Oranje

U Melenacima kod Zr ermo plugovi samo stizu u selo . 9500 evra 3glave obrtac crtalo tocak pretpluznjaci puna daska. Doplata 1200e za vario. Ja imam dve glave obrtaca 1990god. Grdosija tonu tezak. Kolega ima 3 glave obrtac mislim 1997 godiste. Vuce ga fent 412. Oranje je ravno ali kao da fali malo stelovanja pluga jer svaka glava se pozna. Oranje izgleda kao da je neko vukao grabulje pa se vide mali kanalici svake brazde.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
To je pravo oranje,i treba da se prepoznaju brazde da bi što veća površina bila izložena upijanju vlage i izmrzavanju.Vukao sam sa mojim IMT 5210 John Deere plug,polunoseni 4 brazde.Koliko god brzo isao (probali smo od 4-12 km/h) taj plug je ostavljao ocrtanu svaku brazdu pri svim brzinama rada a pravilno je bio podesen plug.
 
To onda ispada dobra kupovina.Potinger Servo 35 3 brazde obrtač, puna daska, pretplužnjaci 10.500 evra plus 2.500 evra doplata za vario sistem.
 
Cesto sam vidjao da plugovi koji tako rade u normalnim uslovima rada kad predju u tesko zemljiste, suvo ili premokro prave skroz ravna oranja bez da se poznaju brazde.
 
To je pravo oranje,i treba da se prepoznaju brazde da bi što veća površina bila izložena upijanju vlage i izmrzavanju.Vukao sam sa mojim IMT 5210 John Deere plug,polunoseni 4 brazde.Koliko god brzo isao (probali smo od 4-12 km/h) taj plug je ostavljao ocrtanu svaku brazdu pri svim brzinama rada a pravilno je bio podesen plug.
Реци ти мом куму, који тврди да ако није равно као тепсија орање, то није орање...код њега каже не сме да се познаје ништа....носио прошле године мој плуг да ради, па га није уштелаовао добро за љегову жељену дубин урада, па је исто тако слагао бразде...каже не ваља плуг...јбг шта ја знам мени лепо ради...
 
To je pravo oranje,i treba da se prepoznaju brazde da bi što veća površina bila izložena upijanju vlage i izmrzavanju.Vukao sam sa mojim IMT 5210 John Deere plug,polunoseni 4 brazde.Koliko god brzo isao (probali smo od 4-12 km/h) taj plug je ostavljao ocrtanu svaku brazdu pri svim brzinama rada a pravilno je bio podesen plug.
Kod nas kažu da oranje treba da bude što ravnije, jer ako nije ravno posle u proleće kada se sprema sa tih bregova se svuče suva zemlja u niže delove gde je isto suva zemlja. I onda na bregu imaš gde si svukao suvu zemlju odma vlagu a u doljama duplo više suve zemlje pa onda dolazi do nejednakog nicanja. Ovo se najbolje primeti ko ore uvratine i ostavi brazdu u njivi a ne do puta pa kada se radi u proleće sa spremačima svuče suvu zemlju u brazdu i onda tu uvek nikne kasnije...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Koliko znam iz vlastitog iskustva, kod mene je zemlja obrončani pseudoglej poluglonovito tlo na mjestima ima baš one "zločeste" žutulje gdje i traktor od 6 tona zna ići nizbrdo i šlajdrati...

Dok sam imao LEOPARD 3x14" plug, koliko god brzo ili sporo išao s njim, on je moju zemlju doslovce mrvio, nije se poznala ni jedna brazda. U jesen za sjetvu idealno ALI kad tako "ravno" oranje ostane preko zime, do proljeća, za sjetvu zobi u 2 mjesecu ja obavezno moram tanjurati oranja da ispustim višak vlage koja se nakupila gore jer se od finog, izmrvitog oranja napravila "pokorica" preko zime. Sad imam OLT 3x14" i on dosta grublje ore od leoparda ali za mene to još uvijek nije TO. Tiha patnja je neka dugačka spiralna daska kverneland ili vogel wy400 ali dok tako što ne naleti povoljno, radim s čim imam.

Kod mene bi bilo super da se svaka brazda samo okrene, bez pucanja i da je svaka zasebno i da tako oranje dočeka zimu ali kad ne može jbg.

U Vojvodini po mjestima gdje se krećem m isvi pričaju da je tamo zemlja dosta "porozna" tj da fino propušta vlagu u dublje slojeve i da tamo grubo oranje kao takvo ne postoji a nema ni potrebe za takvim oranjem. Ja se grozim kad vidim ovdje da neki čim pooru ravnaju njive u jesen da bi ih lakše pripremali u proljeće, oni to zovu "zatvaranje vlage" ali to je obično zaravnavanje koje na zemljama sličnima mojoj ne prolazi baš zbog gore opisanog problema sa ranom sjetvom u proljeće.

Svatko zna s kakvom mehanizacijom raspolaže i kako kome bolje štima obrađivati zemlju. Netko se na nešto opekao, nemamo svi ista iskustva i teško je nekome djeliti savjete "na daljinu"...
 
Haha meni unapred dali pare za usluzno oranje,sad moraju da cekaju da se ukaze prilika da im to sredim

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Nemoj da sprcas pare pa kad bude trebalo da se ore kazes - sjebo sam pare daj 10l nafte, a ja cu ti naprolece proterati setvospremac ne kosta te nista :haha:
 
Hahaha ma necu,to stoji sa strane ne dira se..napunjena do vrha masina

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Bem ti vreme...ja ono usluzno izgleda zavrsiti necu pre nove godine...sinoc u calmi opet pala kisa, nekih 3l....taman da usere sve...nista sutra cu probati zaraniti pa po smrznutom odraditi kolko bude moglo....mrzelo me ono vece da radim do kraja njivicu, ja i mrza u tri lepe....
 
Nazad
Vrh