Oranje

Išli smo brže, ovdje na snimku je "druga srednja" a kasnije smo radili sa trećom srednjom, ona je vrlo malo sporija od prve brze kod IMT539. Kad smo smanjili zahvat na 20-25cm u prvoj i 30cm u drugoj brazdi krenuli smo sa trećom brzinom. Traktoru nije bilo teško da vuče ni puni zahvat ali brinula nas je dubina. Ovdje smo orali nešto dublje, blizu 30cm sem na par mjesta na sredini parcele gdje ima gline (vidi se i na snimku kako na jednom dijelu ide pliće) a tlo je zaista nekako neobičn. Rasipa se tako dobro da bi se odmah mogla podrljati i sijati, u proljeće ću inače sve ovo samo drljačom jednom ili preći i sijati kukuruz, neće biti potrebe za dodatnom obradom ali se na plugu osjeti da mu nije nimalo lako - osjete se prilično jake vibracije zbog dubina, na nekih 20cm se ne osjeti ništa i tu smo probali da oremo čak i prvom brzom (slična drugoj brzoj kod 539) ali to je svakako preplitko pa smo odmah odustali od toga. Takodje, čudno je da je na ovom dijelu parcele sa snimka zemlja baš dosta tvrdja nego na drugoj polovini, a sve isto polje, isto orano prošle godine, bio isti usjev, sve isto, čak se i na oko vidi da je zemlja ista ali razlika je dramatična. Na oranju sa snimka plug se tresao kao je***a zečica a na drugom dijelu parcele ništa, kao kroz pijesak da ide. Otac sa svojih 65 godina ne pamti da se tako nešto desilo.

---------- Poruka napisana u 19:56 ---------- Prethodna poruka je at 19:49 ----------

Ne znam koliko je dobro da se glinovita zemlja rasipa toliko, preko zime je sneg dosta sabije, tako da ju je jako tesko spremiti za setvu

Prošle godine je otac na ovoj parceli orao sa IMT539 i onim mojim Eberhardt ravnjakom sa 2x10" i brazde su bile kao slanina, sjajile se, isto kao na onim snimcima sa takmičenja jer je bilo jako vlažno ali mrazevi su odradili svoje (prošla zima je bila naš gadna ovdje, išlo je i do -20 stepeni) pa smo je samo dva puta prešli drljačom i posijali ukuruz. Kako će biti na proljeće s obzirom kako se sad rasipa, pojma nemam. I mene brine slijeganje i sabijanje, ali sa druge strane me tješi što je dosta duboko uzorano a ispod ovog rasutog sloja nalaze se nešto krupnije grudve pa mislim da bi one trebale da spriječe da se zemlja "betonira", posebno ako bude mnogo kiše u proljeće.
 
ja dans merio porosnju ja sam prezadovoljan orem dzombu na 30-35 za repu kad sam krenuo napunio sam do vrha kad sam dosao nasuo opet do vrha ispalo je da je 40 litara otislo na 3,5kj ja moslim da je odlicno kombinacija je rakovica 65 i imt756 ja prezadovoljan i ide dopsta lako iako je bila repa pre kukuruza mada dosta duboko sam uzorao posle repe lane a mozda je malo i vlaznije zato sto sam bacio vestak jos 1 oktobra i onda zatanjirao to mi jedan covek kaze da je moguce mada ja bas neverujem ali savsta moze biti
 
a zasto ne bi mogao samo pusti dole da vidis kako ide a i imam one deflektore od punog materijala kao na vogelu ide odlicno vec godinama ove godine ne ide bas svugde vise ide 30-32 ali ja zadovoljan
 
E, koliko sam ja vidio postoje dvije vrste rame za 754 plug. 2x10" i 2x12" a oba nose 754 oznaku. Negdje sam imao kolekciju slika 754 plugova i vidi se razlika u vjesanju zadnjeg tjela, tj, drugacija je rama, slicnija je 756, nego ovom 754 sa slike, koji daje dojam da je kraci od 756, ali nije, samo je greda pod drugim kutem, duzina izmedju 754 i 756 bi trebala biti ista. e sad, zahvati, jesu li tvornicki ili je netko kemijao ne znam, ali susretao sam se i s 10" i 12", pa ne mogu biti siguran. po meni je 12" tvornicko rjesenje, a sve drugo je kucna radinost.

754 je prvi imt plug sa cetvrtastom ramom i s malim unaprijedjenjem te rame nastaju 755 i 756 plugovi...

Mirko, nisu daske i raonici po uzorku, vec su ORIGINAL svedski... daske, plazovi, raonici... Sve ima kverneland oznake utisnuto u sebe. kompletna pluzna tjela su originalni kverneland proizvod.

755 i 756 su radjeni po uzorku kverneland pluznih tjela, bas kao i 757-758.
 
DSC01609Kopiraj.jpg
 
Jucerasnje oranje, za razliku od vecine clanova koji govore da se kod njih lakse ore nego prosle godine, ja moram da kazem da je kod mene isto, jedino sto su sad malo povoljniji uslovi :) Dubina je od 25-30cm nzm tacno.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
A sad malo čiste suprotnosti od Antoniovog oranja, da se vidi i malo lošeg oranja. Parcela nije obrađivana preko 20 g. Kombinirka je zgulila šikaru, povadila panjeve i dobro ugazila zemlju. Oro sam sa Leopardom 2x14", dubina jadna (oko 25 cm), traktor šlajdra i nizbrdo, a uzbrdo jeeedva ide. Obojica smo se dobro oznojili na ovoj momačkoj uzbrdici.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
Bećarino, vjerujem da ćeš ju kroz više godina dotjerati u neki red. To će bit za voćke ili?
 
Nazad
Vrh