Oranje

Danas obisao njive, neke parcele nisu nikako za oranje, vlaga je došla samo do nekih 10cm. Parcela u ravnici je u najboljem stanju, vlaga je došla do 20cm (tu je lagana zemlja). Slučajno sam naišao na komšiju koji je na susjednoj parceli tek počinjao da radi zimsko oranje na oko 25cm. Oranje do 20cm je sasvim OK, brazda fina, rasipa se, nema grudvi, medjuim sve ispod je užas, trese plug i izvaljuje gromade. Mislim da nema smisla još orati, bar nek padne još desetak litara pa da uradim kako treba. Problem je što parcele decenijama nisu orane dublje od 20cm (539 nije mogao više) pa sam odlučio da ove godine idem na 25cm, dublje se ne usudjujem. Mislite li da je 25cm dovoljno da se bar djelimično razbije plužni djon? Plug s kojim bi radio je 2x12" pa bih što se vučne sile mogao orati i 30cm sa hurlimanom, ali bojim se da ne postignem kontraefekat tj. da ne iznesem na površinu neplodni sloj.
 
Kod nas jos niko nije ni poceo da ore! ja sam prekjuce isao u njivu gdje je mokro odozgo ali nize nije ali tu su mi kruske pa samo frezam! U ravnici 10-ak km odavde ljudi rade ali ima busa polijepo danas kada sam prolazi vidjo! Sreca nemam orabnja samo povrce!
 
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=JE7l9dKHb3k" target="_blank">

O
vo je moje oranje pre kise, bogami za 892 se mucio...
Dubina negde 30-32 moralo se ici ispod grudvi, zahvat 3x35cm...potrosnja 16l po Kj
 
Ma isto kao kod mene, nema ništa od posla. Gledam ove prognoze, niko ne najavljuje kišu u skorije vrijeme, a ovo vlage što je već u zemljištu neće moći dovoljno natopiti dublje slojeve koji su stvarno kao beton (nema šanse da se budak zabije u taj suvi sloj dole). Ostaje nam samo da čekamo da se klima na ovim prostorima normalizuje i da već jednom počnu te jesenje kiše na koje smo navikli.
 
Ma isto kao kod mene, nema ništa od posla. Gledam ove prognoze, niko ne najavljuje kišu u skorije vrijeme, a ovo vlage što je već u zemljištu neće moći dovoljno natopiti dublje slojeve koji su stvarno kao beton (nema šanse da se budak zabije u taj suvi sloj dole). Ostaje nam samo da čekamo da se klima na ovim prostorima normalizuje i da već jednom počnu te jesenje kiše na koje smo navikli.
opet je radio budak ustedices gorivo nemoras ni orati:haha:
 
Posle svake kiše provjeravam, nema pouzdanijeg načina :). Samo udarim par puta na istom mjestu, napravim malu rupu širine budaka (oko 10cm), dužine 20cm i onda kopkam u dubinu tako da dobijem fin, ravan zid, tako se odlično vidi dokle se vlaga spustila.

Evo jednog zanimljivog snimka oranja sa neta, radije bih i ovako orao nego da izvaljujem gromade. Smučila mi se ova suša i suvoća preko svake mjere, to se opisati ne može!

 
Naravno da ni ovo ne valja, ne smijem ni misliti koja je to patnja i potrošnja goriva uz ovoliko proklizavanje. Kod mene je brdovito pa nema stajaće vode, mada bude samo takvog blata. Trebao sam staviti pod navodnike ono "radije bih" jer naravno da ne bih volio orati u takvim uslovima :)
 
ja sam sa oranjem zavrsio pre tri dana, i moram priznati da je lepo islo kod mene... negde na 25cm dubine u proseku, lepo oranje, na nekim parcelama i po koja busa al ne preterano velike, a inace ima fino vlage kod nas, moze se lepo orati... najveca ko odbojkaska lopta recimo, sve u svemu zadovoljan sam :)
 
I ja sam sad posao da napisem ja nisam imao ovakvu situaciju i ne bi volio ni da imam. Mogu misliti jest to tesko traktor ne moze da vuce u blatu a kad dignes malo onda oranje ni na sta ne lici i jos bude dobro ako ne zaglavis u njivi.
 
117tz0p.jpg

prosle godine bilo i ovoga
 
Bolje je orati po suvom ili i ne orati nego raditi kao sa gore navedenog snimka i slike.Ko u tim uslovima nije radio ne zna šta je muka za traktor i čoveka,šta je potrošnja i opet na kraju očajno urađen posao.
 
može da zaorava nepaljenu ali ne odma posle beraca nego kad se zalepi na zemlju, predplužnjaci moraju biti dovoljno spušteni, oće da se zagusi moraš da si okrenut i stalno pratiš ako pocne puno da se guši da stanes na vreme, ja od kako sam ih stavio nisam ih skidao.
kod 757 je dosta mali razmak izmedju pl. tela, pa nekad predplužnjaci vise smetaju nego sto su od koristi
 
Код мене су услови за орање скоро идеални, горњи слој земље до неких 22центиметра је довољно наквашен и растресит, дубље тврдо као бетон.
dhd9ib.jpg
2460v0l.jpg
ово није орано задњих 100 година а пре не знам.
 
Nazad
Vrh