Oranje

Odg: Oranje....

Strnje ores na 20cm?!?!?! Pa koliko duboko tek normalno ores?
 
Odg: Oranje....

strniste sam orao na oko 15 20 cm neznam bas tacno ali to je dovoljno a kasnije na zimsko oranje orem i preko 30cm sve zavisi od uslova :D
 
Odg: Oranje....

Ne znam kakva je u vojvodini zemlja, ali kod mene se strnje "ore" na 15cm najdublje a "duboko" oranje ide do 30cm, jer nema potrebe za dubljim oranjem. Proljetno oranje ide na 20-25 i to je najveca dubina na kojoj ja orem, dok moji suseljani ne idu nikad dublje od 20.
 
Odg: Oranje....

Ja ugarim strnjike od 20 do 30.Razlog ako se okiša jesen da ne orem po blatu i mučim i sebe i traktor nego može tako i da ostane na toj dubini
 
Odg: Oranje....

Samo jednom obradjujes strnjake?

Prije sam i ja tako radio dok sam imo normalne komsije na njivama koji su prskali usjeve redovno, pa je strnjak mogao stajati i mejsec dana uz vrlo mali ponik korova.. to se jednom pooralo, zatanjuravali smo gnojivo i u to se sijalo.. .Kako su krizna vremena nastupila, spricivo je skupo, jeftinije je dvaput orati, pa tako moram i ja jer ako ne orem drugi puta, korovi sa susjednih njiva se osjemene na mojim njivama pa samo problemi...

Tako da sad trazim nacin da plitko obradim strnje (Gruber) i u to da sijem uljanu repicu koju na jesen zaoravam zajedno sa 70kg UREE na jutro... Pokazalo se kao odlicna kombinacija.
 
Odg: Oranje....

Jednom ako bude nepovoljna jesen.Standardno orem 2 puta negde čak i 3.Sada se nosim mišlju da uzmem neki čizel ili podrivač pa da samo sa njim prođem po skidanju žita pa na jesen klasično sa plugom uzorem
 
Odg: Oranje....

Johny CASE IH je napisao(la):
ja sam danas bio da orem ugar na 20cm i ovako je to izgledalo
pa kako si bio da oreš a ceo dan drndaš kompjuter osim ako ti tatica nije dao pare za lap-top pa da nas jebavaš i sa njive ajde ne lupaj više
 
Odg: Oranje....

Todore čovek je ekspresan.Sudeći po slici tu nema više od jutra strnjike mogao je i preašoviti :haha: :haha:
 
Odg: Oranje....

Dragan18 je napisao(la):
@bobo

a isplativost te kombinacije ?

Mislis na isplativost sjetve repice pa zaoravanje u jesen?

Ako ne to mislis, to je vrlo isplativo! Strnje obradis toliko plitko da imas cime pokriti sjeme repice i po mogucnosti da povaljass, al posto je ona korov, ne moras ni valjati, nici ce i ovako i onako... Repice uvijek ima po selima ljudi vrse, pa dobijes ispod kombajna, ne mora to bit sjemenska roba, engo sijes bilo kakvu, samo nek ima zelene mase, a sto je vaznije dubok korjen koji ore bolej od bilo kojeg pluga. Izmalciram ju, bacim UREU i sve skupa tek onda zaorem duboko ( i on ostrnja sto je ostalo i svu repicu) tako da gore dobijem ekstra dobar i fin sjetveni sloj, dok dolje imam hranjiva dovoljno da posadim bilo sto da to nikne...

Ovim nacinom pokusavam smanjiti unos umjenog gnojiva koje je i ovako preskupo, pa 7-20-30 ove godine moje zito nije uopce vidjelo i samo jedna prihrana KAN-om i da ga vidis. Najbolj u selu... kad sam sijao repicu, "radio sam nepotrebne gluposti" po rjecima suseljana, a pogledaj sad... korov koji je nikao uz repicu, nije se stigao osjemeniti i vec je bio zaoran, tako da uz pravilnu agrotehniku ne moras orati puno puta, ali uz zelenu gnojidbu mozes se s jednim oranjem provuci, dok sam prasenjem strnjaka plugom ,orati se dvaput mora, a u tezim tlima cak i triput.

