Oranje

Zrine svaka ti cast za ovako pravu brazdu ja ovako ne bih mogao da uradim vjerovatno treba puno vjezbe.

@diklofen
Mozda mu ljepse slaze brazdu kad ide dublje. Ja sam samo probao prosle godine da spustim do kraja, da vidim kako traktor vuce, i tako obisao krug i opet normalno orao nisam smio vise da ne pukne daska.
 
Ne,nego lepo podešen plug,i ispravni raonici,pete plaza,dobro naštelovano crtalo,a kad sve to znaš naštelovati onda će već i pravac ići

Dok plug nateže španere poluga tu majstora za pravac nema
A takođe ni kad se plug nadene,jer je lakše i jeftinije nego kupiti nove raonike
 
Poslednja izmena:
Pa ja ovako duboko,kao na dva zadnja posta, nisam orao u životu.Kako bi mi tek rađalo da tako orem njive?

Ako je moguće i ako dozvoljava uvijeti za mene je zimska brazda ako se ore 28-30 cm. Pa čak i više ako može traktor vuči.

Zrine svaka ti cast za ovako pravu brazdu ja ovako ne bih mogao da uradim vjerovatno treba puno vjezbe.

@diklofen
Mozda mu ljepse slaze brazdu kad ide dublje. Ja sam samo probao prosle godine da spustim do kraja, da vidim kako traktor vuce, i tako obisao krug i opet normalno orao nisam smio vise da ne pukne daska.

Ma nije problem pravac, bitno je dobro naštelati plug.
Evo baš ovako kako je mijandušar rekao...

Ne,nego lepo podešen plug,i ispravni raonici,pete plaza,dobro naštelovano crtalo,a kad sve to znaš naštelovati onda će već i pravac ići

Dok plug nateže španere poluga tu majstora za pravac nema
A takođe ni kad se plug nadene,jer je lakše i jeftinije nego kupiti nove raonike

Tako je, i još bi dodao, ako smijem :D , ravna njiva, da su uvijeti oranja dobri, da nije pretvrdo ( kao što je ova godina nažalost ), da je čisto, nema puno mase ( kukuruzine, strnjak, trave, korov )i bar neki dobar traktor, težina, da ima prednju vuču. Mada i to nije toliko bitno ali kod mene igra ta uloga. I bitna je brzina oranja...
 
Ta traverzna služi za pomjeranje pluga, može da se pomjera 120cm sa desne na lijevu stranu. Koristim ga za baš nezgodne njive i za odoravanja pored medja pošto mogu da idem pored medje a da plug uzore i trag iza lijeve gume. Evo vidiš kako izgleda taj mehanizam:

2jfk8t0.jpg


14u9bps.jpg


A "ono za ono" je vjerovatno teg, ne znam na šta tačno misliš? Napravio sam teg od 180kg, imaš ovdje cijeli proces izrade:
(klikni na slike kako bi se uvećale).
http://www.maskinisten.net/viewtopic.php?p=287382#287382



Na teg sam zavario "rogove" koji mi služe da nosim lance, jedan veliki za čupanje ako zapadnem i jedan mali za prikačanje prikolice.
 
вероватно провуче ланац кроз полугу, испод руде, па кроз полугу и хидраули дигне приколицу у вис
 
Bas tako, isti postupak samo sto ja moju tako prikačam i otkačam jer Hurliman ima mnogo visoku kuku u odnosu na onu od IMT 539.

Inače, posle ove zadnje kiše kad je palo bar 30l kiše ore se tako lako da je to nevjerovatno. Ovo lucerište sam probao orati prije kiše, u vrijeme kad sam orao parcele gdje je bio kukuruz i plug nije mogao u zemlju više od 5cm nikako, sad ide 30cm, mogao bi i više jer je nevjerovatno duboko nakislo.
 
ja dans probao repiste koje mi jos samo ostalo koje sam bio napustio islo dole ali bilo strava kakve grudve ispadale danas ide odlicno nije bas lako ali lepo izgleda nikad repiste nije islo bolje jedino kad sam jedne godine orao u prolece
 
Kupljen je u Njemačkoj, bio je prilično jeftin ali je transport skup preko svake zamislive mjere. Dasku mu nisam ja mijenjao, tako je kupljen, ova crvena daska je sasvim nova, sumnjam da je uopšte posebno radila tamo. Dugo mi je trebalo da nadjem ovakav pomični plug jer su dosta rijetki. Imam i stari Leskovački 2x10" koji može da se pomjera (onaj sa dvije velike bolcne) ali je pomjeranje prava patnja, jedna osoba to gotovo ne može uraditi pa ga gotovo i ne koristim, skinuo sam drugu brazdu i ponekad sam ga kačao kao jednobrazd za 539 (zadnji put prije godinu-dvije). Ovo je inače jedini pomični plug u selu. Oranje s njim je čisto uživanje. Evo slike iz Njemačke, kupio sam njega, drljaču i frezu koje se vide u pozadini, sve komplet Eberhardt, Švabo sve kupio kao komplet prije 100 godina ( :) ). Davao mi je i ovu prikolicu džaba samo da je maknemo iz dvorišta ali prevoz mi bio preskup.

n3m69w.jpg


Danas sam vidio kako par ljudi u mom kraju ore na brdu, nizbrdo ide ali uzbrdo nikako, gornji sloj tla je jako, jako klizav. Prošao sam pored Rakovica 65 i Ursus C360 i nijedan nisu mogli da vuku plugove uzbrdo.
 
Nazad
Vrh