Oranje

Ja cu sutra da probam da orem jednu parcelu od pola hektara, ona je na donjem dijelu praktično u močvari pa je sad jedinstvna prilika da je cijelu preoremo kako treba pošto je močvara suva kao barut. Budakometrom sam provjerio zemlju i do nekih 25cm ima nešto malo vlage, tek toliko da bi se mooooožda moglo orati. Sutra cemo probati pa sta bude, bice i snimaka naravno.- U oranje idu oba traktora, Hurliman sa Rabom i 539 sa onim pomičnim Eberhardtom. Komšije su sa tri strane poremetile medje, pa se to mora fino udesiti sa fergom i onim plugom (samo da obidje krug oko njive uz medju).
 
Ja sam danas pokušavao oranje na 4 parcele. Leopard plug je počeo i u brazdi da iskače iz zemlje. Tvrdo je dosta, doduše zavisi i od parcele. Jednu njivu sam uzorao bez nekih većih problema (ako se izuzmu veće uvratine jer plugu ponekad treba i par metara da dospe do radne dubine), a na drugoj sam odustao od oranja jer plug iskače iz brazde, a samo lenija deli te dve parcele. Doduše, ova što se relativno lako uzorala je strnjište (totalisano), a ova gde plug iskače iz brazde je džombište. Nas posletku sam počeo i jednu parcelu gde je bila soja, tu mi se čini da je najtvrđe.
Sutra nastavljam sa IMT plugom. Više volim da radim sa Leopradom (bolje se slaže sa R65), ali izgleda da je tačna konstatacija koju sam pročitao ovde na forumu, da je Leopard plug za mekana zemljišta.
 
Ko cita ovu temu, i ne nauci da ore, treba da metne prs' na celo!

Mislio sam za sebe da sam solidan orac, ali tek sam u ovoj temi video koliko sam bio tanak, i koliko sam se popravio u zadnje 2 godine! Svaka cast svima, pogotovo clanovima DUKEJ, BOBO, CICIMORIC....

Inace, kod mene u ataru se ne pamti da se skoro ovako lepo oralo!!! Ko bi rek'o da sam u Banatu :D
 
A kod nas katastrofa, u polje jos i ide kako tako, negde i lepo, a u ritu nikako. Parkirao traktore u hangar i dok ne padne dobra kisa nema oranja.
 
Ja sam danas pokušavao oranje na 4 parcele. Leopard plug je počeo i u brazdi da iskače iz zemlje. Tvrdo je dosta, doduše zavisi i od parcele. Jednu njivu sam uzorao bez nekih većih problema (ako se izuzmu veće uvratine jer plugu ponekad treba i par metara da dospe do radne dubine), a na drugoj sam odustao od oranja jer plug iskače iz brazde, a samo lenija deli te dve parcele. Doduše, ova što se relativno lako uzorala je strnjište (totalisano), a ova gde plug iskače iz brazde je džombište. Nas posletku sam počeo i jednu parcelu gde je bila soja, tu mi se čini da je najtvrđe.
Sutra nastavljam sa IMT plugom. Više volim da radim sa Leopradom (bolje se slaže sa R65), ali izgleda da je tačna konstatacija koju sam pročitao ovde na forumu, da je Leopard plug za mekana zemljišta.
to je bila moja konstatacija dukej,ovo je bila prva poruka da se neko slaze samnom hvala :bravo:
 
Zombie,Imam utisak da ovaj plug ne sastavlja brazde,vec samo prevrne brazdu na jedan deo koji nemoze raonik da podsece.Mozda gresim.I naravno,zasto ovaj lik stoji,jel ima hemoroide pa nemoze da sedne?
 
Evo i od mene nesto od oranja.
[video=youtube_share;WzstpaAxz7k]http://youtu.be/WzstpaAxz7k[/video]
[video=youtube_share;au-lQK9UcRE]http://youtu.be/au-lQK9UcRE[/video]
 
Zombie,Imam utisak da ovaj plug ne sastavlja brazde,vec samo prevrne brazdu na jedan deo koji nemoze raonik da podsece.Mozda gresim.I naravno,zasto ovaj lik stoji,jel ima hemoroide pa nemoze da sedne?

Ranije je neko pisao o tome.Naime, kod nekih plugova namjerno se ne podsijeca cijela brazda već se jedan uski pojas zemlje ostavlja da služi kao "šarka" oko koje se podrezani ostatak brazde okreće. Jel neko primijetio da ovaj plug nije vezan za traktor i toplinkom, već samo sa polugama?
 
Prva liga je.:osmeh:
Verovatno mu gusi kao i meni u tulaistu.Ja sam prvo morao da tanjiram pa tek onda ide nekako.Prvo skinuo predpluznjake i probao sa deflektorima.Gusilo je i tad.Skinem deflektore probam tako,ali ne ide.Gusilo je i bez ikakve opreme na plugu.
 
Nazad
Vrh