Oranje

Nit je tanjirano,nit je nešto drugo rađeno,samo plug,tako došlo vreme mora da se štedi tj.što manje operacija,a što se tiče leoparda nije on baš mali 2x35 cm,i produžen razmak između glava na 105 cm,zato tako dobro i zaorava.Flašu nisam poneo,sad samo metar nosim :haha:.

@BOKIBOLE
Jesam uzeo ali on je trenutno na drugim poslovima,a ovaj stari je dobio prošle godine ful generalnu,pa je red da se otplati.
Kako si ga produzio?
 
Jel zna neko da mi kaže koliko se brže ore sa obrtačem u odnosu na ravnjak? Naravno u istim uslovima, isti traktor isti plugovi - jedan ravnjak jedan obrtač?
 
Ako uzmemo u obzir da je parcela iste sirine na oba kraja, a isto tako i duzine onda je isto. Nemojte odma pisat idem sa kraja njive na drugi kraj itd. Ako je siroka njiva, podijeli. Po meni dok okrenes traktor,plug i dok dodjes do drugog kraja jedno 15-20 metara to je to. Za njive nepravlinog oblika je mama i tata. Uopsteno, prednost je obrtac ali isto tako i kosta, lakse ga prodat, nemas razore itd. Svakako preporucujem obrtac naspram ravnjaka kakvi god uslovi bili. I ovo moje pisanje i zapazanje je na 2-3 brazde noseni plug. A vuceni xx glava nemam pojma. Takav samo jednom uzivo vidio u procesu prodaje na placu.
 
Jel zna neko da mi kaže koliko se brže ore sa obrtačem u odnosu na ravnjak? Naravno u istim uslovima, isti traktor isti plugovi - jedan ravnjak jedan obrtač?

Dugacke njive idu brze.Ali kratke idu sporije.Koliko je razlika nisam merio_Ovih dana imamo dosta kratkih za oranje i ne obrcemo obrtaca sem na uzglavnicama.Dva dana oremo pod levu pa onda dva pod desnu stranu.
 
Jel zna neko da mi kaže koliko se brže ore sa obrtačem u odnosu na ravnjak? Naravno u istim uslovima, isti traktor isti plugovi - jedan ravnjak jedan obrtač?

Malo više treba vremena sa obrtačem ali na širim parcelama i nepravilnog oblika nemaš razore na svakih 20m nego je ravno sto što kasnije u skidanju useva dolazi do izražaja jer u brazdi uvek bude 2-3 reda slabiji a ovako je sve isto. Nije to neka drastična raslika ali se primeti u bunkeru.
 
Kad se plug zabražđuje onda bi ručicu trebalo vući nazad (tako da ti desno koleno na kolenastoj ide napred), ali to je povezano i sa tim koliko je kolenasta izvučena u desnu stranu, tj da prva brazda hvata svojih 35cm.

Kada povučem ručicu do jedno trećeg zuba (gledano od traktora) gura me u orano da idem desnim tačkom, na cetvrtom i petom zubu se kosi do te mere da izlazi iz brazde, a kolenasto je izvuceno kao na slici 10-11cm

Послато са E5603 уз помоћ Тапатока
 
Čekaj, moraš malo jasnije pisati. Kako ti stoje donje poluge u oranju, da li su simetrične ili je desna bliže točku nego leva, ili obrnuto? Da li ti namerno ideš desnim točkom po oranju ili ti plug gura traktor u orano?
 
Kad rucku stavis na 3 zub odpozada ostalo kako god da je ustimano nema sanse da baca traktor u stranu. Kreni odatle. Posmatraj, razmisljaj. Rece ti samo. Nadji neku laku zemlju i podubi da plaz ne viri iz zemlje. Tek onda stimaj.
 
Kako si ga produzio?


34zzi4p.jpg


ozmf9.jpg


rvc8ip.jpg
 
Malo više treba vremena sa obrtačem ali na širim parcelama i nepravilnog oblika nemaš razore na svakih 20m nego je ravno sto što kasnije u skidanju useva dolazi do izražaja jer u brazdi uvek bude 2-3 reda slabiji a ovako je sve isto. Nije to neka drastična raslika ali se primeti u bunkeru.

Nisi u pravu.U skoro svim uslovima brze se ore sa obrtacem. Danas sam se isto uerio u to iako je kratka njiva za nase uslove oko 150m.Dok sa ravnjakom dodje do pola njive ja sam vec u razoru, a da nepricamo o oranju uvratina i zatrpavanje razora.
 
I kod mene juce na strnjici ugazene ovratine , komsija kad je brao kukuruz sve na mojoj njivi okretao.
Kad mi je tu bila lucerka prskao kukuruz i nije iskljucivao pri okretanju ,meni doslo juce da okrecem na njegovoj posejanoj psenici.
 
Ajd gaze gde je skinut usev i ne dirano,al sto kaze gazili mi zito ,pa to nije u redu ajd jednom nagazio i u **greška,ali stalno okretati ,skakljiva tema,ali budimo realni na snimku se vidi patrljak od puta a treba da ima 4m kao kod nas dosla i kurta i murta i malo im zamlje pa sad kad su uzorali nemere zmajcek proci a da ne gazi oranje ajd to ali kad napravi brazdu,ja sam u kuci svojoj tako da mislim da cu potrositi desetak lit nafte da vratim zemlju na put,polj. sluzbe nema navodno treba da polazu neki ispit a to kosta oko 30 000 i sami treba da plate,koja ce budala to da uradi,znaci haos u ataru po pitanju odoravanja kradje nema .
 
Nazad
Vrh