Oranje

IMG_20201030_130227_1.jpg
IMG_20201030_125854_1.jpg
 
Točno, sigurno će se razgraditi bez ikakvih dodataka (provjereno u praksi). Jedino će za to potrošiti dio dušika iz tla (smatra struka) pa o tome treba voditi računa kod slijedećih kultura.
 
pa neces bacati 300kg ureje pa da ce se zakiseliti...upravo i kan postoji da bi se bacao na kiselim zemljistima...kao sto kazu istrunice ona i bez icega ali nekih 30 do 50kg nije na odmet sigurno
 
Ove sam uzeo na vasaru u Rumi, jer su plasticni bili izlomljeni na njemu kad sam ga uzeo. U medjuvremenu mi neko doneo te plasticne jer je greskom kupio, stoje u garazi. Neko mi rece da stavim Vogelove?
 
Ako staviš plastične, napravi neku potporu za njih jer će se ako samostalno stoje brzo polomiti. Nekadašnji originalni plastični deflektori su mogli samostalno da stoje i nisu se lako lomili, ali sadašnji se prave od neke reciklirane plastike koja jako lako puca. Na slici je jedan primer takve potpore. Inače, plastični deflektori, pogotovo oni originalni (ovi novi iz male privrede su nekako preterano savijeni), jako lepo rade, mnogo bolje nego ovi metalni sa tri prsta čiju geometriju uvek treba dorađivati.

 
Nisam siguran da li sam ih prodao uz plug te plasticne nisu bili ni korisceni bili na tavanu preko 30 godina.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Kod mene završeno oranje, juče uradio zadnja parcela za kukuruz od 0.8ha, mnogo sam se napatio zbog stajnjaka, 5 sati mi trebalo, od 15h do 20h. Moram da pohvalim LED reflektore koje sam prije par dana ugradio, 6 eura komad, stavio dva naprijed, možeš konac u iglu uvuci, fantazija kako sijaju
.
Danas sam pored bezbroj drugih poslova uspio da uzorem i baštu, tek je tu bio cirkus, šteta što nije imao ko da me snimi, bilo bi za Nikad ovako. Parcela od 1500m2 a na njoj 8 prikolica stajnjaka od po 2.5-3 tone, pride što je solidan nagib. Tu sam uspio i da zapadnem u neki šanac, kad sam kliznuo dole mislio sam da će trebati bager neki da me vadi, sreća pa Zetor može baš visoko da digne poluge. Jedva sam oprao traktor, stvarno mi krivo što nije imao ko da snimi onu patnju. Plug opran i podmazan, narednih dana ide u šupu i dovidjenja do sledeće godine.
 
Airplanejunior ne vidim dobro na ovom snimku. Jel ovaj tarup moze da pokupi i ostatke koji su slepljeni za zemlju? Ako moze onda meni bas ovakav treba. Jer ga vuce 539 i ide bas brzo po njivi. Gde mogu naci ovakav? Naravno polovan u dobrom stanju. Ocigledno da ce mi svake godine trebati jer sad radim kukuruz na veci broj biljaka pa ima bas dosta mase. A sve to treba posle zaorati za psenicu. Hvala na info.
 
Interesuje me da li je neko stavljao vogelove deflektore na IMT 757 da li odgovaraju ili moraju neke prepravke?
 
Točno, sigurno će se razgraditi bez ikakvih dodataka (provjereno u praksi). Jedino će za to potrošiti dio dušika iz tla (smatra struka) pa o tome treba voditi računa kod slijedećih kultura.

Malo sa zakašnjenjem, ali hteo bih da utvrdim gradivo... :)

Dakle, sama po sebi urea ne razlaže organsku materiju (u ovom slučaju kukurzovinu), već tu organsku materiju razlažu bakterije iz zemljišta koje tom prilikom troše azot iz zemljišta. Time se stvara manjak azota u zemljištu pa se zato dodaje urea da nadoknadi taj potrošeni azot (od strane bakterija dok razgrađuju kukurzovinu). Da li je ovo što sam sada napisao ok?

Ako jeste, onda dalje razmišljam ovako:
pošto ne sejem pšenicu, neće trenutni nedostatak azota napraviti neku štetu jer preko zime nema useva na njivi. Za proletnje kulture (konktretno ja na zaoranu kukurzovinu sejem soju) treba nadoknaditi taj potrošeni azot, pa bi se on onda mogao dodati njivi prilikom zatvaranja brazde. Znači da kad budem bacao predsetveno ureu na njive gde ide kukuruz, da bacim i na njive gde će ići soja (na zaoranu kukurzovinu), samo manje količine (npr. 50-60 kg/kj).

Je l' ok ovo razmišljanje? Da se ne baci urea pre oranja na kukurzovinu u jesen, već u proleće na uzorano (gde je zaorana kukurzovina)?
 
Nazad
Vrh