Oranje

orem i sa otpuštenim kad je mekota i nema kose sile a desni samo malo zategnem kad je ledina da brazde budu ista.lijevi je otpušten.Španere više koristim da mi plug ne mlati kad okrećem.A probaću ga još za jedan zub pomjerit kad budem orao sledeći put iki da ga pokušam još malo na gredi pomjerit u orano vidiću.Koliko znam a neznam baš puno ručka je za fino štelanje.Pošto je kolega Bobo stvarno ekspert za plugove što je dokazo xy puta vjerujem da je u pravu
 
Drugari jeste gledali ovaj klip http://www.youtube.com/watch?v=T1CtFJoz3-s
nije mi jasno vezano za ovi stabilizacioni lanci,koji po ovom liku treba da prilikom oranja da budu opusteni,da li je kod vas tako ili je ovo vezano samo za ovaj plug.Kod mene je to sve zategnuto jer ne verujem da bi drugacije moglo a orem sa imr 65 i imt 555,ili ja ne umem da podesim.
jel se to meni cini ,ili na ovom klipu ovaj plug nije dobvro ustelovan :sta: meni izgleda kao da mu prednja brazda ide dublje od zadnje
 
dok sam orao sa 756 vk. i imt 558 kukuruzovinu morao sam dotezati guzve zato sto plug nema zahvat 70cm,sirio sam plug da mu ne bi ostavljalo da idem svaki treci ili cetvrti prohod ponovo,kada sam orao ugar ili tanjiran suncokret onda su lanci guzve bile opustene i topling....sada orem sa 757.20 i rus guzve i topling plivaju non stop
 
Jedan od boljih plugova iz IMT-a. Preporucujem ti ga i u kombinaciji 757.2 i 757.3, zavisi za koji traktor ti treba.
 
Ja lance (zategace ) i nemama.Sto se tice stelovanja pluga,naj bolje da odvedes nekog sterijeg koji se razume na njevu i da ti pokaze.Pisanje ti nece bas puno pomoci.
 
Kakvi crni zuljevi,meni ruke ko u kancelariji da radim. Stavim rukavice i ne bojim se. Inace sam ja sa 542 i imt 755.2 orem da lanci budu otpusteni,ja sam stelovao,ugadjao,gledao,merio sta sve nisam radio dok konacno nisam uspeo da orem bez napinjanja volana da traktor ide pravo i bez kose vuce. Takodje i tema u kojoj je objasnjeno kako se steluju plugovi je izuzetno pomogla. Clan Bobo i cini mi se Dukej izvanredno znaju objasniti oko toga.
 
@pujol
Grubo stelovanje pluga da mu se poklopi pravac otpora sa pravcem sile vuce traktora radis pomeranjem vucne osovine (vratila).
Kod dvobraznih plugova pravac otpora je po sredini izmedju brazdi.Znaci kad spustis plug u zemlju pomeras vratilo levo ili desno dok ne dobijes rezultat da ti toplink ide pravo u odnosu na pravac kretanja.Sve to radis a da ti je ona rucica za stelovanje na sredini, kad to postignes onda sa rucicom stelujes finije hoces li zabrazd(rucica napred) ili izbrazd(rucica nazad).I ja orem sa R65 samo je kod mene 757-20 plug i cini mi se da ga je lakse ustelovati prema rakovici zbog odnosa njegovog zahvata i sirine gaza traktora.
I jos da dodam da su mi poluge uvek podesene na onim navrtcima da imaju istu visinu.
 
Ovde kod mene svaka njiva se razlicito ore i u svakoj njivi treba dodatno podesavati plug. Neko moje osnovno podesavanje kad zakacim plug nastelujem polozaj osovine, dok je na ravnom gledam da nastelujem prvu brazdu da bude vislja od druge za 2-3cm ostale finese dostelujem na njivi kad probam ali kad odem na njivu i probam ili par kruga zavijem topling ili par kruga odvijem sve zavisi kakvo je zemljiste. Ove godine se oralo samo tako.
 
Ako su ti nivelirajuce poluge jednako dugacko postelane a plug lijepo slaze onda ne ores dublje od 20cm. Toliko ti otprilike koljeno na osovini da "nagiba". Ako ores dublje, to nije pravilno podesen plug ;)

Inace se 757 jako lijepo na tim "traktoricima" do 100ks jako lijepo daju postelati da je to cudo jedno, bio dvobrazni ili trobrazni. 755, recimo, na 539 i 549 idu super, no kad sam kupio 756, nisam plug mogao ispravno postelati ni izmicanjem osovine ni pomicanjem rucke na plugu. Kad sam rasirio trag traktora, plug "sjeo" ko nista. Cudno je da 539 radi i s 2x10" i 2x12" dobro, dok 2x12" nisam nikako mogao dobiti da se poklopi s 549 dok nisam rasirio trag... Istu sirinu traga su imali i jedan i drugi i s 2x10" su isli kao izmisljeni.

Milane, hoces reci da IMT dvobrazni plug, kojem je osovina nastimana na sredinu i na kojem je rucka za stelanje u okomitom polozaju ide ispravno za traktorom? Nebitno koji traktor i nebitno koji plug...
 
@Bobo
Samo sam naveo pocetno stelovanje pluga da se resi kosa vuca i zatezanje spanera , naravno da mi poluge nisu uvek u vodoravnom polozaju sto zavisi od dubine oranja.
Hteo sam sad da postavim sliku dubine ovogodisnjeg oranja al' nesto me zeza iternet pa sam odustao.
 
Milane, samo zelim skrenuti paznju da niti jedan jedini i nov i polovan IMT plug ne moze ispravno orati ako mu je rucka u okomitom polozaju, tj ako je u sredisnjem polozaju tako da je koljenasta osovina okomita na podlogu. Sve mi se cini da je celo daske dosta "starije" od plaza i tu se desava da plug bjezi u zabrazd. zato rucku za koji zub prema nazad i u pocetnom podesavanju da se dobije ispravan rad pluga.

Usporedjivao sam IMT 2x10" i OLT posavac 2x10". Rama im je PLJUNUTA ista, nosaci glava, kozlaci, daske... JEDINO su daske na OLT plugu malo otvorenije, ali je zato zadnji plaz i vise nego DUPLO deblji od IMT-ovog. OLT ne bjezi u zabrazd kad je rucka u sredini, vjerujem da su mu "doskocili" sirim plazom i rijesili taj "problem" ako se problemom moze i nazvati.

Prnjavor: jbm li ga, mjerio sam na svim traktorima i to vise puta i svaki put zaboravim koja je mjera. mislim da cu sutra (tj. danas ;) ) na selo pa ako se sjetim, premjerit cu...
 
img0301.jpg

Na mom plugu je ovako , ovo je prva brazda , a na drugoj je celo mozda starije za 2 mm.
 
Nazad
Vrh