Oranje

Juce orao, moglo je, ostade mi jos jedna njiva od 3,5 kj, pa da zavrsim za ovu sezonu :udri::udri:
 
IMG_20171203_113522.jpg
oduzilo se ovo oranje bass.

Nema nista lepse od ovog. I jos ako te uhvati mrak, a pada sneg. Normalo traktor sa kabinom I grejanjem.
 
Pozdrav imam pitanje veza no za massey ferguson 1014 imam problema sa prvim paljenjem I pusi na auspuh kad se optereti a radio sam pumpu I sve nove dizne
 
Meni bi, neke njive s laganom zemljom, bilo bolje orati u proljeće. Manje je korova. No u zadnje vrijeme orem sve (i te lagane zemlje) u jesen ili početkom zime. Činim to zbog saznanja da PK gnojivima treba određeno vrijeme za prelazak u oblik koji biljka lako usvoji. Također pod zimsku brazdu bacam gnojiva bez dušika (PK formulacije) ili kombinaciju PK i stajnjaka. Uree dodajem samo za potrebe razgradnje biljnih ostataka, ukoliko ih ima.
 
Teska zemlja, puno proklizavanja. Napadam ranom zorom do podnevnih sati, poslije otkravi pa je blato.
 
Uzmi biber crep ili svapsku ciglu i sa komadom trljaj o dasku kako zemlja treba ici . Tvrdje od farbe a mekse od daske . Brus ostavlja riseve sto ne valja a sama zemlja je sad previse vlazna da bi skinula farbu i uglacala obicnu dasku kako valja .
 
Ili stavi na brusilicu čeličnu četku, skine rđu i farbu i sasvim solidno uglanca dasku, na nekih 80% da bude sjajna, u naknadnom oranju postigne 100% "sjaj"...
Brže, lakše i efikasnije...
 
Dase nebi mučio oko skidanja boje kupiš u prodavnici boja SKIDOL za boje kod nas košta od 470 do 650 rsd jedan kg skidola . Namažeš dasku kada kreneš na njivu i do njive boja bude nagrižena i lako se skine na prvih nekoliko metara. A kada dođeš kući iste daske premažeš nitro osnovnom bojom koja je suva za nekoliko minuta i tako ti daske nikada nebudu zahrđale . Tako ja radim godinama :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh