Oranje

Odg: Oranje....

Kada planirate da počnete sa zimskim oranjem? U septembru, posle neke kiše ili posle setve žita?
 
Odg: Oranje....

Moje iskustvo da je najbolje orati krajem oktobra i u novembru. Probao sam pre par godina zimsko oranje početkom septembra ali na toj parceli je posle kukuruz bio lošiji nego na oranju u novembru . :sta: :sta: :sta:
 
Odg: Oranje....

Takodje. Prvo se seje zito od 5 do 20 oktopba,pa se zavrsi kukuruz pa tek onda duboko oranje. Nasa zemlja dozvoljava i oranje u decembru,januaru,ali ja ga obicno zavrsim do arandjela 21.11.
 
Odg: Oranje....

U banatu (kod nas) je bolje orati ranije nego zakasniti 2 dana...
 
Odg: Oranje....

oranje prvom zgodnom prilikom ali najlepse je posle jesenjih kisa kad se lepo rasipa.
 
Odg: Oranje....

Kloki tačno a da li cemo imati jesenjih kiša?Kod mene ne valja ni rano a ni kasno orati duboko.Ako uzoreš rano na proleće ne možeš da spremiš od gorušice a ako okasniš onda kada spremaš ispadne kao prolećno oranje ne možeš ga usitniti da se dereš.Zemlja takva da sve moraš da tempiraš u minutu
 
Odg: Oranje....

Uvek je bolje ranije orati nego čekati kišne dane.Ja krećem oko 15 septembra, kao i godinama do sada,naravno ako bude koje lepe kišice da zemlja dobro omekne.
 
Odg: Oranje....

Ja jesenje oranje ostavljam uvek poslednje kad se sve ostalo zavrsi onda oranje i kraj, to bude obicno polovina novembra!
 
Odg: Oranje....

cicimoric je napisao(la):
oranje pocinjem u sezoni soje kada padne neka kisha pa ne moze da se vrsi pa oremo do bozica - nove godine. Koliko god mozemo uradimo u rupama kada ne moze da se vrsi a ostalo nakon zavrsetka vrsenja kukuruza.
Pa tako se i kod mene radi-ko ima puno za orati.Verujem da ti moraš tako pogotovo što imaš dosta tešku zemlju pa ti kišne jeseni mogu napraviti veliki problem.
 
Odg: Oranje....

didi je napisao(la):
Verujem da ti moraš tako pogotovo što imaš dosta tešku zemlju pa ti kišne jeseni mogu napraviti veliki problem.

Kishna jesen moze gadno da pokvari kvalitet oranja. Cesto se desi kada je takva jesen da oranje bude sa velikim rupama a o potrosnji goriva da ne pricamo jer veoma lako skoci na 25 lit/KJ.

Ove godine planiramo da oremo i sa Fiatom i sa rusem neprekidno. Zetor ce da iznosi naftu i smenu i udriiiiiii.
 
Odg: Oranje....

cicimoric je napisao(la):
didi je napisao(la):
Verujem da ti moraš tako pogotovo što imaš dosta tešku zemlju pa ti kišne jeseni mogu napraviti veliki problem.

Kishna jesen moze gadno da pokvari kvalitet oranja. Cesto se desi kada je takva jesen da oranje bude sa velikim rupama a o potrosnji goriva da ne pricamo jer veoma lako skoci na 25 lit/KJ.
Ove godine planiramo da oremo i sa Fiatom i sa rusem neprekidno. Zetor ce da iznosi naftu i smenu i udriiiiiii.

Bože sav se naježim kad se sjetim tih uvjeta i te potrošnje goriva. :udri:
 
Odg: Oranje....

Da nebrljam po temi Šta ste radili danas evo odgovora kakva je zemlja kod mene. Ovo su slike prošlogodišnjeg oranja. IMT-533 i OLT Posavac 1x16".





A ovo je orano sa New Hollandom TN95FA i sa okretačem Lemken Opal 090 3x12"

 
Odg: Oranje....

Danas išao uštimati plug pa poorao jutro i frtalj. Nikad nisam orao heterogeniju zemlju. Ima svega, od teške crnice do pjeskulje.

 
Nazad
Vrh