profilu obrade, ali mu je mana unosenje vestackog djubriva. To jest on kasni za plugom oko godinu ipo jer ne moze vecinu djubriva da unese u zeljenu zonu korena. Za to mu je potrebno malo vise vremena.
Sto se tice korova to je po meni vec stvar iskustva i znanja. Ja iako neke parcele nisam orao jos odavno nemam problema sa korovima, cak sta vise.

Potpisujem boldano. Za ostalo nemam iskustva, sve oranice orem.
Možeš li malo više pojasniti zadnju rečenicu. Rješavaš li se korova isključivo kemijom, ili prakticiraš i neke druge metode. Te druge me posebno zanimaju jer nisam obožavatelj kemijskog uništavanja korova.
 
Ja cu ti reci moj primer.
Prosle godine resio da ne radim strnjike totalom,nego sam 3 puta tanjirao pre oranja i podrivanja,u prolece sam se jedva odbranio od korova u suncokretu.tako da sam vratio staru tehnologiju,total+jedno tanjiranje i podrivanje
 
Ja cu ti reci moj primer.
Prosle godine resio da ne radim strnjike totalom,nego sam 3 puta tanjirao pre oranja i podrivanja,u prolece sam se jedva odbranio od korova u suncokretu.tako da sam vratio staru tehnologiju,total+jedno tanjiranje i podrivanje
Rizomski korovi se tanjiranjem množe, nikako se ne uništavaju...
 
Jedni vjeruju da se dubokim oranjem vadi na površinu nekakva mrtva zemlja koja ne rodi, što je glupost, jer korijeni biljaka tako i tako idu po nekoliko metara u zemlju.
Druga skupina vjeruje da je ekstra duboko oranje garancija dobrih prinosa i dobre strukture zemljišta. Toj skupini sam pripadao i ja. Na kraju sam shvatio da samo trošim vrijeme i gorivo.
Zadnjih nekoliko godina podrivam na dubinu od 70+cm, a orem 15-20cm duboko, tek toliko da zakopam žetvene ostatke. Nikakvih negativnih posljedica nema. U zemlju treba uložiti, a ne ju samo prevrtati, i onda dođu rezultati.
 
Gogo7441,
možeš tak plitko orati zahvaljujući podrivanju. Podrivaš svake godine? Možda bi bilo dovoljno svake treće po ljetu kad je jako suho?

milovan vrsac,
pokušaj sa postrnom sjetvom za zelenu gnojidbu. Napravi kaklkulaciju. Čak i ako je malo skuplje, nego sad radiš, isplati se zbog drugih koristi osim smanjenja zakorovljenosti.
 
Sve masine su dobre kratka taniraca,gruber,podrivac ali i dalje su u zbiru te 3 nekad nedovoljne da bi zamenile plug. Lepo je ko ih ima sve pa se igra i kombinuje.
 
@iwanho normalno, bez podrivanja ne bih tak plitko orao. Ako se poklope uvjeti, i zemlja je prazna, onda podrivam svake godine. Zasad smatram da ne griješim, pogotovo u mom tipu tla koje je teško, i lako se zbija, i radi moje proizvodnje koja zahtijeva pojačanu upotrebu umjetnih gnojiva, navodnjavanje, i jako puno prohoda kroz godinu.

@NA upravo tako. Imam prijatelja koji prati nove tehnologije i ima mogućnost da to isprati, i uvijek se složimo da stvarno moraš imati sve, i onda to kombinirati, kao što kažeš.
A sad obojica gledamo u ovom smjeru, ovo je možda mašina koja bi mogla postati univerzalni alat.

 
Milovane to je baš teško bilo. Kod nas niie tako, sem u ritskom potezu. Na dva različita mesta ali potez sličan u ritu ja sam orao sa mojim traktorom, išlo 5 do 6 km, a drugar sa još jačim traktorom isto 5 km. U polju sasvim korektno oranje.
 
@iwanho normalno, bez podrivanja ne bih tak plitko orao. Ako se poklope uvjeti, i zemlja je prazna, onda podrivam svake godine. Zasad smatram da ne griješim, pogotovo u mom tipu tla koje je teško, i lako se zbija, i radi moje proizvodnje koja zahtijeva pojačanu upotrebu umjetnih gnojiva, navodnjavanje, i jako puno prohoda kroz godinu.

@NA upravo tako. Imam prijatelja koji prati nove tehnologije i ima mogućnost da to isprati, i uvijek se složimo da stvarno moraš imati sve, i onda to kombinirati, kao što kažeš.
A sad obojica gledamo u ovom smjeru, ovo je možda mašina koja bi mogla postati univerzalni alat.

Ima ovaj rotacioni plug kod nas u selu. Stigao pre 2 godine. A kako čujem ove jeseni će da rade obični plugovi kod tog gazde...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Мислим да овај Имантис рото плуг једино пије воду у сетви пшенице за зимско орање ми делује да није.
Верзија за трактор од 80кс кошта 16000 евра што за нас мала газдинства је не превише него претерано превише.
 
@iwanho normalno, bez podrivanja ne bih tak plitko orao. Ako se poklope uvjeti, i zemlja je prazna, onda podrivam svake godine. Zasad smatram da ne griješim, pogotovo u mom tipu tla koje je teško, i lako se zbija, i radi moje proizvodnje koja zahtijeva pojačanu upotrebu umjetnih gnojiva, navodnjavanje, i jako puno prohoda kroz godinu.

