Oranje

ja sa rusom kada orem teram na 1800 obrtaja to mu naj vise odgovara,a rakovicu na 2000 do 2100obrtaja,sa rusom vucem vogela 3x35 a sa rakovicom 756........
 
Poslednja izmena od urednika:
IMT 549 plug 2x12" 1600-1800 okretaja. Ove godine sam orao 6.5kj sto sam uzeo u arendu, nije 2 godine radjeno, i nikad nije orano dublje od 20cm. poorao sam u ovim obrtajima svih 6.5kj i potrosnja mi se kretala oko 9l/kj, sto je po meni super rezultat.


I, da... netko je spomenuo mog profesora poljoprivredne mehanizacije i odrzavanja. Taj covjek ima oko 20 godina (ako se dobro sjecam) radnog staza u jednom ogromnom kombinatu kao glavni i odgovorni za servisiranje i odrzavanje CJELOKUPNE mehanizacije tamo i vjeruj mi kad ti kazem da je covjek sukao rukave i vise nego sto mislis... I veruj mi kad covjek zna iz prve ruke sta prica.

Toliko o tome.

Po pitanju zastite pluga preko zime, i sam mazem sve radne djelove mjesavinom preradjenog ulja i nafte u omjeru 50:50. Zasto, ne znam ni ja sam i jedini u selu to radim. Nemam pojma, mislim da je to dio obaveznog odrzavanja, iako u 30 godina IMT 755 dobio samo dva puta navarivana cela na daske i jedne PLAMEN umetke, jer se vise nije imalo na sto variti. Ostatak daske prav-zdrav, malo stanjen odozdol a u 30 godina je prosjecno orao oko 30 jutara godisnje.


Citao sam (mislim da su ovo izjavili ili iz kvernelanda ili lemkena) da daska na plugu treba izdrzati NAJMANJE 500Ha oranja i da se za to vrijeme trebaju potrositi 3 samoostreca lemesa na toj dasci. Nesto sam i sam racunao i ispada otprilike tako, no imam IMT koji se u 30 godina potrosio u vrlo lako obradivoj zemlji, a po britanskom forumu su pisali da se i njima pokazalo otprilike istinito da 500Ha po dasci jos nema potrebe ista krpariti po njoj, a oni imaju i teske i lake zemlje i kamena... jako sareno tlo.

Kome se da i tko zna koliko mu je plug star i koliko je otprilike jedno radno tjelo na plugu izoralo neka ove podatke stavi na papir i podjeli s nama.
 
Da se razumijemo... I ja sam napisao da se IMT u relativno lakoj zemlji pojeo toliko da je u 30 godina bilo tri zahvata na svakoj daski. znaci dva puta povarivani razni flahovi na celo daske i kad sam vidio da imaju kod nas plamenova prsa, kupio njih i zamjenio i prsa...

Lemese necu ni racunati pod kvalitetnu robu, jer lemesi za otkivanje nisu nista, a samoostreca "cuda" koja nam nude domaci proizvodjaci su svjetlosnim godinama iza nekih "boljih" proizvodjaca.

Evo ti za primjer moj 2x12" plug s Vogel glavama... Poorao je ne znam ni ja koliko, na lemesima se ni ne pozna da su radili kako treba, a stvarno imam dosta za orati i strnjaci se obavezno dvaput oru. Jedan prijatelj ima vogela 950 trobraznog i kod njega se ovo pravilo pokazalo istinitim. lemesi se sribali do krajnjih granica, al daska nije ni trecinu, gdje god ju mjerili.

IMT plugovi koji bi u ovoj kategoriji mogli biti mjerodavni su one serije sa Kverneland glavama i vise ni jedni. naravno da se trose i original kverneland lemesi. U susjednom selu ima jedan 754 (2x12" kverneland glave) plug poderao svoje original lemese do kraja pa su navarivani federi na njih i kovani su dalje, jer nisu mogli naci lemese za taj plug, posto su rupe drugacije (nije se nitko sjetio probusiti na plugu nove rupe) a daske su mu kao nove dan danas. cak se ni na onom trokutastom umetku ne pozna da je puno radio...


Ako su britanci racunali i njima ispada otpriliek tako, ja mislim da tu ima neke veze. Znaci BAR 500Ha iz jedne daske i BAR 166Ha s jednim originalnim lemesom.
 
evo ja znam plug kupljen prije 5 godina svake godine poorano 30 ha+ - 1 ha raonici će izdržati još jednu godinu a po daskama se još koro ništa ni ne pozna
1fa6ty.jpg
 
a nisi video koliki su bili a i to je slika prije ovog zimskog oranja potrošili su se kao za dve normalne godine
 
Bolje i ja da sam bio u toj grupi koja je poorala u 9-om i 10-om mesecu prosle godine nego sto sam cekao kisu koja ni dan danas nije pala.Lakse bi uzorao,brze i manje potrosio nafte 100%.
 
Najlepša su mi oranja koja sam odradio u septembru.Nigde nije izašla ni jedna jedina travka.Moglo bi se sejati u ta oranja bez pripreme.
 
I ja isto, trebao sam dosta ranije orati. Dok sam čekao kišu (do sredine novembra) zemlja se samo još više isušila, kiša nikad nije pala. Slažem se sa tobom Matiću, 100% bi se lakše oralo u 9. i 10. mjesecu jer je zemlja do tada još koliko-toliko bila kukuruzom zaštićena od vreline i vjetra. Kada je kukuruz obran zemlja je još gotovo 2 mjeseca bila izložena veoma suhim vjetrovima i temperaturama od preko 30 stepeni (gotovo cijeli oktobar je bio tako topao). Teška godina, jako nezgodna za bilo kakvo normalno planiranje radova, ne ponovila se.
 
Nazad
Vrh