Oranje

Odg: Oranje....

paorpaor je napisao(la):
Najsvezije merenje. Parcela 12,5 Kj, prosecna duzina oko 380 m , zemljiste 2 i 3 klase srednje tesko bogato humusom, sojiste, dubina oranja oko 25 cm. Akteri Case 1056 i trobrazni kverbeland obrtac zahvata 108 cm. Ukupna potrosena kolicina goriva 125 l sa putem od oko 6 km u oba pravca.

Otprilike i ja trosim ovoliko nafte ali na 7 kj :osmeh:

Blago vama kad mozete da orete sa tako malom kolicinom nafte. Kod mene je potrosnja 17-18 lit /KJ.

Imamo nekoliko parcela gde je zemlja ekstra laka za nase uslove ( to bi trebalo da je slicna zemlja kakvu orete u backoj - peskovita ) i tu mi je potrosnja zaista bila mala. NH je potrosio 11 lit/KJ sa zahvatom 4 x 50cm i to je najmanja potrosnja koju sam ikada izmerio sa bilo kojim traktorom sa kojim sam do sada orao.
 
Odg: Oranje....

nije svuda u backoj laka zemlja za oranje,kod mene ima lake ali ima i gde se veoma tesko ore
 
Odg: Oranje....

Kod men u ataru ima mozda 2% malo peskovite zemlje, ostalo je sve izuzetno kvalitetna zemlja. Uglavnom ima oko 50 % prve klase dok u ostalih 50 procenata ulazi druga klasa sa oko 30% i treca oko 15 %. Ostale zemljiste zauzima malu povrsinu. Uglavnom nije bitana klasa vec tip zemljista. Kod nas je mahom karbonatni cernozem, livadska crnica i nesto malo ritske zemlje. Plavljanski atar je gotovo sav u ritu i ta zemlja je teza za obradu od nase, ali to ne znaci da daje i veci rod.
 
Odg: Oranje....

Ljudi ova godina je nesto posebno za oranje! (mislim da ce i sledece biti slicne)
Nemogu da verujem da neki ljudi sa 70-80ks vuku 3 brazde i jos kazu da "ide"!!??
Znam da je zemlja razlicita ali toliko neverujem!
Moja formula za kvalitetnoi oranje mu dodje na 40ks po brazdi (35-40cm), mada ove godine i tako stenje!
Pricaju mi ljudi da su po 30kj uzorali dok su daske "ocistili"
 
Odg: Oranje....

gogi666 je napisao(la):
Ljudi ova godina je nesto posebno za oranje! (mislim da ce i sledece biti slicne)
Nemogu da verujem da neki ljudi sa 70-80ks vuku 3 brazde i jos kazu da "ide"!!??
Znam da je zemlja razlicita ali toliko neverujem!
Moja formula za kvalitetnoi oranje mu dodje na 40ks po brazdi (35-40cm), mada ove godine i tako stenje!
Pricaju mi ljudi da su po 30kj uzorali dok su daske "ocistili"
VERUJ. a od cega su cistili daske ?
 
Odg: Oranje....

Danas smo orali jednu njivu na kojoj ima od 2. do 5. klase zemlje.Katastrofa kako je tesko islo.I MTZ i IMT su hteli da ispuste dusu.
wchmbd.jpg
 
Odg: Oranje....

gazda svaka čast na oranju ::svaka cast::rekao si da je parcela 9 jutara koliko obrađuješ zemlje
 
Odg: Oranje....

Nisam mogao da čekam još koji dan da se prosuši(ili da bude još gore) pa sam i ja išao da orem.Dubinu nemam veću od 22-25.Zemlja vlažna pa se maže na dasku.Točak što ide u brazdu lepi zemlju i stvara gomilice.




 
Odg: Oranje....

13.11.2010
Orala su dva traktora i išlo je solidno za ovu godinu
John Deere 7610 + Regent Saturn 335 CX
John Deere 6630 + Vogel Noot M1020





 
Odg: Oranje....

b_a_t_a je napisao(la):
@Kiraj sta kaze MF kako mu je?Da li gaji simpatije prema nafti?
Zanimljivo ali ne troši više od 15-16 litri po kj.Nije zemlja ugažena ,verovatno zato i ne troši a ima nešto i do pluga :D
 
Odg: Oranje....

Auuuu.....juce krenuo s zimskim oranjem...mtz 820, i V&N L950 2x16''... Treca spora, muci se ruja samo tako. Dubina 30cm. Nisam verovao da moze ovako tesko da se ore kod mene. Prosle godine 3x14'' 4 spora, a ove godine brazda manje, i brzina dole. Potrosnja-lazem sebe, i vas, da je 17-18 l/kj, mada mislim da ce biti preko 20 ::lose::

Post je spojen: [time]1289672552[/time]
_________________________________________________
to je na kukuruzistu...probao sam i strniste, ali moram da razbacam slamu, jer gusi ::lose:: .Strniste ide malo lakse, ali ne mnogo :cao:
 
Odg: Oranje....

Ima li neko MF 595 sa prednjom vučom, koliko li on troši u oranju?

Kod mene je oranje tragedija. Trećinu smo orali sa 539, al se ne zna ko je gore nahebao, mi ili traktor. Zemlja se pretvorila u neku masu sličnu plastelinu, gdje se prošle godine rasipala sad se siječe kao slanina, sjaji se, blato, užas. Ovo niko nikad nije zapamtio. Komšije se pate sa Ursus 360, 355, IMT 549, 577, 560, Zetor 3320, 5711, 6911, Landini 8880...ukratko, svi se pate sa svim plugovima, nebitno od zahvata, parcele i tipa zemljišta.

Ove godine ili je užasno ili još gore, lijepe zemlje više nema. Dvije trećine sam morao platiti da se uzore. Jedan dio je orao lik s Renault 751 (75KS, MWM motor, duplak) i zahebao se. Došao lik na njivu sa Vogel-Noot trobrazdom obrtačem zahvata 3x14", iako sam mu rekao da to ne donosi jer nema teorije da će moći vući...posle pola sata je i sam skontao (staviću video), pa je skinuo zadnje brazde i opet se napatio. Ostatak je orao lik sa MF 274 duplak i nekim plugom zahvata 2x14" pa je i on nahebao sam tako, gasio se, rigao vatru bukvalno. Sranje nevidjeno, ovo se kod mene u kraju ne pamti.

Ja i otacj gledali jedan MF 595 4x4 za 7000E i slozili se da se on ne bi patio u oranju čak ni ove godine, pa ako taj ne ode, taj ću i da kupim, pa da vidim da ne moze da se ore :udri: :udri: :udri:
 
Nazad
Vrh