Oranje

Evo kako kod mene izgledaju brazde. Ako se vec zatvara u februaru me vidim razlog da se vlaga ne ujednaci do setve.

Maticu, na zalost ne mogu da dodjem u Zrenjanin.
3f9a4300c1ddaa3b95ab8b17a9ca00b6.jpg
c602c7eba090502d2c99b5925d7df82f.jpg


Послато са SM-J730F помоћу Тапатока
 
Petre,
po meni je to puno bolje oranje za zimsku brazdu od rasipane i poravnate njive. Tu vlaga ulazi u rupe između brazde i smrzavica lakše smrvi zemlju.

Zatvaranje brazde iliti ravnanje daskom je po meni poželjno izvesti u rano proljeće ili krajem zime, ali samo u sušnijim predjelima. Ja živim u humidnijem području i na proljeće gotovo uvijek imam problema s viškom vlage u zemlji. gledajući samo s te strane, najviše odgovara proljetna brazda, otprilike 3 tjedna prije sjetve.
 
Evo kako kod mene izgledaju brazde. Ako se vec zatvara u februaru me vidim razlog da se vlaga ne ujednaci do setve.

Maticu, na zalost ne mogu da dodjem u Zrenjanin.
3f9a4300c1ddaa3b95ab8b17a9ca00b6.jpg
c602c7eba090502d2c99b5925d7df82f.jpg


Послато са SM-J730F помоћу Тапатока
Kad ima vlage ore se lepo i nevide se brazde al po suvom nije to to..danas izjutra
d07ce3b776e2e68c9dc952da5dada1f3.jpg
13755b50e81b49de6b448e82995bcd07.jpg
662547793f0873ac8e8d4e18988f5836.jpg
9a9c4a9fc1a42438abf3bb0484350b72.jpg


Poslano sa mog Moto G (5) koristeći Tapatalk
 
hteo sam nezavisno postaviti slike a ispale u komentaru na petrov predhodni post ,,izvinjavam se
 
Petar krsmanovic da li možeš da slikaš plug i traktor sa zadnje strane iz više uglova (ako je plug još zakačen za traktor)? Hteo bih da vidim kako sve to stoji kod tebe. Oranje ti je baš super.
 
Не волем ноћ ни кад ме затекне у атару,поготово зими ,сабласно изгледа ,радије бирам топлу собу уместо те авантуре...
 
Ja ove godine ne znam dal sam jedno jutro okrenuo preko dana, sve nocu, ubrazdis ga lepo i samo gas
Preko dana odradim sta imam posla i noc je moja
 
I ja kad odem u odredjeni potes prvo sve ubrazdim, sve parcele i krecem redom, radim dok se ne upali rezerva i onda polako kuci...
 
Tako se radi na vecim parcelama,bar ja,nemam obrtac i kad vidim da cu i u noc da orem ,dok se jos vidi izvucem pravac plugom na svaka 2-3 hektara od uzoranog ,da nocu ne moram napamet da izvlacim isti jer onda to bude danju kao da je neko pijan orao.Ali svejedno,ne volim nocu da radim,ponekad da zavrsim pred kisu ,sneg,ali uglavnom nemam potrebe da menjam dan za noc ,nocu se spava i tacka.
 
Sto bi jedan moj poznanik rekao kad ga pitaju da li radi nocu, nocu imam neodlozne bracne obaveze :osmeh: Jednom sam samo orao u januaru do 21h bio sam drugaru u ispomoc posto je kasno uzeo jednu parcelu od 10ha najavljivali sneg. I stvarno je nekako sablasno izgedalo tako da bas i nisam za taj nocni rad. Desi mi se da me uhvati mrak sat- sat i po dok ne zavrsim neku njivu ali gledam da sa prvim mrakom krenem iz njive kuci.
 
Trudim se kada sejemo da posejemo dobro onda kada me noc uhvati u zavrsavanju njive isteram po redovima i bude to sasvim dobro.
 
Da li je moguće zaorati otkose sojine slame koji nisu sklonjeni sa njive?Sa pretplužnicima ili bez njih?
 
To ici nece. Zakacis za drugi traktor grablje za seno i onda naguras otkos u razor kada dodje plug do njega. 2016 u jesen sam uspeo 12.decembra da popalim sojinu slamu. 533 ograbio dva otkosa na jedan, sibica i sutra dan 558 uzorao.
 
Zavisi koji je kombajn radio i koliko je mase bilo.Meni je radio kombajn sa kosom od 3 metra i uspeo sam to zaorati sa 757.20 vk .
 
Ima i resenja da ostavis tu parcelu poslednju da radis, ako ima kise istruli masa i zalepi se za zemlju, i onda se ore kao da je nema...
 
Nazad
Vrh