Oranje

Odg: Oranje....

Dal nece opet rat sta ovaj radi,kopa rovove? :haha: :haha:
 
Odg: Oranje....

Kaze mi komsija da se pri oranju ore punim gasom ,da li je to tacno?Imam imt577 i plugove imt fop 14 coli dvobrazni.
 
Odg: Oranje....

Ne, radis na onim obrtajima na kojima ti na obrtomeru oznaceno zeleno...ako nemas oznaceno to je otprilike od 1400-1800(1900)obrtaja motora.
 
Odg: Oranje....

ma kakvi obrtaji kakvi bakrači samo pun gas i brzina radi svoje jer na pola gasa nije ista brzina kao sa punim što utiče i na kvalitet rastresitosti zemlje
 
Odg: Oranje....

Jeste lepse se rastrese zemlja ako ores na vecim obrtajima tj brze ali preko 2000 nije preporucljivo za vecinu traktora (539) jer ti raste drasticno potrosnja po kw.Ako hoces da ores na visokim obrtajima onda ori na 2000 najbrze ces posao da uradis...ako hoces najmanje nafte da potrosis onda ori na 1400-1800.
 
Odg: Oranje....

U oranju ferguson najljepše ide na 1700 o/min do max 1800 o/min. Sve preko toga je "deranje" i bespotrebno mučenje i traktora i vozača. Kad ga se tera na punom gasu (2000 o/min) vrlo je velika vjerojatnost da će ferguson ubrzo "proplakat"-čitaj propišat ulje na sve strane.
 
Odg: Oranje....

Pun gas nije 2000 obrtaja na 539 to sto sam ja napisao vazi za 539 koji ima na punom gasu 2250 obrtaja.To sto si napisao da se ore najbolje na 1700-1800 obrtaja mogu da potpisem posto je tada najbolja iskoriscenost goriva.Ali se pisalo da treba da se ore punim gasom.To nije tacno!Ja sam napisao da na 539 tj na motoru M-33/T mozes ici i na 2000 obrtaja ali ne i orati punim gasom tj na 2250.
 
Odg: Oranje....

Imt 539 ima 2250 obr/min barem kod mene oba su sa linijskim pumpama i tim obrtajima.Dok sam radio sa Imt 565 i 577 orao sam na 1800obr/min i tada se ne trese i nije bučan a ima dovoljno obrtaja i potrošnja je ok i ne guši se motor,mislim da je 1400ort/min malo za motor pri tom opterećenju.
 
Odg: Oranje....

Ja imam 542 koja ima linijsku pumpu i ima 2250 obrtaja.Mislim da 533 ima 2000 obrtaja.
@zrenjaninac
Slazem se za 1800 obrtaja mislim da su to najoptimalniji obrtaji za oranje.
 
Odg: Oranje....

jedno pitanje za momke koji imaju plugove okretače
pored toga što je zemlja okrenuta na istu stranu i nema brazdi
dali je oranje okretačem brze nego ravnjakom u ˝krug˝
tj. dali je vreme potrebno da se okrene traktor i plug u mestu kraće nego
orati normalno i praviti sve manje ili veće krugove.
planiram kupovinu jednog okretača ali neznam dali ću se manevrisati brže sa njim nego sa običnim.
radi se o ursusu 1224 koji baš i nije za puno okretanja i ima klasičnu hidrauliku bez ikakve elektronike.
znači šta je brže
1.digni plug,skreni na drugi kraj njive ,spusti plug
2.digni plug, skreni levo ,okreni plug, rikverc desno, napred levo,spusti plug
 
Odg: Oranje....

Ne moze i jare i pare :ppozdrav: Za sve dobro uradjeno bude malo muke, ali bude dobro. :D
 
Odg: Oranje....

Dosta bitna stvar za oranje sa obrtacem je to da traktor ima reverser ili barem sinhro menjac. Problem je ako gubis vreme na saltanju napred-nazad.
 
Nazad
Vrh