Oranje

Suva slanina za dorucak i pravac njiva... :osmeh:
 
Dobrodole svaka cast na lepom oranju. kod nas se isto jako tesko ore, mnogo vlage a sabilo se zemljiste. mnogi su krenuli pa napustili. do mrazeva neplaniram orati
 
Evo bas jedna rajka ispusta dusu sa jednim dvobrascem/obrtacem cujem po zvuku a ne ide jako duboko . Meni nekako ne izgleda da je zemlja jako teska za rad jer " radi " pod nogama vedecemo za koji dan :osmeh:.
 
Jucerasnje oranje fino islo. 892 sa leopardom 3x35 po kj trosio 14l dubina 27cm. Zemlja se sada cinimi se u nasem ataru fino ocedila i fino se rasipa. Nastavljamo sutra sa oranjem.Kod onih koji su poranili sa dubokim oranjem, orali su pre kisa,mogu slobodno da zakace setvospremace ili tanjirace jer trava im bas udarila.
 
U subotu poceo pa me prekinula kisa i danas zavrsio oranje 3 parcele ukupno 1,7 ha. Na dve je pokosen i upaljen korov, posto nisu radjene nekoliko godina i tu ce sejati ozimi ili jari ovas. A na trecoj je trebalo da se poseje lucerka sad, ali verovatno ce ostati za prolece jer nece moci da se pripremi kvalitetno a i na vreme, posto mislim da je malo kasno da sejem lucerku krajem oktobra.
Inace malo je teze islo narocito ove parcele koje nisu obradjivane. Zemlja je dosta sabijena od ovolikih kisa. I ova strnjika gde je trebala lucerka nije bas isla lako, mada je takav tip zemlje. Videcemo kako ce se orati strnjike na drugom tipu zemljista.

Hoce li smetati traktoru ili plugu ako orem ovako sa podignutom jednom glave kao na slici a da ostane tocak i greda od trece glave ??



 
Nece smetati ni traktoru ni plugu. U uputstvu tog pluga je i napisano da je dizajniran tako da se treca glava u slucaju tezih uvjeta oranja lako moze preklopiti na gore i da se ore s dvije glave.
 
On je 14".
Ja sam ga takvog uzeo od drugara koji ga je koristio 2 godine. On nije nista menjao, tako da ne znam.
 
Ne bi ja rekao da je 14"... A daske su starije proizvodnje, kao i plug ali dobro rade. Malo je problem s raonicima (bar kod nas) ali dok je federa i elektrode, nema problema ;)
 
Na njemu pise 14, nisam proveravao jer me nije ni interesovalo vazno mi je bilo da dobro sluzi. Ako tamo pogresno pise, onda sam vas ne namerno slagao :osmeh:
 
Nazad
Vrh