@NA upravo tako. Imam prijatelja koji prati nove tehnologije i ima mogućnost da to isprati, i uvijek se složimo da stvarno moraš imati sve, i onda to kombinirati, kao što kažeš.
A sad obojica gledamo u ovom smjeru, ovo je možda mašina koja bi mogla postati univerzalni alat.

Могла би али јој је цена енормна, а и треба мрцина од трактора да је вуче...за сада је плуг тај који ради и ради и ради и још никак ода га избаце из употребе многи у разним државама, па чак и јенкији ору, они који се баведу органском производњом, не сеју ГМО рану, а од сутра ко зна шта ће нам нови дан донети...
 
Ја од сутра крећем у нове радне акције, а таман сам јуче трактор опро и спаковао га на починак...Кумашин се предомислио и позвао ме у испомоћ...ситница 90кј орања му остало...то је 8-9 дана дрндања...па опет прање...а и делови ће ми ваљда до тада стићи из енглеске за плуг...па ондак ремонт
 
@mixer87kac možda je gazda previše očekivao?
Slična situacija se desila kad su mali poljoprivrednici u mom kraju prije par godina otkrili zelenu gnojidbu i raolu. Masovno su počeli to sijati jer se usmenom predajom toliko napuhao efekt te gnojidbe pa su ljudi mislili da jednom zaoreš raolu, i više nikad ne treba nikakav ulog u zemlju, samo baciš sjeme i imaš vrhunske prinose. Istina je bila potpuno drukčija i bolna.
Isto može biti i a ovim strojem, možda je čovjek htio nemoguće.

@DraleTD radi taj stroj i u blatu, a može se podesiti i da ostavlja grubu obradu iza sebe, pa to preko zime izmrzne.
Što se tiče cijene, jbg, pa pošten rabljen plug i rotodrljača koštaju preko 10 000e, ako ovaj stroj zamijeni to dvoje, i još ako ostvariš uštedu u vremenu i gorivu, i ako imaš pozitivan učinak za zemljište koji je neprocjenjiv, onda nije skup.
Ne možeš sve gledati plastično, samo kroz cijenu.
 
Ovo je super stvar samo treba mnogo jak traktor ovde se vide radni organi, jos bolja kombinacija sa podrivacem zajedno.

Imants

Podsetilo me na jednu masinu koja ima kao asove u redu povezane osovinom i kopaju.Ali je ovde princip drugaciji.
 
Ja sam jednoga dana uzorao 13 k.j u dve parcele.Jedna od 4 i druga od 9 k.j sa sve podoravanjem, izoravanjem i bez zatrpavanja razora.Na ovoj od 4 k.j ima jedan razor dok na ovoj od 9 k.j ima tri razora, tako je moralo.To sam sve odradio za 12h i potrošio oko 200 l goriva.Da imam plug obrtač bilo bi vremenski brže uz sigurno nižu potrošnju mada sam i ovako više nego zadovoljan.
 
Ja cu ti reci moj primer.
Prosle godine resio da ne radim strnjike totalom,nego sam 3 puta tanjirao pre oranja i podrivanja,u prolece sam se jedva odbranio od korova u suncokretu.tako da sam vratio staru tehnologiju,total+jedno tanjiranje i podrivanje
Hteo sam da ti napisem prosle god da kod mene nije uspela ta kombinacija sa 2 ili 3 tanjiranja, al dok se ne nauci na svojoj gresci, nije nauceno. :)
 
Gogo 7441 imam sad da ti napisrm i jedan primer koji je bio u mom komsiluku. U kombinatu koji je propao su upali sa traktorima od 270+ ks i sa plugovima sa 5 brazda prevrtacima. Uzorali su tako duboko da su vadili "televizore". Isli su duboko koliko je god moglo. Kad smo otac i ja prolazili imali smo sta da vidimo. Odozgo po oranju sve se zuti zemlja (ilovaca). Evo i dan danas ne mogu da je povrate i prinosi su nikakvi. Ja sam za komb podrivanje svake 5 god i oranje do 25cm. I ako se moze djubrenje stajnjakom svake 4 god ili ako se moze raditi zelenisno djubrenje.
 
Jedni vjeruju da se dubokim oranjem vadi na površinu nekakva mrtva zemlja koja ne rodi, što je glupost, jer korijeni biljaka tako i tako idu po nekoliko metara u zemlju.
Ne mrtvu u pravom smislu, nego je činjenica da se glavna hranjiva, mikro organizmi i najbitnije humus nalazi u gornjem sloju, a korijenje ide u dubinu zbog vlage. Naravno da u dubljim slojevima ima hranjiva, ali ne vjerujem da bi bila jednaka analiza u prvih 15-20 cm ili na preko 35-40 cm, a možda se i varam...
Moja agrotehnika se većinom bazira na oranju, ima nešto podrivać + kratka tanjurača, to je po strništu tako radim za sjetvu uljane, a svaku zemlju gledam da se podriva u 2-3 godine s tim da ja imam klasičan riper što vi zovete 3 klina, ne onaj sa krilcima i valjkom, ali pomaže i ovo itekako.
 
Nazad
Vrh