Oranje

Odg: Oranje....

dukej je napisao(la):
Menjanjem kolenaste nećeš ništa postići, plug će uvek težiti da se smesti iza simetrale traktora, bio on na dužoj ili kraćoj kolenastoj osovini. Tada se pojavljuje problem da prednja glava ne dopire do zida brazde, ali svakako odlomi taj nepodsečeni pojas zemlje pa ispada da prva glava hvata mnogo više zemlje nego prva a i traktoru je tako automatski teže. Duža kolenasta nego ona što je na 756 će doprineti jedino da se centar vuče pomeri bliže težištu traktora što je u svakom slučaju bolje nego kao što je kod originalne kolenaste gde je centar vuče jako napred (centar vuče je tamo gde se ukrštaju zamišljene linije koje idu po polugama ka sredini traktora), ali neće rešiti problem kose vuče.
Kolega bice da Vam se potkrala jedna mala greska. :cao:
 
Odg: Oranje....

Ups, lapsus, htedoh reći "ispada da prva glava hvata mnogo više zemlje nego druga" :cool:
 
Odg: Oranje....

Za plug IMT 756 osovinski razmak tockova treba da bude 1.40 m a za 755 treba biti 1.30 m koliko je i razmak kod traktora 539. Tako pise u uputstvu od plugova.
Moj 558 ima razmak 1.40 m i kad orem sa 755 javlja se pomalo kosa vuca jer topling mora biti malo u stranu da ne bi prva brazda bila veca od druge. Zaokretanjem osovine naplugu sam izbegao potrebu da zatezem desni lanac.
Kad orem sa 756 oni se sami nameste tako da nisu potrebni niti lanci niti zaokretanje osovine jer se linija vuce i linija otpora pluga poklapaju.
Medjutim komsija je skoro kupio nove 756 plugove ali se sa nima javlja problem kose vuce iako ih kacim na 558.
Na kraju smo zakljucili da onaj zadnji plaz nije dobro mi kazemo izgrifovan i ivica daske i ivica plaza se ne poklapaju tj daska i raonik strce van ka neoranom delu zemlje, plaz ne naleze lepo na zid brazde pa se zbog toga javlja mali bocni otpor.
Na starijum pligovima ta ivica daske se odavno istrosila tako da plaz naleze na zid brazde pa nema ovog problema.
 
Odg: Oranje....

Da dodam za leopard da ne ide ukoso na levu stranu treba okrenuti desnu poteznicu ( gde se kaci desna poluga ) za cetvrt kruga unazad na poprecnoj osovini . Ne okretati celu osovinu sa polugom nego odvrnuti sigurnosni sraf skinuti sa zubaca i okrenuti unazad .
 
Odg: Oranje....

@talianu
Dobio si 2 dobra odgovora odlucise koji ces poslusati jedan je jeftiniji a 2 zahteva manje rada
1. odgovor si dobio od @zorancile , al on je postupio po onom pametniji popusa . ZORAN :D
2. odgovor si dobio od @dukej onti predlaze ispravno al gubis na stabilnosti i moras za 2 operacije opet da pomeras tockove.
@zorancile
Posto sam ja skeptican prema svajcaparatu oko pluga jel tu odgovara kolenasta od 757, 610
Moj 756.20 je uzoro nekih 70 , 80 h i sad stoji iz razloga sto samo za mojom rajkom nije isao , vozio ga kolega za 560 , zetor 7011 ja ga vuko sa 533 u lakoj zemlji samo za raajkom nije hteo da ide , ja sam mislio da su mi poteynice krive, Rajku sam prodao a plug stoji od kad sam promenio traktor i plug oranje mi postalo odmor rekreacija primeni jedan od ova 2 saveta i uyivaj kao i ja :D :D
 
Odg: Oranje....

Rale, proveri za svaki slučaj, ali mislim da ne može da dodje osovina od 757 jer je deblja.
 
Odg: Oranje....

zorancile je napisao(la):
Rale, proveri za svaki slučaj, ali mislim da ne može da dodje osovina od 757 jer je deblja.
Ja to necu da probam , ove godine cu ga zakaciti za rusa i da uzorem 30a ulta je ravnala i cistila parcelu i ima zile i panjevi od bafrema do 20cm precnika pa posle toga ko zna dali cu jos ikad kaciti za traktorom ( verovatno cu ga iskriviti al tata je rekao MORAS TO UZORATI SESTRI :zli: :zli:) ako prezivi tu parcelu mozda cu gariti sa ferdjom i orati baste pored potoka tamo je zemlja rastresita :haha: :haha:
 
Odg: Oranje....

727rbq.jpg

wl9h6e.jpg

2rglwcj.jpg


nisam isao duboko jer nema potrebe, 25 cm.
 
Odg: Oranje....

Rale, ovako sam ja orao bastu u kojoj ima jos zaostalih panjeva bez prednje vuce i sa plugom koji ima sigurnosne srafove:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YRmW7TR-dG8[/youtube]

Dragane, lepo izgleda oranje! :D
 
Odg: Oranje....

Kod strica na kukuruzistu koji je par zadnjih godina losije orao ( los traktor) belorus je trosio 15L brzina oranja od 8,4-9 km/h. Izvaljivale su se grudve,a i kaisalo se mestimicno,sve u svemu teze oranje, tu ja mislim da bi teze isle 3 brazde,ovo sto sam slikao to je na mojoj njivi, luceriste,a ispod njega kukuruziste, ni to nije islo bas lako ali bi mogle 3 brazde,tu je belorus sukno 12 litara, brzina od 8,6-9,5.kod strica morao da idem 5-kornjaca 2200ob,a vamo 4-zec 1800-1900 Zaoravao sam kukuruzovinu
 
Odg: Oranje....

Bubu je napisao(la):
Rale, ovako sam ja orao bastu u kojoj ima jos zaostalih panjeva bez prednje vuce i sa plugom koji ima sigurnosne srafove:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YRmW7TR-dG8[/youtube]

Dragane, lepo izgleda oranje! :D
sta ce ti rotacia kad ores?kad zalutas da te lakse nadju? :bravo:
 
Odg: Oranje....

KishRobert je napisao(la):
lepo oranje,al' sta ti znaci:
sto sam slikao to je na mojoj njivi, luceriste,a ispod njega kukuruziste
ako vidis na drugoj slici sve ce ti biti jasno, tu imam 10 kj u komadu, 6 kj mi je bilo psenice a 2 kj i nesto malo jace kukuruz i iznad njega luceriste . znaci tih 4kj sam podelio na dva dela i posto sam odlucio da uzorem lucerku uzorao sam izjedna ta dva parceta.

edit: treca slika je u pitanju :ppozdrav:
 
Odg: Oranje....

Robici, znao sam da ce me neko to pitati! :haha:
Rotacija je proletos na brzinu spojena na kontakt bravu na izlaz za poziciju i do dana danasnjeg to nismo prepravili jer me savrseno boli uvo. Jbg, ponekad zasmeta ali sta sad-resicemo i to kada budemo dokoni! :D
 
Odg: Oranje....

resenje kose vuce je u sirini tockova.Smanjis razmak i samo gas.Na mojoj r 65 je razmak 130cm u kombinaciji sa 755 plugom.Malo plocevine,aparat za varenje i napravis nove drzace za disk-felnu i bog da te vidi!
 
Odg: Oranje....

@mmb

Hajde, molim te, slikaj to da vidimo kako si uradio. Jako me zanima, brat se pati u oranju sa Rakovicom pa da mu pokažem kako to da uradi!
 
Nazad
Vrh