Oranje

Ove godine sam imao malo vise vremena, volje, i para, pa sam orao poprilicno skolski. Kod oranja na slog s pravilnim otvaranjem brazde na sredini, a kod oranja na razor sa zatvaranjem razora na sredini. Njive mi nikad nisu bile ravnije ( osim jedne :osmeh: ). I mogu reci da dosta brze oranje ide. Jedan dan sam otisao i otvorio sve njive tacno na sredini, i onda tek krenuo da orem. Sva izoravanja su pala tacno na pravac, nije bilo bespotrebnog ispravljanja, i praznog hoda.
Ali ono sto mi je zanimljivo je jedan cica, stariji, koji me je zaustavio, da me pita "Sta ti izmisljavas"!? Pogleda stroga kao da sam krenuo da menjam crkvene dogme. Kad sam mu objasnio da to zatvaranje/otvaranje ne kosta vise od 2 l D2/njivi, i da ne treba vise od 15 minuta, kaze cica "E, samo smo cekali tebe mangupa da nas ucis! Ovako se kod nas (sa razorom, i neuzoranom sredinom) ore vec 100 godina, i ti si sad nas'o da se izigravas" :haha:
 
Najbrže oranje mi se pokazalo (sa obrtačem) sa tom "brazdom " za granicu ovratina tako daleko od kraja da može polukružno da se okreće na ovratinama . Ta brazda bude samo zagrebana linija , a plug ide odma u zemlju uz korištenje dugmeta za prisilno spuštanje pluga . Oranje krećem odmaknuto od bočnog kraja njive za toliko kolko je široka ta velika ovratina . Kad na drugom bočnom kraju ostane neuzorano isto toliko širine onda sve završim kruženjem oko cijele njive.

Nešto ovako :

Untitled.png
 
Ja sam juce orao oko 13 kj, brzina je bila od 7 do 10 km/h, potrosnja 13 litara po kj dubina izmedju 26 i 30cm. Ta njiva mi je na ulazu u selo, svi tuda prolaze, ugazena mi je 10 metara u dubinu, paralelno sa putem a put je paralelan sa mojom, njivom 940m, tu sam se bas namucio, taman sada mogu da mi gaze po lepo uzoranom.
Jedan som, inace predstavlja sebe kao udruzenje poljoprivrednika, mi je na moje oci gazio njivu, nije ukapirao da sam tu, pa kad sam mu preprecio put, iznenadio se, kaze - zuri se i nastavio po mojoj njivi, a na drugom kraju ga moj otac zaustavio isto, hteo da mu j... m...
 
Još nije dovoljno nakislo ,barem ne u svim delovima atara.Nakislo oko 25 cm a dole "grudvice" ,neke su meke ali ima i suvih i tvrdih.
 
Bogami u padejskom ataru se lepše oralo danas nego juče...
Juče je površina tla bila prilično vlažna pa je bilo dosta proklizavanja levog točka, današnji vetar je rešio taj problem....
 
Još jedan snimak. Danas završene dvije parcele, ostale još 3 (3ha ukupno). Sutra pauziramo oranje, sad pada jaka kiša i volio bih da sutra i u toku noći bude još jer je u dubini dosta suho, čak iznenadjujuće. Odzogo je nekih 15-20cm vlažno ali ispod je suvo kao beton a oremo podosta duboko, oko 30cm pa zna da proklizava uzbrdo a ni plugu nije lako, sutra ću zakačiti OLT 2x10" jer je ovaj Eberhard previše nježan za ovakve uslove, bojim se da ga Zetor ne iskrivi.

 
Šta da kažem. Po meni grešiš što sa uskim 10" plugoma oreš 30 cm. To je teško i za traktor a i plug.Puknut će daska. Imam utisak da bi lakše orao sa širim plugom.Vidiš da u Vojvodini svi vole one vogele 3x40 nego neki 5 x25...
 
PIsao sam već na temi o plugovima, trenutno nemam drugi plug, samo dva ravnjaka 2x10 i jedan obrtač 2x10, veliki obrtač 2x12" sam prodao jer me umalo ubio kada je pao na mene. Do sledeće sezone ću nabaviti neki plug, domaći ili strani, sa 2x14" i to obavezno. Situacija je sad takva kakva je, nek ovu sezonu nekako izguraju.

@DDragan

Orali smo na ovoj ravnoj njivi sa drugom brzom ali ovdje je orao otac u prvoj jer se tek "navikavao" na traktor, tek se učimo da radimo sa njim. Traktoru je i u drugoj sasvim lako vuče ali nisam smio da radim u trećoj jer me strah za plug, u dubini je suvo a plug je nježan preko mjere, on je po meni predvidjen za traktore od maks. 50 konja.

- - - - - - - - - -

Zombie jel ne mozes da ih ustelujes da ti bude ravno oranje ?

Ne može nikako, plug je jednostavno premali za ovaj traktor.
 
Oranje ugari.Pre par dana smo probali i nije islo bas nesto,danas milina za radnju kako lako ide.
fotografija04521.jpg

fotografija04531.jpg

fotografija04541.jpg
 
danas poorao jednu parceku od 1 ha, u pitanju neka izmesana zemlja ima i zute i crne i crvene, ali je islo iznenadjujuce lepo, na toj parceli je bio kukuruz obran beracem, sasa je pograbuljana izbalirana i izvucena, a na mestima ispod otkosa neverovatno kako plug potone, zemlja se rasipa i traktor lakse ide, izgleda da je ono malo sase sto je ostalo na otkosima zadrzavalo vlagu
 
danas orao i nedaleko od mene dodje drugar iz padine da ore, ponovimo se sa traktorom i plugom pa obisao sa njim neki krug...
Same Rubin 150 i regent 4 brazde vario, lepa kombinacija. regent racepljen do kraja-50cm a oranje saliveno...
tako racepljen mu dodje kao setobrazni na 35cm, a rubin samo 150ks i ide lepo, do duse dubina je ispod 30cm...
krivo mi sto sam zaboravio da uslikam...
 
Nazad
Vrh