Netko je spomeuo cizel... To ja trazim, smao da pokrije trak moj malig IMT-a (prokletstvo malih traktora, sto nema prikljucaka za njih) ali nigdje nema nista konkretno, tako da se snalazim oranjem, ali mislim da ce se to uskoro promjeniti, jer je i gorivo postalo preskupo za zajebancije.

Prodao sam trobrazni plug, samo zato sto nisam tocak mogao nabaviti a nije mi se dao praviti.. za plitko oranje dusu dao i sadasnji vlasnik je s njime prezadovoljan. malo mu falilo da pokrije trag 549, ali ga 549 nije mogao drzati na zeljenooj dubini bez tocka, pa sam ga se nazalost rijesio...
 
Odg: Oranje....

interesantno bobo bas sam na to mislio ...ali kazu ljudi da se od repice tesko osloboditi posle jer je i ona jedna vrsta korova... neznam nisam pametan... mada ne zvuci lose...
 
Odg: Oranje....

Gledaj, repice se tesko rjesiti, sta je JE...

kad sam imao prije par godina repicu koja je vrsena zitnim hederom bez stola, osipalo ju je dosta... evo i ove godine ju imam po zitu i prskali smo ju da ne nice...

A sto se zelene gnojidbe repicom tice... To oranje ti moram pkazati, cim dodjem kuci potrazit cu slike da vidis kak ose lako ore i kako zemlja poslije toga izgleda... Kad hodas, ko da hodas po oblaku, propadas u njivu... Nema potrebe tanjurati iza pluga, uopce, jer se prasina napravi.

To sto moram rjesavat repicu prskanjem, nema problema, jer i ovako i onako moram prskati zito, pa se ne zivciram zbog to malo repice sto gdje koja nikne
 
Odg: Oranje....

ja tako radim kad skinemo stocni grasak onda jednom plitko uzorem i po potrebi potanjiram ili predjem setvospremacem da sve izravnam,pa ostavim tako njivu da sav grasak koji kombajn nije uspeo pokupiti da nikne i da naraste sto veci i onda kad grasak naraste zajedno sa korovom,onda ga zaorem sto na vecu dubinu,i to je kao jedna vrsta dodatnog azota jer grasak pravi azot iz korena kao i soja pa je to veoma korisno za sledeci usev,i nema potrebe bacati npk djubrivo jer kad se njiva 3 put preore i zaore grasak i biljne ostatke ta njiva ce sledece godine roditi maximalno :ppozdrav:
 
Odg: Oranje....

Sta mislite do kada i gde se ovakav nacin oranja najvise primenjivao.Mozda Rusija :sta:.Salim se,ovo je takozvano oranje na sajlu gde jedan traktor stoji na jednom kraju parcele a drugi na drugom i plug dobija pogon od parne masine to jest od motora traktora a okretanje pluga vrse ljudi "traktoristi". :haha:
r2uy60.jpg

28kooxw.jpg
 
Odg: Oranje....

Ti traktori na svakom od krajeva njive su prije lokomotive, nego traktori ;)

Pricalo se na HR forumu da se i kod nas tako oralo na velikim kombinatima, no ja takvo sto nisam uzivo ni vidio, nit cuo za tako sta dok nisam vidio na internetu i na youtube-u...

Jedan zvizduk za kretajne, drugi za stajanje i deri...


[youtube]ldrqzzSeNbY[/youtube]
 
Odg: Oranje....

Takvi plugovi se stručno zovu ako se dobro sećam BALANSNI plugovi,a majstor sto se vozi na njemu verovatno ''balanser'' :haha:
 
Odg: Oranje....

avj2br.jpg

11l7vus.jpg

evo moje stare zvjeri-NELIČI NA EVROPSKI TRAKTOR i stariji je nego polovina članova ovog foruma ali još radi kao sat
 
Odg: Oranje....

Ako dobro vidim na slici Prva brazda ili ide diblje ili je veceg zahvata.
 
Nazad
Vrh