Oranje

Nemora da se pali ako se dobro zaorava ; ako je plug pogodan za to i dobro podešen , ako su crtala dobra , ako je sitno istarupirano i još ako je pokislo i sleglo se , ako nije bio gust i bujan kukuruz . U suprotnom tanjirača neće mnogo pomoći , a šibica ako mora oće .

Mirko , nećeš valjda borić da zaoreš , ubio se za novu godinu.
vucem sa malim torpedom 4506 plug imt 756 2x12 to je stari plug sa svedskim daskama zahvat 30cm i dzombu zaoravam sve zajedno sa ljustikom izgleda jako gadno ali 60-70% mase uspem da zaorem dobro je kad nakisne pa se slepi lepse se zaorava.crtalo podignem jel gusi. pre neki dan jedan seoski gazda je svu kukurzovinu i ljustiku sa rusom 820 istarupirao a mccormick od nekih 160-170ks za njim potanjirao. meni se ne svidja taj rad lisna masa ostaje i dalje iza tanjirace jedino sto je usitnjena kao pleva. mogao je odmah orati sa tako velikim traktorom i dobrim plugom sve bi zaorao.
 
Zemlja u Kragujevcu je laksa nego u sremu za oranje.Sremsku zemlju mozes da ores sa fergusonom ali samo sa jednobraznim plugom,oce traktor da prsne.Jedina prednost je sto je sve ravno pa samo teraj.A ima jos nesto,u sremu i vojvodini se ore na vece dubine 30-35cm dok po nasim brdima oko 20cm,ali mi se mucimo uzbrdo,pa male njive sa 50 coskova i 30 obala.Ima sve svoje kako i zasto::traktor1::
Da,da po rudjem turu nista ne boli,tako da je lakse otanje u sumadiji nego u sremu.Kod vas u sremu jedna tabla 12 hektara dok kod mene 26 parcele u 12 hektara,normalno po celom ataru.

- - - - - - - - - -
 
ovo je neki leskovački 14 coli sa baš velikim daskama,pravljen od nekog što su vukli zglobni imt
merio sam na imt 757.3 i po meni njima je plafon 35cm da daske odrade kako treba ali bez obzira njih 577 ne bi mogao vući
 
ok,sorry sada sam primetio isto je kod mene brdo na tri tocka do goro i nikako bez blokiraca,
 
Isto,muka ziva kad se nasadi neka njiva ko na lusteru da visim:osmeh:Ali ima i lepih njiva za nas sa blagim padom ali je tu obicno strana pa se javlja borba traktora i pluga sa terenom jer stalno vuce plug i traktor na oranje.Brdske carolije:haha:
 
ovo je neki leskovački 14 coli sa baš velikim daskama,pravljen od nekog što su vukli zglobni imt
merio sam na imt 757.3 i po meni njima je plafon 35cm da daske odrade kako treba ali bez obzira njih 577 ne bi mogao vući
Tako je, stalna dubina je bila 35 a desi se do 40cm da se zarije, 577 i 757.2 bez problema 1b.
Posto su te godine ukinuli subvencije na lozu, tj. smanjili je znacajno, na tim parcelama je dosao kukuruz i nista se znacajno nije desilo kao da sam uzorao na 25cm, mozda sam samo razbio djon pluzni :))
 
Jedno od ovogodišnih oranja. Dubina 28-30 cm, brzina 6,5 km/h.
xm5s3p.jpg
 
U ataru mašina muče to stari Deutz tri brazde vuče, bome cijeli atar grmi kad s devedesetkom orem :D
Evo jedna drugih nemam nisam stigo slikat !
10nrjlz.jpg

Oranje nije baš nešta ekstra složeno, taj plug nije baš najispravniji olt 3x12 posudio od prijatelja a on biser je s njim panjeve vadio kako god uštimaš nije ravno !
 
Nazad
Vrh