Oranje

Odg: Oranje....

Otvori radnju i pocni da prodajes kajiseve.
Nije ni kod nas puno bolje,mada je nasa zemlja mnogo pitomija za obradu.
 
Odg: Oranje....

Uzorao sam do sada oko 200 kj od cega najveci deo izgleda kao kod Kiraja pa cak i gore. NH ide oko 6.5 km/h sa 4x40 cm na dubinu od 25 cm :sta:. Brzina je jadna ali sta da se radi ne moze brze od te devete brzine a prosle godine na tim istim parcelama je isao u 10 i 11 brzini. Moracu za sledecu sezonu da nabavim nesto da malo razbijem "djon" koji mi predstavlja problem i ne mogu sa plugom da ga probijem. Danas sam uzeo od burazera cizel da probam moze li sta pametno da odradi sa pluznim djonom ali sam uspeo svega par krugova da napravim jer je pocela kisa i navlazila povrisnu i proklizavanje je bilo veliko. Toliko sam video da ce to da bude resenje. Prvi prohod ide jako tesko pa je pametnije da se uradi iz dva puta. Prvi put na dubinu od 30-35 cm pa onda drugi put puna dubina. Prvi prohod koji je na tih 30-35 cm ide sa 5-6 km/h a drugi prohod na punu dubinu ( oko 45 cm ) vec ide dosta lakse ( 8-9 km/h ). Cizel je sirine 2.75 m. Posle dva prohoda zemlja je toliko rastresita da nema potrebe da se ore a i ne bi moglo jer bi plug samo gurao zemlju. Kad predjem preko tako odradjene povrsine noge mi upadaju 10 cm. Bez problema sam mogao da gurnem ruku u zemlju do lakta. Pricam o parceli koja je jedna od najtezih kod nas.
 
Odg: Oranje....

cicimoric je napisao(la):
Uzorao sam do sada oko 200 kj od cega najveci deo izgleda kao kod Kiraja pa cak i gore. NH ide oko 6.5 km/h sa 4x40 cm na dubinu od 25 cm :sta:. Brzina je jadna ali sta da se radi ne moze brze od te devete brzine a prosle godine na tim istim parcelama je isao u 10 i 11 brzini. Moracu za sledecu sezonu da nabavim nesto da malo razbijem "djon" koji mi predstavlja problem i ne mogu sa plugom da ga probijem. Danas sam uzeo od burazera cizel da probam moze li sta pametno da odradi sa pluznim djonom ali sam uspeo svega par krugova da napravim jer je pocela kisa i navlazila povrisnu i proklizavanje je bilo veliko. Toliko sam video da ce to da bude resenje. Prvi prohod ide jako tesko pa je pametnije da se uradi iz dva puta. Prvi put na dubinu od 30-35 cm pa onda drugi put puna dubina. Prvi prohod koji je na tih 30-35 cm ide sa 5-6 km/h a drugi prohod na punu dubinu ( oko 45 cm ) vec ide dosta lakse ( 8-9 km/h ). Cizel je sirine 2.75 m. Posle dva prohoda zemlja je toliko rastresita da nema potrebe da se ore a i ne bi moglo jer bi plug samo gurao zemlju. Kad predjem preko tako odradjene povrsine noge mi upadaju 10 cm. Bez problema sam mogao da gurnem ruku u zemlju do lakta. Pricam o parceli koja je jedna od najtezih kod nas.
Cici jedan predlog za tebe i sve ostale koji razmišljaju kao ti a radi se o sledećem za razbijanje plužnog đona tj. podrivanja ja praktikujem da podrivam ali malo suprotno od onoga što preporučuju ja prvo uzorem njivu na 25-30 cm zavisi kakvo je oranje pa onda podrivač čak i na 70- 80 cm i ide mnogo lakše nego odmah podrivati. Još jedno je bitno i mislim da ću i to spremiti a to je da na podrivaču iza postavim rotor koji će ujedno i poravnati ono što radi i ujedno i zatvoriti zimsku brazdu pa na proleće jedan prohod i gotovo. Ovo ti govorim iz ličnog iskustva a i iskustva onog što je trebao doći da vidi NH a sada se grje za JD drugi ga ubeđuju u to. :ppozdrav:
 
Odg: Oranje....

Danas završio oranje strnjike i sojišta,solidno je uradjeno.
Počnem kukuruzovinište,kad ono beton.
Iako je zemlja laka za obradu(černozem)tražeći kamen, bolje da sam poneo hiltovku nego ašov.
A brazde kaiš do kaiša.
Smanji brazdu,povećaj brazdu,smakni ga u levo,vrati ga u desno,mož' ga .ebati...
14b8744.jpg

n4cf49.jpg
 
Odg: Oranje....

@Paprpaor mozda i jeste lagan ali za moju zemlju u nasem kraju je sasvim dovoljno tezak ali sam razmisljao da na sam paker postavim koji teg da ga malo vise pritisne ali za sad sam zadovoljan :ppozdrav:
@kiraj tu ne bi ni prvi paker puno pomogao kad imate jako tesku zemlju za obradu :cao:
 
Odg: Oranje....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cj2ZCt7qBW8[/youtube]
evo snimak od oranja iz mog kraja, nisam nesto mnogo orao nekih 2,5 ha, nemam reci odusevljen sam od traktora i pluga :D :D :ppozdrav:
 
Odg: Oranje....

Dragan18 je napisao(la):
zzivica je napisao(la):
ovde sam izvukao stajsko djubre pa sam orao a orenje duplo teze nego prosle godine i naravno sporije,
koji ti je to plug ? nesto ne vidim najbolje ...
Ja mislim Lemken ako je John tu onda bi trebo da taj plug bude lemken , zbog toga sto i jedno i drugo zastupa restrade , to je neka logika nista druge nego kakva je to utrina travuljina i korovi na sve strane........ :haha: :haha: :haha:
 
Odg: Oranje....

Zoran Kostović je napisao(la):
@ Dragan18
Koliko ja vidim, citirao si i postavio pitanje pogresnom clanu. Njemu se plugovi uopste i ne vide. :cao:
@IMT-550
Ista stvar i kod tebe. :ppozdrav:
nije citirano pogresno u mom slucaju....vidis da nije slikao plug da ne bi komentarisali zasto vuce 2 brazde .... VErovatno zato sto je kejs (odnosno turcin) JX 95 preslab za 3 komada
 
Odg: Oranje....

e covece oreginal italijan uzet poslednji sa parkinga i posto imam neke veze jeftiniji za jednu glavu ali tako sam ja pazario....nije sramota reci da negde vuce lako tri brazde a negde jedva dve posto je ovo banat a zemlja sarena kao cirkus.
 
Odg: Oranje....

Valjda će ove kiše omekšati gornji sloj jer je zadnjih dana ,kako čujem,prigustilo kod oranja.Dosta njih je odustalo mada im je ostalo jako puno da oru.
 
Odg: Oranje....

hm, kod mene u dvoristu na sve strane kaljuga, a u njivi na 50m od moje kuce gde je posejan jecam mozes da se setas ne hvata za cizme..
ako Bog da ja cu sutra od podne da zakacim plug pa polako iz njive u njivu negde ce valjda moci da se za zito poore..
 
Nazad
Vrh